⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. 
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

Innowacje TAURON Dystrybucja

Przykładamy dużą wagę do wprowadzania nowatorskich rozwiązań przyjaznych Klientom. Poznaj nasze praktyki w dziedzinie innowacji.
Strategiczna Agenda Badawcza

Strategiczna Agenda Badawcza TAURON Dystrybucja S.A.

Strategiczna Agenda Badawcza TAURON Dystrybucja S.A. to nasz plan działań w obszarze badań, rozwoju i innowacji. Dokument, który prezentujemy pełni funkcję mapy drogowej i opisuje kierunki rozwoju innowacji w spółce. Kierujemy go do szerokiego grona interesariuszy: do jednostek badawczych, dostawców innowacyjnych rozwiązań, biznesu, klientów, pomysłodawców-innowatorów. Jego odbiorcy to również często nasi partnerzy, których zapraszamy do wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Formuła konsorcjów, partnerstw z jednostkami badawczo-naukowymi, biznesem, jednostkami samorządu terytorialnego, dostawcami technologii to sprawdzone w TAURON Dystrybucja S.A. sposoby prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami.

Współpraca ze startupami

TAURON Dystrybucja stawia na innowacje i chce to robić wspólnie z najlepszymi startupami. Oferuje wiedzę, infrastrukturę, doświadczenie i wsparcie w rozwijaniu technologii odpowiadających na aktualne wyzwania w obszarach eksploatacji i rozwoju sieci dystrybucyjnych. 

W celu pozyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu: innowacje@tauron-dystrybucja.pl
Z prawej strony znajduje duża dłoń zajmująca połowę obrazu a z lewej na różowym tle napis TAURON Dystrybucja oraz na szarym tle napis eLicznik KLASTER

Projekt PROKLASTER

Opracowanie narzędzia wspierającego współpracę z klastrami energii w zakresie udostępniania i przetwarzania danych pomiarowych.
Pan w okularach w średnim wieku siedzi przez dwoma monitorami i porusza ręką mysz komputerową patrząc na jeden z monitorów

Elastyczna Dystrybucja

Elastyczna Dystrybucja B+R - prototyp narzędzia informatycznego, wspomagającego spółkę w podejmowaniu decyzji o zakupie usług elastyczności bazującego na wytworzonych w ramach projektu metodach analitycznych i prognostycznych.
Nocny widok na oświetlony budynek magazynu energii elektrycznej znajdujący się w stacji energetycznej

System magazynowania energii

TAURON Dystrybucja zbudował demonstracyjny stacjonarny system magazynowania energii jako element stabilizacji pracy sieci oraz element SmartGrid. System powstał w miejscowości Cieszanowice w gminie Kamiennik.  Moc czynna to ponad 3 MW, a pojemność użyteczna wynosi ponad 700 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych.


 

Zobacz szczegóły

Otwarty bagażnik samochodu serwisowego pogotowia energetycznego z widocznymi we wnętrzu zwojami kabli energetycznych

Projekt MufInKa - Zintegrowany system diagnostyki sieci kablowych

Celem projektu jest opracowanie informatycznego narzędzia analitycznego wspomagającego zarządzanie liniami kablowymi w oparciu o dane techniczne, statystyczne oraz wyniki pomiarów i badań diagnostycznych realizowanych w TAURON Dystrybucja.

boczny widok na szafki z aparaturą sterującą znajdującą się w stacji energetycznej

Projekt M-GRID

Model funkcjonowania energetyki rozproszonej 2.0 - samobilansujące się obszary sieci elektroenergetycznej.


Zobacz szczegóły

zielony akumulator ze znakiem recyclingu znajdujący się na niebieskim tle

Projekt SecondLife

Opracowanie i przetestowanie adaptacyjnego systemu magazynowania energii w oparciu o drugie życie baterii pochodzących z pojazdów elektrycznych.


Zobacz szczegóły

Projekt AMOL

Opracowanie Aplikacji mobilnej do odczytu liczników za pomocą rozpoznawania obrazu.

Zobacz szczegóły

Piknik OZE

TAURON Dystrybucja oraz uczelnie współpracujące ze spółką w ramach Rady Naukowej (AGH oraz Politechniki Wrocławska, Śląska, Opolska i Częstochowska) zorganizowały Piknik OZE 2021. Wydarzenie miało unikalną formułę, ponieważ poza konferencją i dyskusją, znaczącą rolę odgrywała część eksperymentalna, polegająca na badaniu inwerterów prosumenckich.

palec wskazujący mężczyzny ubranego w marynarkę w kratkę skierowany jest na tablicę na której znajduje się skomplikowany wykres

Projekt MDM - Platforma zarządzania danymi z zaawansowanej infrastruktury pomiarowej

Korzystając z wyników projektu B+R wdrożono produkcyjnie skalowalny system pozwalający na prowadzenie zaawansowanych analiz dużych zbiorów danych pomiarowych z inteligentnej infrastruktury pomiarowej i wykorzystanie ich do wsparcia procesów biznesowych OSD.

