TAURON Dystrybucja nagrodził najbardziej kreatywnych nauczycieli

24.01.2022
Wartościowe scenariusze lekcji o temacie elektryczności, to efekt konkursu rozstrzygniętego właśnie przez TAURON Dystrybucja. Konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych w ramach „Bezpieczników TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”  był organizowany po raz pierwszy i zakończył się dużym sukcesem. Przyznano nagrodę główną w wysokości 5 tys. złotych oraz pięć wyróżnień finansowych. Laureatką nagrody głównej została Edyta Korzeniowska, pracująca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 w Krakowie.
Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu scenariusza zajęć dotyczących elektryczności, bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych lub odnawialnych źródeł energii. Celem konkursu było m.in. powiększenie bazy scenariuszy publikowanych na platformie „Bezpieczników TAURONA”, poszerzenie wiadomości uczniów, a także promowanie nowoczesnych metod pracy z uczniami.

Konkurs miał zasięg ogólnopolski. Został ogłoszony 10 października 2021 r. i mimo utrudnień spowodowanych pandemią, wzbudził spore zainteresowanie nauczycieli, którzy kierowali do organizatorów szczegółowe pytania. Przyjmowanie prac zakończyło się 10 grudnia, a ostatnie prace spływały jeszcze przed północą. 

 - Otrzymaliśmy 51 scenariuszy, ocenianych  trzyetapowo przez kompetentną komisję konkursową. W jej składzie było m.in. dwóch fizyków współpracujących z „Bezpiecznikami” oraz osoby pracujące od wielu lat przy rozwoju naszej platformy edukacyjnej i współpracujące ze szkołami,  metodykami oświaty i otwartymi na nowoczesne nauczanie kuratoriami. – mówi Ewa Groń rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja.   

Komisja wzięła pod uwagę kilka kryteriów: zgodność z tematem konkursu, poziom merytoryczny, oryginalność i innowacyjność zastosowanych metod oraz atrakcyjność dla uczniów. Finalnie zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej i wyróżnień finansowych. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych przyznała również pięć dodatkowych wyróżnień. 

Zwyciężczyni konkursu z Krakowa napisała scenariusz na temat racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, przeznaczony do realizacji w klasach 1-3. „Ekosposoby na oszczędzanie prądu”.  Autorka opracowała scenariusz  lekcji zawierający bogaty zestaw pomocy naukowych: plików dźwiękowych, kart pracy, prezentacji multimedialnej czy ćwiczeń interaktywnych. Scenariusz doskonale prowadzi nauczyciela przez poszczególne części lekcji, jest spójny narracyjnie i daje możliwości dostosowania do zróżnicowanego poziomu wiedzy najmłodszych uczniów.

Tematyka oszczędzania energii była wśród uczestników3 bardzo popularna. Tego tematu dotyczyło aż 15  zgłoszonych prac.13 scenariuszy prezentowało zasady bezpiecznego korzystania z elektryczności, 14 prac było poświęconych elektryczności, zasadom przepływu prądu, obserwacjom i doświadczeniom i 9 odnawialnym źródłom energii. 4 scenariusze napisane zostały dla uczniów z niepełnosprawnościami intelektualnymi, a także dla uczniów z autyzmem i zaburzeniami rozwoju mowy. Jeden z tych scenariuszy został nagrodzony. Jeżeli chodzi o przedziały wiekowe, 22 scenariusze zostały napisane dla uczniów klas 1-3, niewiele mniej, bo 19 dla klas 7-8. Najmniej scenariuszy dla klas 4-6.

Nauczyciele podeszli do realizacji tematu konkursu bardzo starannie i nowatorsko, proponując własne prezentacje, filmy, gry, zabawy i eksperymenty, często z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi, które podnoszą poziom atrakcyjności lekcji. Niektórzy zaproponowali oryginalne formy i metody np. lekcja w formule zabawy w escapie roomie. W treści prac pojawiały się nawiązania do Hogwartu czy „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
W konkursie wzięli udział nauczyciele z całego kraju. Uczą w szkołach m.in. w Gdyni, Suwałkach, Kielcach, Bytomiu, Elblągu, Warszawie, Tykocinie, Krakowie, Ostródzie, Miłoszycach, Alwerni czy Wałbrzychu. 

Michał Krupiński, członek komisji konkursowej, a równocześnie ekspert „Bezpieczników”, fizyk pracujący w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN i popularyzator nauki, podkreśla w swojej ocenie konkursu dużą kreatywność nauczycieli - Różnorodność otrzymanych prac była ogromna i świadczy o wysokiej kreatywności uczestników konkursu.  Tyle pomysłów, tematyk i propozycji środków dydaktycznych sprawiła, że dyskusje komisji konkursowej były długie, a wyłonienie grupy laureatów nie było prostym zadaniem. Po długich obradach udało nam się jednak wybrać scenariusze lekcji, które pozytywnie wyróżniały się na tle innych. Mam nadzieję, że już wkrótce zaproponowane w nich pomysły zostaną wykorzystane przez nauczycieli w polskich szkołach i przyczynią się do zwiększenia wśród uczniów wiedzy dotyczącej energii elektrycznej -. 

Nagrodzone scenariusze zostaną dostosowane do potrzeb platformy edukacyjnej „Bezpieczników” i  będzie możliwości ich pobrania i wykorzystania w pracy w szkole.

Sprawdź naszą platformę edukacyjną