Innowacje TAURON Dystrybucja

Przykładamy dużą wagę do wprowadzania nowatorskich rozwiązań przyjaznych Klientom. Poznaj nasze praktyki w dziedzinie innowacji.

Współpraca ze startupami

TAURON Dystrybucja stawia na innowacje i chce to robić wspólnie z najlepszymi startupami. Oferuje wiedzę, infrastrukturę, doświadczenie i wsparcie w rozwijaniu technologii odpowiadających na aktualne wyzwania w obszarach eksploatacji i rozwoju sieci dystrybucyjnych. 

W celu pozyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu: innowacje@tauron-dystrybucja.pl
 

Piknik OZE

TAURON Dystrybucja oraz uczelnie współpracujące ze spółką w ramach Rady Naukowej (AGH oraz Politechniki Wrocławska, Śląska, Opolska i Częstochowska) zorganizowały Piknik OZE 2021. Wydarzenie miało unikalną formułę, ponieważ poza konferencją i dyskusją, znaczącą rolę odgrywała część eksperymentalna, polegająca na badaniu inwerterów prosumenckich.

AMIplus

TAURON Dystrybucja S.A. wdraża nowoczesny, przyjazny system pomiaru zużycia i rozliczania energii elektrycznej – AMIplus.

Montujemy inteligentne liczniki energii elektrycznej.Zobacz szczegóły

Projekt MDM - Platforma zarządzania danymi z zaawansowanej infrastruktury pomiarowej

Celem projektu jest opracowanie prototypu aplikacji platformy, która ma umożliwić prowadzenie zaawansowanych analiz dużych zbiorów danych z infrastruktury pomiarowej AMI w oparciu o innowacyjne modele matematyczne i narzędzia wypracowane we współpracy z uczelniami. Projekt zakresem obejmuje zainstalowaną infrastrukturę pomiarową w ramach Projektu AMIplus liczącą obecnie ponad 840 tys. inteligentnych liczników.

Zobacz szczegóły

System magazynowania energii

TAURON Dystrybucja zbudował demonstracyjny stacjonarny system magazynowania energii jako element stabilizacji pracy sieci oraz element SmartGrid. System powstał w miejscowości Cieszanowice w gminie Kamiennik.  Moc czynna to ponad 3 MW, a pojemność użyteczna wynosi ponad 700 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych.


 

Zobacz szczegóły

Mobilne urządzenie zasilające MUZ

Energetycy z TAURON Dystrybucja zbudowali mobilne urządzenie, które w przypadku poważnych awarii sieci średniego napięcia lub prowadzenia prac modernizacyjnych czy inwestycyjnych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie zasilić ok. 1000 gospodarstw domowych. Podłączenie urządzenia może odbywać się bez wyłączania linii energetycznej, czyli w technologii prac pod napięciem.

Zobacz szczegóły

Stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii

TAURON Dystrybucja S.A. i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie uruchomili pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymiany baterii. To kolejny etap rozpoczętej w 2016 r. współpracy w zakresie rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. 

Zobacz szczegóły

Energia dla mobilności

TAURON Dystrybucja zrealizował projekt „Energia dla mobilności”, w ramach którego pozyskano doświadczenia i zebrano dane związane z użytkowaniem pojazdów elektrycznych we flotach firmowych. W pozyskiwaniu informacji dużą rolę odgrywał system zarządzania flotą, którym dysponuje firma, a także system inteligentnego opomiarowania zainstalowany w stacjach ładowania pojazdów.

Zobacz szczegóły

Cyfrowa stacja elektroenergetyczna

TAURON Dystrybucja zmodernizował rozdzielnię 110 kV w stacji elektroenergetycznej Oborniki Śląskie na Dolnym Śląsku. Została w niej zastosowana w pełni cyfrowa komunikacja z wykorzystaniem tzw. szyny procesowej. Pod koniec 2018 roku była to pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna. 

Zobacz szczegóły

Mobilna linia energetyczna

TAURON Dystrybucja S.A. uruchomiła pierwszą w Polsce mobilną linię energetyczną wybudowaną ze słupów kompozytowych i elastycznych kabli wielokrotnego użytku.
To innowacyjne rozwiązanie pozwala na ograniczenie przerw w dostawach prądu podczas modernizacji sieci, przyłączania nowych obiektów czy usuwania awarii.