TAURON buduje pierwszą w Polsce cyfrową stację elektroenergetyczną
21.09.2017Po modernizacji stacja stanie się cyfrowa, co oznacza, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych, zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi. Zastosowana szyna procesowa jest cyfrową magistralą teleinformatyczną, pozwalającą na wymianę i przesył ogromniej ilości sygnałów sterowniczych, pomiarowych i informacji o stanie poszczególnych urządzeń stacji. Będzie się to odbywało w postaci krótkich sygnałów cyfrowych, a nie jak dotychczas za pomocą impulsów elektrycznych.
Rozdzielnia będzie pierwszą w energetyce polskiej i z pewnością jedną z nielicznych w Europie, w której zastosowane będzie nowatorskie rozwiązanie, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji. Skutkiem tego będzie przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy - mówi Jarosław Broda, wiceprezes TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju - Takie rozwiązania były stosowane dotychczas pilotażowo jedynie w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych. Projekt ten wpisuje się w założenia koncepcji inteligentnej infrastruktury opracowanej i konsekwentnie wdrażanej w Grupie TAURON - podkreśla Jarosław Broda.
Dodatkowa innowacyjność rozwiązania wiąże się również z zastosowaniem po raz pierwszy optycznych przekładników prądowych (sensorów) w miejsce tradycyjnych przekładników 110 kV. W porównaniu do tradycyjnych indukcyjnych przekładników, sensory optyczne charakteryzują się konstrukcją całkowicie odbiegającą od konwencjonalnych urządzeń, znacznie mniejszymi gabarytami oraz zminimalizowaniem elementów awaryjnych.
Projekt budowy cyfrowej stacji w Obornikach Śląskich ma na celu ocenę możliwości zastosowania nowych rozwiązać na szerszą skalę. W efekcie końcowym nastąpi poprawa bezpieczeństwa zasilania klientów m. in. poprzez zastosowanie niezależnych równoległych połączeń dla układów zabezpieczeń i sterowania rozdzielni 110 kV. W szczególności istotne to jest w odniesieniu do rezerwowania się zabezpieczeń oraz dróg łączności do przesyłania sygnałów. Ponadto nowe rozwiązania wpłyną na zwiększenie efektywności budowy stacji poprzez redukcję zastosowanych tradycyjnych przewodów i kabli sterowniczych, które zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi.
Modernizację rozdzielni przeprowadzi firma ABB Sp. z o.o. wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec listopada 2018 r.