„Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki” - 125 lat powstania zakładu energetycznego w Legnicy

13.02.2023
Z okazji jubileuszu TAURON Dystrybucja, SEP oraz legnickie Muzeum Miedzi przygotowały wyjątkową wystawę pt. „Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki”. TAURON Dystrybucja jest mecenasem wystawy a Oddział w Legnicy przekazał na wystawę historyczne eksponaty ze swoich zasobów. Jego pracownicy, często energetycy od pokoleń - osobiste i rodzinne pamiątki z przeszłości. 
Historia zbiorów zgromadzonych na wystawie, jest równie ciekawa, jak często dramatyczna historia całego regionu. Eksponaty, to świadkowie stopniowej niemieckiej elektryfikacji od roku 1898, przez okres powojenny, radziecki zarząd nad elektrownią i czasy pobytu wojsk radzieckich w Legnicy aż do współczesności, kiedy dystrybucją energii elektrycznej zajmuje się Oddział w Legnicy TAURON Dystrybucja.

- Historia, którą dzisiaj pokazujemy sięga schyłku XIX wieku, kiedy w Legnicy powstawały pierwsze małe, lokalne i przyzakładowe elektrownie zasilające na początku zakłady produkcyjne. W tych czasach jedynie nieliczni prywatni odbiorcy mogli korzystać z nadwyżek mocy tych elektrowni. Dzisiaj Oddział w Legnicy to rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, zasilająca ok. 247 tys. klientów, około 4,5 TWh dystrybuowanej rocznie energii i 413 pracowników. Nie bylibyśmy jednak w tym miejscu, gdyby nie praca tych wszystkich pokoleń, które energetykę legnicka tworzyły w przeszłości. To dla pamięci o nich i z szacunku dla ich powstała ta wystawa - podsumował Jarosław Korzus Dyrektor Oddziału w Legnicy TAURON Dystrybucja.

Wielu pracowników oddziału w Legnicy zaangażowało się w tworzenie wystawy, dzieląc się zdjęciami, odznaczeniami, elementami stroju dzięki czemu wystawa nabiera osobistego wymiaru. Pomagali także w transporcie wyjątkowo ciężkich eksponatów, do których zalicza się min. poniemiecki transformator podwyższający napięcie z lat 20. XX w. – jeden z ponad 100 eksponatów wystawy.

- Ekspozycja to kolejny projekt placówki, mający na celu upamiętnienie lokalnego zakładu i ludzi z nim związanych. To zarazem muzealna opowieść o historii niemieckiej, polskiej i radzieckiej, bo pamiętać że w latach 1945-1947 legnicką energetyką zarządzała Armia Radziecka (Czerwona). Miało to niebagatelne znaczenie dla całego ówczesnego miasta. Przy pomocy ponad setki różnego rodzaju obiektów przedstawiamy 125-letnią historię lokalnej energetyki, ale także prezentujemy przekrój narzędzi i sprzęt, który towarzyszył pracownikom energetyki od końca XIX w. do początku XXI w. – opowiada dr Marek Żak, historyk i kierownik Działu Historii Górnictwa i Hutnictwa Miedzi Muzeum Miedzi w Legnicy, a zarazem kurator wystawy.

100 lat ! - to za mało

Przyjęło się uważać 31 stycznia 1898 roku jako datę uruchomienia pierwszej miejskiej elektrowni legnickiej przy ul. Wrocławskiej. Był to niemiecki Electricitäts Werke Liegnitz, w skrócie E.W.L. Elektrownia ta służyła zasilaniu elektrycznych linii tramwajowych. Druga elektrownia została uruchomiona dopiero w 1914 roku przy ul. Wałbrzyskiej a niebawem na terenie miasta było już 100 stacji transformatorowych. Równolegle elektrownie budowano także w innych sąsiednich miejscowościach np. w Głogowie, Złotoryi i rozwijano sieć elektroenergetyczną na wszystkich poziomach napięć. Okres powojenny to stopniowa odbudowa zniszczeń wojennych i dalsza rozbudowa sieci elektroenergetycznych oraz szereg zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu elektroenergetyki. Szczególnie charakterystyczne w rozwoju legnickiej i krajowej elektroenergetyki były lata 60, w których nastąpiło znaczne przyśpieszenie rozwoju przemysłu i wzrosło zapotrzebowanie na energię elektryczną rozwijających się przedsiębiorstw.

Historię minionych lat pokazano na kilku salach ekspozycyjnych znajdujących się na pierwszym piętrze pałacowej części Muzeum Miedzi. Na wystawie zgromadzone zostały przedmioty, urządzenia i dokumenty pochodzące ze zbiorów legnickiego SEP-u, Oddziału TD w Legnicy, OP NSZZ „Solidarność” TAURON Kraków Oddział w Legnicy, z kolekcji Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Miedzi. Eksponaty na wystawę przekazało także wiele osób prywatnych - legnickich kolekcjonerów, ale także byłych i obecnych pracowników energetyki.

Zapraszamy na wystawę
Muzeum Miedzi przyjmuje gości od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00, a w soboty w godzinach 11:00-17:00.

Wystawa: „Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki” czynna jest do kwietnia 2023 r.

W każdą sobotę i pierwszą środę miesiąca wejście jest bezpłatne. W pozostałe dni bilet kosztuje 10 zł,
(ulgowy 6) i obowiązuje na wszystkie wystawy prezentowane na terenie Muzeum.