-
Informujemy, że w dniu 17 maja 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący przyłączenia jednostek wytwórczych (Dalej: Rozporządzenie 2016/631).
Na podstawie art. 7 ust. 4 Rozporządzenia 2016/631 właściwi operatorzy systemów (rozumiani jako operatorzy, do których systemów jest lub zostanie przyłączona dana instalacja wytwórcza) oraz operatorzy systemów przesyłowych elektroenergetycznych (dalej: OSP) zostali zobowiązani do opracowania i przedłożenia do krajowych organów regulacyjnych wymogów ogólnego stosowania dla przyłączania jednostek wytwórczych do sieci elektroenergetycznej.
PSE S.A. w dniu 18 grudnia 2018 r. w odpowiedzi na Wezwanie przekazały Prezesowi URE wymogi ogólnego stosowania (dalej: Wymogi) obejmujące wszystkie wymagania określone w Rozporządzeniu 2016/631, do których opracowania zobowiązany został OSP, na podstawie art. 9ga ust. 1 Prawa Energetycznego.
Treść tych wymogów jest tożsama z Propozycją OSD wymogów ogólnego stosowania, która została opracowana przez PSE S.A. po przeprowadzonym procesie konsultacji i udostępniona na stronie internetowej PSE S.A. na potrzeby wykorzystania przez OSD, w celu przedłożenia wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia 2016/631 do zatwierdzenia przez Prezesa URE.
Prezes URE, decyzją znak DRE.WOSE.7128.550.2.2018.ZJ, z dnia 2 stycznia 2019 r. zatwierdził Zmienione Wymogi dla przyłączania jednostek wytwórczych przedłożone przez PSE S.A.
Stosowanie wymogów określonych w Rozporządzeniu 2016/631 oraz wymogów ogólnego stosowania zatwierdzonych na jego podstawie (w tym w publikowanej decyzji) rozpoczyna się 27 kwietnia 2019 r. Od tego czasu wszystkie zdefiniowane w Rozporządzeniu 2016/631 jednostki wytwórcze przyłączane do KSE (zarówno do sieci przesyłowej jak i dystrybucyjnej), a także jednostki wytwórcze modyfikowane w takim stopniu, że umowa przyłączeniowa musi być zmieniona, będą musiały spełniać nowe wymogi.
Stosowny komunikat PSE S.A. w powyższym zakresie wraz z aktualizacją wymagań dotyczących Kodeksu Sieci NC RfG dostępny jest pod linkiem:
https://www.pse.pl/rfg
Ogólny wykaz informacji, dokumentów i wymagań dotyczących kodeksu NC RfG dostępny jest pod linkiem:
Wykaz informacji i dokumentów, które należy przedstawić, a także wymogi, które mają być spełnione przez właściciela zakładu wytwarzania energii, w ramach procesu weryfikacji spełnienia wymagań
Zbiór wymagań technicznych dla modułów wytwarzania energii typu A, w tym mikroinstalacji dostępny jest pod linkiem:
Zbiór wymagań technicznych moduły wytwarzania A_v2
Aktualizacja wymagań technicznych dla modułów wytwarzania typu A weszła w życie w dniu 31.12.2019 r. Najnowsze zmiany precyzują zasady przyłączenia mikroinstalacji za pomocą falowników jednofazowych.
-
W związku z obowiązkiem podania do publicznej wiadomości materiałów, o których mowa w Artykule 29 ust. 2 Rozporządzenia Unii Europejskiej nr 2016/631 ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci, a także rozpoczęciem stosowania wymogów określonych w powyższym rozporządzeniu z dniem 27.04.2019r., TAURON Dystrybucja S.A. przedkłada opracowane w ramach PTPiREE procedury i wzory dokumentów, związane z uzyskiwaniem pozwolenia na użytkowanie dla przyłączanych modułów wytwarzania energii typu A, B i C*, a także funkcjonujących modułów wytwarzania energii typu C modyfikowanych w takim stopniu, że wymagana jest zmiana umowy o przyłączenie.
Procedury uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii typu A, B i C obejmują zestawienie wymaganych dokumentów i działań po stronie właściciela zakładu wytwarzania oraz po stronie TAURON Dystrybucja S.A., prowadzących do pozyskania stosownego pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii.
