TAURON Dystrybucja wspiera prosumentów. Przez eLicznik
08.12.2023Aplikacja eLicznik pozwala na precyzyjnie określenie ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Dzięki nowej funkcjonalności każdy prosument widzi swoje godzinowe rozliczenie.
- Dotychczas w aplikacji eLicznik udostępnialiśmy dane pomiarowe energii pobranej i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej rejestrowane bezpośrednio w liczniku energii, bez szczegółowych przeliczeń w trybie godzinowym. Dlatego klienci korzystający z aplikacji widzieli różnicę między ilością energii w aplikacji eLicznik, a danymi rozliczeniowymi na fakturze – mówi Radosław Pobol, prezes spółki TAURON Dystrybucja. - Obecnie udostępniamy nową wersję aplikacji, która dodatkowo prezentuje dane pomiarowe zbilansowane w układzie godzinowym. Ułatwia to klientom analizę danych pomiarowych rejestrowanych przez licznik i wyjaśnia wynik rozliczeń, które otrzymuje klient na fakturze wystawionej przez sprzedawcę energii – dodaje Pobol.
Bilansowanie godzinowe
Zgodnie z aktualnymi zasadami bilansowanie polega na zsumowaniu w danej godzinie energii pobranej z sieci na każdej z faz (wartość X) oraz zsumowaniu w danej godzinie energii wprowadzonej do sieci na każdej fazie (wartość Y).
Następnie polega na matematycznym działaniu – odjęciu od sumy energii pobranej z sieci sumy ilości energii wprowadzonej (X-Y). W taki sam sposób wykonywane jest rozliczenie również dla klientów korzystających z zasilania jednofazowego, a wynik tego działania widzi klient na fakturze, jako efekt swojego godzinowego rozliczenia. Obecnie widzi je także w aplikacji eLicznik, bez konieczności dokonywania obliczeń samodzielnie.
Co ważne, w przypadku otrzymania wartości ujemnej rozliczenia ilość energii wprowadzonej do sieci, po jej sumarycznym zbilansowaniu jest przez sprzedawcę energii:
- w przypadku net-meteringu przekazana na indywidualny wirtualny magazyn energii (wartość w kWh),
- w przypadku net-bilingu zostanie przekazana na depozyt prosumencki po przeliczeniu na wartość energii (wartość w zł.).
Żeby ułatwić klientom dotarcie do tych danych spółka przygotowała krótki filmik, pokazujący jak korzystać z aplikacji eLicznik
Zobacz film
Warto zaznaczyć, że sumaryczne bilansowanie niesie korzyści głównie dla właściciela mikroinstalacji, gdyż poprzez wyprodukowanie i zużycie energii w tej samej godzinie zmniejszona zostaje ilość energii pobranej z sieci. Przekłada się to na niższe faktury za energię elektryczną.
Co drugi prosument w sieci TAURON Dystrybucji korzysta z eLicznika
Serwis eLicznik został uruchomiony już w 2012 roku i udostępnia dane pomiarowe klientom TAURON Dystrybucji posiadającym liczniki zdalnego odczytu (LZO). Ze względu na to, że takich liczników u klientów sukcesywnie przybywa, aplikacja staje się coraz bardziej popularna i coraz częściej wykorzystywana przez klientów. W ostatnich miesiącach w aplikacji jest ruch na poziomie ponad 1,5 mln odwiedzin miesięcznie.
- Z serwisu eLicznik mogą korzystać wszyscy klienci TAURON Dystrybucji, u których zamontowano zdalne liczniki i uruchomiono komunikację automatyczną z Systemem Zdalnego Odczytu. Obecnie dostęp do serwisu mają klienci objęci projektami rozwoju infrastruktury pomiarowej AMI, mikrowytwórcy energii, a więc posiadacze mikroinstalacji a także odbiorcy przemysłowi, rozliczani w wybranych grupach taryfowych - tłumaczy Radosław Pobol prezes TAURON Dystrybucji.
W sieci TAURON Dystrybucji pracuje już ponad milion liczników zdalnego odczytu i to im jest dedykowana aplikacja. Z ponad 424 tys. mikroinstalacji przyłączonych do sieci spółki ponad 233 tys. ich właścicieli korzysta z eLicznika.
Każdy klient może zweryfikować dostępność serwisu dla swojej lokalizacji na stronie amiplus.pl
Sprawdź dostęp
Żeby skorzystać z serwisu wystarczy komputer z dostępem do internetu lub smartfon. Do połączenia z serwisem wykorzystywana jest dowolna przeglądarka internetowa lub dedykowana, darmowa aplikacja, dostępna w sklepach Google Play i Apple AppStore.
Co zyskuje klient?
Korzyści dla klientów korzystających z aplikacji to przede wszystkim wsparcie racjonalnego korzystania z energii elektrycznej.
- Aplikacja to realne narzędzie pomagające w codziennym oszczędzaniu energii. Dzięki niej mamy bieżący dostęp do informacji o własnym zużyciu energii elektrycznej. Możemy porównać swoje zużycia w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym, w tym również ze średnią statystyczną oraz ustawić powiadomienia e-mail o przekroczeniu założonego poziomu zużycia energii – mówi Radosław Pobol.
W przypadku posiadaczy mikroinstalacji, dla opłacalności inwestycji kluczowe jest dopasowanie instalacji do rzeczywistego zużycia energii. Im większa jest autokonsumpcja energii w czasie rzeczywistym, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe. Na największe oszczędności mogą zawsze liczyć ci, którzy sami zużyją wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną, bez wprowadzania jej do sieci dystrybucyjnej.