„Bezpieczniki TAURONA” i edukacja dzieci z niepełnosprawnościami

02.12.2022
Od wielu lat TAURON Dystrybucja uczy dzieci i młodzież prawidłowego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi, bezpiecznego zachowania przy infrastrukturze energetycznej oraz stara się zaciekawić je zjawiskami fizycznymi ze świata nauki dotyczącymi elektryczności. Działania te są skierowane również do dzieci z niepełnosprawnościami.
W myśl zasady, że wiedza o bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej nie powinna napotykać na jakiekolwiek bariery TAURON Dystrybucja od początku istnienia platformy stara się dbać o edukację uczniów z niepełnosprawnościami. Dlatego filmy edukacyjne przygotowywane przez spółkę są tłumaczone na Polski Język Migowy i opracowane w wersji z napisami dla niedosłyszących oraz w wersji z audiodeskrypcją. 

- Zadaliśmy sobie pytanie: jak zainteresować uczniów z niepełnosprawnościami zjawiskami fizycznymi z zakresu elektryczności? jak w ciekawy sposób nauczyć bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych, tak aby wykorzystać ich możliwości percepcyjne ? Odpowiedzi szukaliśmy we współpracy z pedagogami i placówkami specjalizującymi się w nauczaniu dzieci z niepełnosprawnościami – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

W efekcie na multimedialnej platformie online programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” z wielu materiałów edukacyjnych mogą skorzystać nauczyciele lub rodzice dzieci z niepełnosprawnościami.

Obecnie dostępne są w takiej formie 22 filmy edukacyjne. Tematy filmów nie dotyczą wyłącznie bezpieczeństwa. Warto skorzystać z nich ucząc dzieci czym jest prąd elektryczny, jak powstaje, jak jest przesyłany do naszych domów, jak działają urządzenia elektryczne. Dla uczniów starszych klas są przygotowane filmy prezentujące przewodzenie prądu, elektryzowanie ciał, badanie prawa Ohma, oddziaływanie ładunków elektrycznych czy powstawanie energii odnawialnej.

Filmy w wersjach dla uczniów z niepełnosprawnościami są gotowe do prezentacji na platformie, są także zebrane na trzech playlistach na kanale YT:
>>> z audiodeskrypcją
>>> z napisami dla niedosłyszących
>>> z językiem migowym

Nauka w klasie 

Wśród materiałów edukacyjnych na platformie dostępny jest też scenariusz zajęć dla uczniów klas integracyjnych 1-3 „Jak bezpiecznie korzystać z prądu?” oraz scenariusz dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną „Uwaga, prąd! Zadbaj koniecznie, by było bezpiecznie!” wraz z ciekawą prezentacją multimedialną, który został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie dla nauczycieli.

Nauczyciele mogą je wykorzystać w pracy na lekcji, po zarejestrowaniu się na platformie TAURONA. Znajda tam wiele innych scenariuszy lekcji, które po niewielkich modyfikacjach, mogą wykorzystać na zajęciach z uczniami z niepełnosprawnościami. Kreatywnie można też wybrać ich fragmenty, by uatrakcyjnić zajęcia. Podobną rolę pełnią gry, zabawy i quizy, dostosowane do różnych grup wiekowych uczniów.

 - Zajęcia i materiały edukacyjne prezentowane w ramach programu „Bezpieczniki Taurona” przygotowywane są na najwyższym poziomie. Organizatorzy przykładają dużą uwagę do tego, aby materiały były dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi niepełnosprawnościami. Uważam, że warto skorzystać z filmów prezentowanych na platformie, gdyż stanowią one dużą pomoc w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami. Jeśli platforma będzie się dalej rozwijała i będą pojawiały się na niej nowe materiały z pewnością wykorzystam je do pracy z moimi uczniami - wyjaśnia Magdalena Kołtońska-Sokołowska, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Materiały udostępnione na platformie dostosowane są do podstawy programowej określonej przez MEiN. Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny, a do programu mogą przystąpić szkoły podstawowe z całej Polski oraz Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, szkoły specjalne i integracyjne oraz inne placówki oświatowe, w których kształcą się dzieci z niepełnosprawnościami.

Program „Bezpieczniki TAURONA” jest realizowany od 2013 roku. 

>>> Zobacz platformę edukacyjną