⚠ UWAGA AWARIE ⚠ Po bardzo intensywnych burzach i nawałnicach, które przeszły w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. nad częścią obsługiwanych przez TAURON Dystrybucję terenów wystąpiły rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerwy w zasilaniu klientów.
Energetycy pracują cały czas w terenie przywracając zasilanie do kolejnych klientów.

Monitorujemy prognozy pogody i przygotowujemy się już teraz logistycznie i sprzętowo na kolejne burze, które są zapowiadane na najbliższe dni na naszym terenie działania.
Aktualny stan awarii oraz zakres planowych wyłączeń można sprawdzić na tej stronie.

TAURON Dystrybucja nagrodził najbardziej kreatywnych nauczycieli

24.01.2022
Wartościowe scenariusze lekcji o temacie elektryczności, to efekt konkursu rozstrzygniętego właśnie przez TAURON Dystrybucja. Konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych w ramach „Bezpieczników TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”  był organizowany po raz pierwszy i zakończył się dużym sukcesem. Przyznano nagrodę główną w wysokości 5 tys. złotych oraz pięć wyróżnień finansowych. Laureatką nagrody głównej została Edyta Korzeniowska, pracująca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 w Krakowie.
Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu scenariusza zajęć dotyczących elektryczności, bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych lub odnawialnych źródeł energii. Celem konkursu było m.in. powiększenie bazy scenariuszy publikowanych na platformie „Bezpieczników TAURONA”, poszerzenie wiadomości uczniów, a także promowanie nowoczesnych metod pracy z uczniami.

Konkurs miał zasięg ogólnopolski. Został ogłoszony 10 października 2021 r. i mimo utrudnień spowodowanych pandemią, wzbudził spore zainteresowanie nauczycieli, którzy kierowali do organizatorów szczegółowe pytania. Przyjmowanie prac zakończyło się 10 grudnia, a ostatnie prace spływały jeszcze przed północą. 

 - Otrzymaliśmy 51 scenariuszy, ocenianych  trzyetapowo przez kompetentną komisję konkursową. W jej składzie było m.in. dwóch fizyków współpracujących z „Bezpiecznikami” oraz osoby pracujące od wielu lat przy rozwoju naszej platformy edukacyjnej i współpracujące ze szkołami,  metodykami oświaty i otwartymi na nowoczesne nauczanie kuratoriami. – mówi Ewa Groń rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja.   

Komisja wzięła pod uwagę kilka kryteriów: zgodność z tematem konkursu, poziom merytoryczny, oryginalność i innowacyjność zastosowanych metod oraz atrakcyjność dla uczniów. Finalnie zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej i wyróżnień finansowych. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych przyznała również pięć dodatkowych wyróżnień. 

Zwyciężczyni konkursu z Krakowa napisała scenariusz na temat racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, przeznaczony do realizacji w klasach 1-3. „Ekosposoby na oszczędzanie prądu”.  Autorka opracowała scenariusz  lekcji zawierający bogaty zestaw pomocy naukowych: plików dźwiękowych, kart pracy, prezentacji multimedialnej czy ćwiczeń interaktywnych. Scenariusz doskonale prowadzi nauczyciela przez poszczególne części lekcji, jest spójny narracyjnie i daje możliwości dostosowania do zróżnicowanego poziomu wiedzy najmłodszych uczniów.

Tematyka oszczędzania energii była wśród uczestników3 bardzo popularna. Tego tematu dotyczyło aż 15  zgłoszonych prac.13 scenariuszy prezentowało zasady bezpiecznego korzystania z elektryczności, 14 prac było poświęconych elektryczności, zasadom przepływu prądu, obserwacjom i doświadczeniom i 9 odnawialnym źródłom energii. 4 scenariusze napisane zostały dla uczniów z niepełnosprawnościami intelektualnymi, a także dla uczniów z autyzmem i zaburzeniami rozwoju mowy. Jeden z tych scenariuszy został nagrodzony. Jeżeli chodzi o przedziały wiekowe, 22 scenariusze zostały napisane dla uczniów klas 1-3, niewiele mniej, bo 19 dla klas 7-8. Najmniej scenariuszy dla klas 4-6.

Nauczyciele podeszli do realizacji tematu konkursu bardzo starannie i nowatorsko, proponując własne prezentacje, filmy, gry, zabawy i eksperymenty, często z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi, które podnoszą poziom atrakcyjności lekcji. Niektórzy zaproponowali oryginalne formy i metody np. lekcja w formule zabawy w escapie roomie. W treści prac pojawiały się nawiązania do Hogwartu czy „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
W konkursie wzięli udział nauczyciele z całego kraju. Uczą w szkołach m.in. w Gdyni, Suwałkach, Kielcach, Bytomiu, Elblągu, Warszawie, Tykocinie, Krakowie, Ostródzie, Miłoszycach, Alwerni czy Wałbrzychu. 

Michał Krupiński, członek komisji konkursowej, a równocześnie ekspert „Bezpieczników”, fizyk pracujący w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN i popularyzator nauki, podkreśla w swojej ocenie konkursu dużą kreatywność nauczycieli - Różnorodność otrzymanych prac była ogromna i świadczy o wysokiej kreatywności uczestników konkursu.  Tyle pomysłów, tematyk i propozycji środków dydaktycznych sprawiła, że dyskusje komisji konkursowej były długie, a wyłonienie grupy laureatów nie było prostym zadaniem. Po długich obradach udało nam się jednak wybrać scenariusze lekcji, które pozytywnie wyróżniały się na tle innych. Mam nadzieję, że już wkrótce zaproponowane w nich pomysły zostaną wykorzystane przez nauczycieli w polskich szkołach i przyczynią się do zwiększenia wśród uczniów wiedzy dotyczącej energii elektrycznej -. 

Nagrodzone scenariusze zostaną dostosowane do potrzeb platformy edukacyjnej „Bezpieczników” i  będzie możliwości ich pobrania i wykorzystania w pracy w szkole.

Sprawdź naszą platformę edukacyjną