Wspólne działania energetyki na rzecz cyberbezpieczeństwa Polski

30.09.2019
TAURON Dystrybucja i Ministerstwo Energii podpisały porozumienie dotyczące współpracy sektora energetycznego na rzecz zwiększenia cyberbezpieczeństwa kraju. Porozumienie zostało zawarte podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach i dotyczy czterech największych elektroenergetycznych operatorów dystrybucyjnych w kraju. 
W inicjatywie chodzi o wspólne działania, które zwiększą bezpieczeństwo informatyczne obszaru dystrybucji energii oraz zabezpieczą go przed potencjalnymi atakami z zewnątrz. 

Spółki podpisujące porozumienie zobowiązały się do podjęcia szerokiej współpracy z innymi uczestnikami rynku na rzecz zwiększenia cyberbezpieczeństwa, wymiany doświadczeń i informacji o zagrożeniach. Natomiast w przypadku wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa, zobowiązały się do wymiany informacji umożliwiającej wykrycie zagrożenia w innych przedsiębiorstwach energetycznych w Polsce.

- Cyberatak na systemy informatyczne i automatykę sterującą infrastrukturą energetyczną, to jedno z kluczowych zidentyfikowanych zagrożeń, które wpływają na poziom bezpieczeństwa kraju. Stąd tak ważne są wszelkie działania i inicjatywy podejmowane na rzecz zapobiegania i niwelacji skutków działania cyberprzestępców w tym obszarze - powiedział Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.  

Stroną zawartego porozumienia jest Ministerstwo Energii, które zainicjowało i aktywnie włączyło się w ten ważny proces. Kluczowe obszary, zidentyfikowane przez ministerstwo to: wymiana informacji pomiędzy spółkami energetycznymi w zakresie zidentyfikowanych zagrożeń bezpieczeństwa dla systemów teleinformatycznych oraz incydentów związanych z zagrożeniem informatycznym, a także realizowanie inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych, podnoszących świadomość zagrożeń w zakresie cyberbezpieczeństwa. Poza TAURON Dystrybucja porozumienie podpisały także zarządy spółek PGE Dystrybucja, Enea Operator i Energa Operator.