⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. 
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

TAURON Dystrybucja wspiera prosumentów. Przez eLicznik

08.12.2023
Aplikacja eLicznik TAURONA zyskała funkcjonalność wspierającą posiadaczy fotowoltaiki. Dzięki nowemu rozwiązaniu, prosumenci będą mogli uzyskać precyzyjne informacje dotyczące ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Oznacza to, że w aplikacji są dostępne dane pomiarowe odzwierciedlone na fakturach.
Od kwietnia 2022 r. rozliczenia prosumentów odbywają się na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie. Na fakturze klienci są więc rozliczani z ilości energii, która przekracza autokonsumpcję w każdej godzinie. 

Aplikacja eLicznik pozwala na precyzyjnie określenie ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Dzięki nowej funkcjonalności każdy prosument widzi swoje godzinowe rozliczenie. 

- Dotychczas w aplikacji eLicznik udostępnialiśmy dane pomiarowe energii pobranej i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej rejestrowane bezpośrednio w liczniku energii, bez szczegółowych przeliczeń w trybie godzinowym. Dlatego klienci korzystający z aplikacji widzieli różnicę między ilością energii w aplikacji eLicznik, a danymi rozliczeniowymi na fakturze – mówi Radosław Pobol, prezes spółki TAURON Dystrybucja. - Obecnie udostępniamy nową wersję aplikacji, która dodatkowo prezentuje dane pomiarowe zbilansowane w układzie godzinowym. Ułatwia to klientom analizę danych pomiarowych rejestrowanych przez licznik i wyjaśnia wynik rozliczeń, które otrzymuje klient na fakturze wystawionej przez sprzedawcę energii – dodaje Pobol.  

Bilansowanie godzinowe 

Zgodnie z aktualnymi zasadami bilansowanie polega na zsumowaniu w danej godzinie energii pobranej z sieci na każdej z faz (wartość X) oraz zsumowaniu w danej godzinie energii wprowadzonej do sieci na każdej fazie (wartość Y). 

Następnie polega na matematycznym działaniu – odjęciu od sumy energii pobranej z sieci sumy ilości energii wprowadzonej (X-Y). W taki sam sposób wykonywane jest rozliczenie również dla klientów korzystających z zasilania jednofazowego, a wynik tego działania widzi klient na fakturze, jako efekt swojego godzinowego rozliczenia. Obecnie widzi je także w aplikacji eLicznik, bez konieczności dokonywania obliczeń samodzielnie. 

Co ważne, w przypadku otrzymania wartości ujemnej rozliczenia ilość energii wprowadzonej do sieci, po jej sumarycznym zbilansowaniu jest przez sprzedawcę energii:  
- w przypadku net-meteringu przekazana na indywidualny wirtualny magazyn energii (wartość w kWh),
- w przypadku net-bilingu zostanie przekazana na depozyt prosumencki po przeliczeniu na wartość energii (wartość w zł.).

Żeby ułatwić klientom dotarcie do tych danych spółka przygotowała krótki filmik, pokazujący jak korzystać z aplikacji eLicznik 
Zobacz film
Warto zaznaczyć, że sumaryczne bilansowanie niesie korzyści głównie dla właściciela mikroinstalacji, gdyż poprzez wyprodukowanie i zużycie energii w tej samej godzinie zmniejszona zostaje ilość energii pobranej z sieci. Przekłada się to na niższe faktury za energię elektryczną. 

Co drugi prosument w sieci TAURON Dystrybucji korzysta z eLicznika

Serwis eLicznik został uruchomiony już w 2012 roku i udostępnia dane pomiarowe klientom TAURON Dystrybucji posiadającym liczniki zdalnego odczytu (LZO). Ze względu na to, że takich liczników u klientów sukcesywnie przybywa, aplikacja staje się coraz bardziej popularna i coraz częściej wykorzystywana przez klientów. W ostatnich miesiącach w aplikacji jest ruch na poziomie ponad 1,5 mln odwiedzin miesięcznie.

- Z serwisu eLicznik mogą korzystać wszyscy klienci TAURON Dystrybucji, u których zamontowano zdalne liczniki i uruchomiono komunikację automatyczną z Systemem Zdalnego Odczytu. Obecnie dostęp do serwisu mają klienci objęci projektami rozwoju infrastruktury pomiarowej AMI, mikrowytwórcy energii, a więc posiadacze mikroinstalacji a także odbiorcy przemysłowi, rozliczani w wybranych grupach taryfowych - tłumaczy Radosław Pobol prezes TAURON Dystrybucji.

W sieci TAURON Dystrybucji pracuje już ponad milion liczników zdalnego odczytu i to im jest dedykowana aplikacja. Z ponad 424 tys. mikroinstalacji przyłączonych do sieci spółki ponad 233 tys. ich właścicieli korzysta z eLicznika.

Każdy klient może zweryfikować dostępność serwisu dla swojej lokalizacji na stronie amiplus.pl
Sprawdź dostęp
Żeby skorzystać z serwisu wystarczy komputer z dostępem do internetu lub smartfon. Do połączenia z serwisem wykorzystywana jest dowolna przeglądarka internetowa lub dedykowana, darmowa aplikacja, dostępna w sklepach Google Play i Apple AppStore.

Co zyskuje klient? 

Korzyści dla klientów korzystających z aplikacji to przede wszystkim wsparcie racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. 

- Aplikacja to realne narzędzie pomagające w codziennym oszczędzaniu energii. Dzięki niej mamy bieżący dostęp do informacji o własnym zużyciu energii elektrycznej. Możemy porównać swoje zużycia w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym, w tym również ze średnią statystyczną oraz ustawić powiadomienia e-mail o przekroczeniu założonego poziomu zużycia energii – mówi Radosław Pobol

W przypadku posiadaczy mikroinstalacji, dla opłacalności inwestycji kluczowe jest dopasowanie instalacji do rzeczywistego zużycia energii. Im większa jest autokonsumpcja energii w czasie rzeczywistym, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe. Na największe oszczędności mogą zawsze liczyć ci, którzy sami zużyją wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną, bez wprowadzania jej do sieci dystrybucyjnej.