Wykaz stosownych procedur i dokumentów (do pobrania) znajduje się poniżej:
1. Procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii typu A – do 50 kW mocy zainstalowanej przyłączanych na zgłoszenie (mikroinstalacje),
2. Procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii typu A – przyłączanych w oparciu o realizację umowy o przyłączenie,
3. Procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii typu B i C.
4. Oświadczenie o gotowości do przyłączenia.
5. Wzór dokumentu modułu wytwarzania energii dla typu B i C.
6. Wzór dokumentu instalacji modułu wytwarzania energii dla typu A.
7. Zgłoszenie/Dokument instalacji przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej TAURON Dystrybucja S.A.
8. Klauzula Informacyjna TAURON Dystrybucja S.A. przyłączanie mikroinstalacji
*Podział modułów wytwarzania energii:
Wartość mocy maksymalnej, do której moduł wytwarzania energii zalicza się do typu A Wartość mocy maksymalnej, począwszy od której moduł wytwarzania energii zalicza się do typu B Wartość mocy maksymalnej, począwszy od której moduł wytwarzania energii zalicza się do typu C Wartość mocy maksymalnej, począwszy od której moduł wytwarzania energii zalicza się do typu D Poniżej 0,2 MW 0,2 MW 10 MW 75 MW**
** - Zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. d Rozporządzenia (UE) 2016/631 do typu D zaliczać się będą także wszystkie moduły wytwarzania energii, bez względu na ich moc maksymalną, jeśli napięcie w punkcie ich przyłączenia ma wartość co najmniej 110 kV.
-
W związku z obowiązkiem podania do publicznej wiadomości materiałów, o których mowa w Artykule 29 ust. 2 Rozporządzenia Unii Europejskiej nr 2016/631 ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci, a także rozpoczęciem stosowania wymogów określonych w powyższym rozporządzeniu z dniem 27.04.2019r., TAURON Dystrybucja S.A. przedkłada opracowane w ramach PTPiREE procedurę i wzory dokumentów, związane z uzyskiwaniem pozwolenia na użytkowanie dla przyłączanych modułów wytwarzania energii typu D* , a także funkcjonujących modułów wytwarzania energii typu D modyfikowanych w takim stopniu, że wymagana jest zmiana umowy o przyłączenie.
Procedura uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii typu D obejmuje zestawienie wymaganych dokumentów i działań po stronie właściciela zakładu wytwarzania oraz po stronie TAURON Dystrybucja S.A., prowadzących do pozyskania stosownego pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii (EON, ION, FON i LON).
Zestawienie procedury i stosownych dokumentów (do pobrania) znajduje się poniżej:
1. Procedura pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii typu D.
2. Wzór wniosku o podanie napięcia (EON).
3. Wzór – załącznik nr 1 do wniosku EON.
4. Wzór – załącznik nr 12 do wniosku EON.
5. Wzór – załącznik nr 13 do wniosku EON.
6. Wzór wniosku o tymczasowe pozwolenie na użytkowanie (ION).
7. Wzór – załącznik nr 1 do wniosku ION.
8a. Wzór – załącznik nr 8a do wniosku ION dla farm wiatrowych.
8b. Wzór – załącznik nr 8b do wniosku ION dla elektrowni fotowoltaicznych.
8c. Wzór – załącznik nr 8c do wniosku ION ogólny.
9. Wzór – załącznik nr 12 do wniosku ION.
10. Wzór – załącznik nr 13 do wniosku ION.
11. Wzór wniosku o ostateczne pozwolenia na użytkowanie (FON).
12. Wzór – załącznik nr 1 do wniosku FON.
13. Wzór – załącznik nr 6 do wniosku FON.
14. Wzór – załącznik nr 8 do wniosku FON.
15. Wzór wniosku o ograniczone pozwolenie na użytkowanie (LON).
16. Wzór – załącznik nr 1 do wniosku LON.
*Podział modułów wytwarzania energii:
Wartość mocy maksymalnej, począwszy od której moduł wytwarzania energii zalicza się do typu B Wartość mocy maksymalnej, począwszy od której moduł wytwarzania energii zalicza się do typu C Wartość mocy maksymalnej, począwszy od której moduł wytwarzania energii zalicza się do typu D 0,2 MW 10 MW 75 MW**
**Zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. d Rozporządzenia (UE) 2016/631 do typu D zaliczać się będą także wszystkie moduły wytwarzania energii, bez względu na ich moc maksymalną, jeśli napięcie w punkcie ich przyłączenia ma wartość co najmniej 110 kV.
-
W związku z obowiązkiem podania do publicznej wiadomości materiałów, o których mowa w Artykule 4 ust. 1 Rozporządzenia Unii Europejskiej nr 2016/631 ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci, a także rozpoczęciem stosowania wymogów określonych w powyższym rozporządzeniu z dniem 27.04.2019r., TAURON Dystrybucja S.A. przedkłada opracowane w ramach PTPiREE procedurę i wzory dokumentów, związane z wymogami objęcia kodeksem RfG dla modernizacji lub wymiany modułów wytwarzania energii.
