⚠ UWAGA ⚠ Trwa usuwanie awarii energetycznych. Część urządzeń i infrastruktury energetycznej na terenach zalanych lub podmokłych jest wyłączana ze względów bezpieczeństwa.

Uruchomiliśmy kluczową stację elektroenergetyczną – GPZ Gogolin

09.08.2024
Główny Punkt Zasilania Gogolin to jedna ze strategicznych inwestycji TAURON Dystrybucji w województwie opolskim. Projekt zasili położone w pobliżu tereny inwestycyjne oraz podstację trakcyjną PKP. Koszt inwestycji to blisko 32 miliony złotych.
- Głównym celem budowy tego obiektu była przede wszystkim poprawa obsługi klientów, a tym samym ich bezpieczeństwo energetyczne - podkreślił Marcin Marzyński, Wiceprezes Zarządu ds. Klienta. – Na końcu naszej każdej linii zasilającej zawsze jest klient. Inwestycja nie tylko poprawia zasilanie, ale też skraca czasu oczekiwania na przyłączenie. To wychodzenie naprzeciw oczekiwań klientów.

- GPZ Gogolin zapewni polepszenie zasilania trakcji PKP, co przełoży się, m.in. na zwiększenie prędkości pociągów. Konsekwencją tej inwestycji jest też rozwój bezpieczeństwa energetycznego obszaru – w tym lokalnej strefy gospodarczej. Dodatkowo, budowa nowego GPZ przekłada się na wzrost możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii, których w ostatnich latach przybywa – mówi Roman Guła, dyrektor oddziału TAURON Dystrybucji w Opolu.

GPZ Gogolin zasili podstację trakcyjną PKP Gogolin oraz nowych odbiorców zlokalizowanych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Gogolin. Przyczyni się do wzmocnienia zasilania istniejącej sieci terenowej 15 kV i zwiększy niezawodność dostarczania energii elektrycznej do klientów. Dodatkowo GPZ będzie stanowił miejsce przyłączenia dla nowych odnawialnych źródeł energii elektrycznej (OZE). TD wydał już warunki przyłączenia do tej stacji dla OZE o sumarycznej mocy ok. 70 MW.

Korzyści dla klientów

Znaczenie inwestycji, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i rozwój gminy docenia lokalny samorząd. – To początek transformacji energetycznej - mówi Krzysztof Reinert, burmistrz Gogolina. - Oddany do użytku obiekt przynosi zmiany, na które czekali nasi mieszkańcy i to w kilku obszarach. Skorzystają pasażerowie linii kolejowej E30 relacji Kędzierzyn-Koźle – Wrocław Główny czy właściciele domów jednorodzinnych, którzy coraz liczniej montują panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Jako gminie zależny nam na przyciągnięciu przedsiębiorców, a zapewnienie zasilania dla pobliskiej strefy ekonomicznej zwiększa szanse na sukces i rozwój. 

Wykonawcą wszystkich prac była firma SPIE ELBUD Gdańsk.

Budowa nowej stacji elektroenergetycznej trwała 16 miesięcy. Wcześniej TAURON Dystrybucja kupił grunt i opracował dokumentację techniczno-prawną. GPZ Gogolin powstał z inicjatywy Operatora w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię i zawartymi umowami przyłączeniowymi. Nowa inwestycja ma charakter strategiczny, zarówno z punktu widzenia klientów indywidualnych, jak i dużych odbiorców.

Nie tylko Gogolin – inwestycje w regionie 

GPZ Gogolin to niejedyna inwestycja TAURON Dystrybucji w województwie opolskim. Na początku roku, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, zakończono kompleksową modernizację stacji energetycznej 110/15kV Olesno. Na końcowym etapie budowy jest GPZ Radzikowice, który już dostarcza energię elektryczną na terenach inwestycyjnych Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) w gminie Nysa. Zadanie jest realizowane etapowo, już w tej chwili działa zasilanie z mocą 80 MW, docelowo będzie to 160 MW. To bardzo duże przedsięwzięci po stronie Operatora Siecie Dystrybucyjnej. Koszty tej inwestycji to blisko 95 milionów złotych. W najbliższych planach są jeszcze dwie duże inwestycje w regionie: GPZ Wrzoski i GPZ Blachownia. Stacja Wrzoski jest niezbędna do zasilenia odbiorców z WSSE na terenie miasta Opola. Budowa ma już kompletną dokumentację projektową, a przewidziana moc przyłączeniowa to 360 MW. Kolejnym ogromnym przedsięwzięciem TAURON Dystrybucji w województwie opolskim jest gruntowna modernizacja GPZ Blachownia, który zasila tereny przemysłowe w Kędzierzynie-Koźlu. W tym przypadku projekt będzie realizowany wspólnie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.