Zobacz szczegóły

Wykres prezentujący System oceny propagacji i poprawy parametrów jakości energii elektrycznej w sieciach dystrybucyjnych

Projekt SOPJEE - System ocen propagacji i poprawy parametrów jakości energii elektrycznej w sieciach dystrybucyjnych

Wzrost OZE przyłączonych do sieci dystrybucyjnej oraz rosnąca świadomość klientów powodują, że konieczne jest rozwijanie nowych narzędzi zapewniających utrzymanie właściwej jakości dostawy energii elektrycznej. Jednym z nich jest System oceny propagacji i poprawy parametrów jakości energii elektrycznej w sieciach dystrybucyjnych.

Elementy transformatora energetycznego na tle jasnoniebieskiego nieba

Projekt ZSDS - Zintegowany System Diagnostyki Sieciowej

TAURON Dystrybucja podnosi poziom bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego poprzez budowę i rozwój systemów aktywnego monitorowania stanu sieci i diagnostyki, w tym transformatorów WN/SN. Jednym z  podjętych działań jest wdrożenie Zintegrowanego Systemu Diagnostyki Sieciowej.

Otwarty bagażnik samochodu serwisowego pogotowia energetycznego z widocznymi we wnętrzu urządzeniami energetycznymi

Projekt SMiWUZ - System skutecznego monitorowania i wspierania urządzeń zabezpieczeniowych

Opracowanie innowacyjnego systemu skutecznego monitorowania i wspierania urządzeń zabezpieczeniowych spełniających założenia DMS (Distribution Management System) wraz z opracowaniem prototypu sterowników zabezpieczeń (w tym sygnalizatorów) na sieci SN.

Na białym tle znajduje się przewód linii energetycznej a na nim jest zamontowany czujnik, czarno-czerwone urządzenie wielkości czajnika

Monitorowanie zwarć międzyfazowych oraz doziemnych w sieciach napowietrznych SN

Celem jest weryfikacja możliwości monitorowania i poprawności wykrywania wystąpienia zwarć międzyfazowych oraz doziemnych w sieci kompensowanej poprzez Automatykę Wymuszania Składowej Czynnej.

Niskostratne przewody

TAURON Dystrybucja uruchomił testową eksploatację nowego typu niskostratnych przewodów opracowanych w ramach projektu KGH Polska Miedź S.A. zrealizowanego przez konsorcjum: AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN. 

Zobacz szczegóły

Tył autobusu w kolorze różowym na tle zielonych drzew, na którego czarnej szybie znajduje się napis Autobus elektryczny

Projekt e-Bus GRID

Opracowanie narzędzia wspomagającego podejmowanie decyzji w zakresie doboru technologii ładowania autobusów elektrycznych oraz lokalizacji infrastruktury ładowania.

Zobacz szczegóły

AMIplus

TAURON Dystrybucja S.A. wdraża nowoczesny, przyjazny system pomiaru zużycia i rozliczania energii elektrycznej – AMIplus.

Montujemy inteligentne liczniki energii elektrycznej.



Zobacz szczegóły

Zrzut z ekranu aplikacji służącej od obrazowania stanu sieci elektroenergetycznej na którym na czarnym tle widać świecące się słupy i linii energetyczne.

Obrazowanie linii nN

Wykonanie obrazu linii nN (w tym oświetlenia ulicznego) i zdigitalizowanego modelu przestrzennego, ortofotomapy oraz analityka pozyskanych danych na podstawie rejestracji na urządzeniu mobilnym naziemnym dla wybranego obszaru TAURON Dystrybucja.



Mobilne urządzenie zasilające MUZ

Energetycy z TAURON Dystrybucja zbudowali mobilne urządzenie, które w przypadku poważnych awarii sieci średniego napięcia lub prowadzenia prac modernizacyjnych czy inwestycyjnych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie zasilić ok. 1000 gospodarstw domowych. Podłączenie urządzenia może odbywać się bez wyłączania linii energetycznej, czyli w technologii prac pod napięciem.

Zobacz szczegóły

Stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii

TAURON Dystrybucja S.A. i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie uruchomili pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymiany baterii. To kolejny etap rozpoczętej w 2016 r. współpracy w zakresie rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. 

Zobacz szczegóły

Energia dla mobilności

TAURON Dystrybucja zrealizował projekt „Energia dla mobilności”, w ramach którego pozyskano doświadczenia i zebrano dane związane z użytkowaniem pojazdów elektrycznych we flotach firmowych. W pozyskiwaniu informacji dużą rolę odgrywał system zarządzania flotą, którym dysponuje firma, a także system inteligentnego opomiarowania zainstalowany w stacjach ładowania pojazdów.

Zobacz szczegóły

Cyfrowa stacja elektroenergetyczna

TAURON Dystrybucja zmodernizował rozdzielnię 110 kV w stacji elektroenergetycznej Oborniki Śląskie na Dolnym Śląsku. Została w niej zastosowana w pełni cyfrowa komunikacja z wykorzystaniem tzw. szyny procesowej. Pod koniec 2018 roku była to pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna. 

Zobacz szczegóły

Mobilna linia energetyczna

TAURON Dystrybucja S.A. uruchomiła pierwszą w Polsce mobilną linię energetyczną wybudowaną ze słupów kompozytowych i elastycznych kabli wielokrotnego użytku.
To innowacyjne rozwiązanie pozwala na ograniczenie przerw w dostawach prądu podczas modernizacji sieci, przyłączania nowych obiektów czy usuwania awarii.