Dobry rok z Funduszami
05.03.2020- Projekty, które współfinansujemy ze środków pomocowych, muszą spełniać określone kryteria. Unia wysoko ustawiła poprzeczkę i bardzo ważnym kryterium jest ich pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Stąd tak wiele inwestycji i projektów współfinansowanych z tej puli, nastawionych jest na poprawę możliwości przyłączenia do sieci instalacji OZE, w tym tak ogromnie przyrastającej liczby mikroinstalacji - Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.
Na zadania realizowane w ramach dwóch programów dla województw: Dolnośląskiego i Małopolskiego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w 2019 roku poniesiono nakłady w wysokości blisko 85,5 mln zł. Przykłady zakończonych dużych zadań inwestycyjnych, objętych dofinansowaniem unijnym na sieci wysokich napięć, to kompleksowa przebudowa stacji elektroenergetycznej 110/6 kV Janów w Katowicach. Ze wsparciem unijnym zakończono też w 2019r. przebudowę stacji elektroenergetycznej 110/6 kV Siemianowice. Modernizacja tej ostatniej wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji katowickiej oraz poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej z wykorzystaniem funkcjonalności smart grid (sieci inteligentne). Do większych, dofinansowanych z UE zadań na sieci średnich napięć, należała również budowa 2 linii kablowych na odcinku Ręczyn-Mikułowa, które pozwoliły na przyłączenie do sieci TD elektrowni fotowoltaicznych w gminie Zgorzelec. W 2019 roku rozpoczęto ponadto prace związane z budową magazynu energii elektrycznej przy stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Cieszanowice w gminie Kamiennik. Przygotowywany tam stacjonarny system magazynowania energii ma przede wszystkim służyć poprawie parametrów jakościowych energii i stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznej oraz służyć bardziej efektywnemu gospodarowaniu energią wytwarzaną w farmach wiatrowych.
TAURON Dystrybucja w roku bieżącym planuje zawarcie nowej umowy o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Działania 7.1, (dla realizacji projektu Budowa GPZ Pilzno wraz z linią zasilająca) oraz 8 umów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, służących modernizacji kolejnych 80 km linii SN na terenie województwa małopolskiego.