Nowa platforma w Starym Julianowie
17.03.2021Czyszczenie gniazd z nadmiaru budulca, obrączkowanie piskląt w sezonie letnim oraz montaż specjalnych stalowych platform, to podstawowe zadania ekip energetycznych zajmujących się bocianimi gniazdami na słupach energetycznych. Wszystkie te zabiegi dostosowane są do cyklu życia ptaków oraz konsultowane z ornitologami lub Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska. W przypadku montażu platform wynoszących gniazda ponad linie energetyczne, ich montaż jest możliwy głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ptaków nie ma w Polsce.
- W całym woj. dolnośląskim na naszej infrastrukturze znajduje się 525 bocianich gniazd, z czego w okolicach Wałbrzycha 40. Budowa takich platform wpływa nie tylko na komfort życia i bezpieczeństwo ptaków, ale przede wszystkim na ciągłość i bezawaryjność pracy linii energetycznych, na których ptaki budują gniazda - mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.
Stary Julianów
Stary Julianów to wieś w woj. dolnośląskim w gminie Walim. Tu właśnie 16 marca br. energetycy z TAURON Dystrybucja zadbali o zabudowę platformy dla ptaków na słupie niskiego napięcia, przy jednym z miejscowych domów.
Historia tego konkretnego gniazda jest nietypowa. Energetycy interweniują najczęściej w przypadku gniazd, które już są mocno rozbudowane i tworzone przez ptaki wiele lat. Tym razem prace trwały przy nowym gnieździe, którego budowę bociany rozpoczęły w poprzednim sezonie lęgowym. Stało się tak dlatego, że nieopodal w odległości ok. 50 metrów znajduje się stare wieloletnie gniazdo, o które dwie pary bocianów toczyły walkę. Para, która przegrała postanowiła zostać w pobliżu i zaczęła znosić budulec na najbliższy słup energetyczny. Z czasem budowana w lecie konstrukcja nowego gniazda zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do przewodów energetycznych.
Dlatego nasze służby techniczne zainteresowały się tym miejscem i zabudowały na słupie specjalną metalową platformę, wynoszącą gniazdo powyżej poziomu urządzeń energetycznych. Nie tylko my, ale i okoliczni mieszkańcy mają nadzieję, że dzięki temu ptaki doczekają się młodych już w nadchodzącym sezonie lęgowym– wyjaśnia E. Groń.
Do pracy użyto specjalistycznego sprzętu, który pozwala pracować na wysokości. A dzięki kompetencjom i umiejętnościom energetyków z TAURON Dystrybucja praca w pobliżu czynnej linii elektroenergetycznej była bezpieczna. Teraz już tylko pozostaje czekać na przylot bocianów.