Procedura objęcia wymogami modernizacji jednostek wytwórczych obejmuje zestawienie wymaganych dokumentów i działań po stronie właściciela zakładu wytwarzania oraz po stronie TAURON Dystrybucja S.A., prowadzących do wydania decyzji w sprawie objęcia modułu wytwarzania energii wymogami kodeksu NC RfG w przypadku modernizacji lub wymiany.
Zestawienia procedury i stosownych dokumentów (do pobrania) znajduje się poniżej:
1. Procedura objęcia wymogami NC RfG modułu wytwarzania energii w przypadku modernizacji lub wymiany
2. Wzór - załącznik I: Powiadomienie
3. Wzór - załącznik II: do Załącznika I do Powiadomienia
-
W związku z obowiązkiem podania do publicznej wiadomości materiałów, o których mowa w Artykule 41 ust. 4 Rozporządzenia Unii Europejskiej nr 2016/631 ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci, a także rozpoczęciem stosowania wymogów określonych w powyższym rozporządzeniu z dniem 27.04.2019r., TAURON Dystrybucja S.A. przedkłada opracowane w ramach PTPiREE procedurę i wzory dokumentów, związane z wymogami testowania przyłączanych modułów wytwarzania energii, a także funkcjonujących modułów wytwarzania energii typu C i D modyfikowanych w takim stopniu, że wymagana jest zmiana umowy o przyłączenie.
Procedura testowania jednostek wytwórczych obejmuje zestawienie wymaganych dokumentów i działań po stronie właściciela zakładu wytwarzania oraz po stronie TAURON Dystrybucja S.A., prowadzących do przeprowadzenia wymaganych testów modułów wytwarzania energii oraz do właściwej interpretacji wyników przeprowadzonych testów.
Zestawienie procedury i stosownych zakresów testów (do pobrania) znajduje się poniżej:
1. Procedura testowania jednostek wytwórczych.
2. Wzór – załącznik 1: LFSM-O.
3. Wzór – załącznik 2: LFSM-U.
4. Wzór – załącznik 3: FSM.
5. Wzór – załącznik 4: Reg Odbudowy Częstotliwości.
6. Wzór – załącznik 5: Praca na Potrzeby Własne.
7. Wzór – załącznik 6a: Zdolność Do Gen.Q powyżej 110kV.
8. Wzór – załącznik 6b: Zdolność Do Gen.Q poniżej 110kV.
9. Wzór – załącznik 7: Regulacja mocy czynnej.
10. Wzór – załącznik 8: Tłumienie oscylacji mocy.
11. Wzór – załącznik 9: Tryb regulacji napięcia.
12. Wzór – załącznik 10: Tryb regulacji mocy biernej.
13. Wzór – załącznik 11: Tryb regulacji współczynnika mocy.
14. Wzór – załącznik 12: Pmax.
15. Wzór – załącznik 13: Pmin.
16. Wzór – załącznik 14: Praca wyspowa.
17. Wzór – załącznik 15: Rozruch autonomiczny.
18. Wzór – załącznik 16: Zaprzestanie generacji mocy czynnej.
19. Wzór – załącznik 17: Zmniejszenie generacji mocy czynnej.
-
Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych
Zgodnie z postanowieniami dokumentu "Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych" z dniem 30 kwietnia 2022 r. zakończył się okres przejściowy.
W okresie przejściowym dopuszczono posługiwanie się certyfikatem zgodności potwierdzającym zgodność urządzenia wytwórczego z:
wymogami kodeksu sieci NC RfG, bez względu na zastosowany program certyfikacji lub
normą PN–EN 50549-1 lub normą PN–EN 50549-2 wraz z dokumentem potwierdzającym, na podstawie zawartej umowy z jednostką certyfikującą, przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu.
Od 1 maja 2022 r. w celu potwierdzenia zgodności konieczne jest okazanie certyfikatu zgodności wystawionego przez akredytowaną jednostkę certyfikującą, zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi w dokumencie "Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych", potwierdzającego zgodność z wymaganiami następujących dokumentów:
1. Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG).
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.
2. Wymogi ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG).
Tutaj pobierzesz:
Wdrożenie wymogów wynikających z zapisów Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci
Zasady wykorzystania certyfikatów
Wytyczne dla certyfikatów
Public FAQ certyfikaty