Poszerzamy współpracę w zakresie bezpieczeństwa

13.05.2025
Rozpoczęliśmy nowy etap współpracy z Państwową Strażą Pożarną, Centralną Szkołą PSP w Częstochowie, Politechniką Opolską i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Wszystko za sprawą podpisanego w Nysie porozumienia w zakresie ratownictwa i zarządzania kryzysowego w obszarze energetyki.
Podpisaliśmy porozumienie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i ratownictwa na Opolszczyźnie.
Współpraca TAURON Dystrybucji ze służbami bezpieczeństwa i instytucjami kształcącymi to odpowiedź na rozwój i innowacje w energetyce i ratownictwie.
Wymiana wiedzy i szkolenia rozpoczęły się już podczas pikniku towarzyszącego konferencji. Energetycy uczą najmłodszych bezpiecznego korzystania z prądu.

W ostatnich latach wiele się zmieniło w zakresie zagrożeń zarówno po stronie energetyki, jak i ratownictwa. Nowe zjawiska związane z przesyłem energii przenikają się z problemami, które pojawiają się po stronie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. 

Porozumienie podpisane 9 maja jest odpowiedzią na te wyzwania i sformalizowaniem trwającej od dekady współpracy między instytucjami. Ze strony TAURON Dystrybucji umowę podpisał Leszek Kosiorek, Prezes firmy.

– Elektroenergetyka, energetyka są w punkcie zwrotnym. Prawdopodobnie za chwilę będziemy musieli opanować dodatkowo zadania związane z wodorem. Patrząc na ubiegłoroczną powódź, widać, jak bardzo współpraca różnych instytucji i służb jest potrzebna i konieczna. Dla nas, jako spółki energetycznej była to również lekcja, po której uczymy się, jak budować infrastrukturę energetyczną, aby była odporna właśnie na tego typu zdarzenia – podkreśla Leszek Kosiorek. - Zdarzeń o charakterze kryzysowym może być jednak więcej i mogą mieć różny charakter. Przykład Hiszpanii pokazuje, że musimy być przygotowani technicznie i merytorycznie na takie zdarzenia i że musimy współpracować.

Wspólne działania

Celem współpracy jest zwiększenie skuteczności działań ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych w obszarze urządzeń i instalacji elektroenergetycznych, a także poprawa bezpieczeństwa zarówno ratowników, jak i mieszkańców w kontekście rosnącej liczby instalacji fotowoltaicznych w Polsce. 

Umowa obejmuje:
wymianę wiedzy i doświadczeń i wspólne szkolenia, 
projekty o charakterze naukowym i innowacyjnym, w tym integrację i koordynację badań naukowych z potrzebami ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności, 
wypracowywanie procedur współdziałania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych,
prowadzenie wspólnych akcji edukacyjnych oraz popularyzatorskich dotyczących  elektromobilności i nowoczesnej energetyki.

Dokument o współpracy pomiędzy instytucjami został podpisany podczas odbywającej się w Nysie konferencji „Budowanie odporności na zdarzenia nadzwyczajne spowodowane zmianami klimatycznymi w oparciu o założenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej”. 

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, w tym Tomasz Siemoniak, Minister spraw wewnętrznych i administracji i Wojciech Kruczek, Komendant główny PSP, jak również najwyższych wojewódzkich władz administracyjnych i samorządowych. 

Edukujemy

W drugim dniu imprezy odbył się otwarty piknik, w którym uczestniczyli przedstawiciele polskich i czeskich organizacji bezpieczeństwa, m. in. strażacy i ratownicy. Nie zabrakło również energetyków TAURON Dystrybucji. 

Najmłodsi z zainteresowaniem brali udział w doświadczeniach i eksperymentach organizowanych w naszym namiocie. Jak prąd trafia do naszych domów? Którędy płynie? Dlaczego nie wolno zbliżać się do stacji transformatorowych i linii energetycznych? Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Na te pytania odpowiadamy w przestrzeni publicznej, aby poziom wiedzy i bezpieczeństwa najmłodszych wzrastał. Dlatego na co dzień prowadzimy portal edukacyjny „Bezpieczniki TAURONA”: https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl. I wykorzystujemy każdą okazję do prezentacji energetycznych treści najmłodszym. Tak było i tym razem. 

Pokaz energetyków tradycyjnie przyciągnął liczne grono zainteresowanych - zaprezentowali oni pojazdy i sprzęt, którym posługują się na co dzień pełniąc służbę w Pogotowiu energetycznym. To bardzo potrzebny wkład energetyków w promowanie zasad bezpiecznego użytkowania prądu oraz odpowiednich zachowań w pobliżu obiektów energetycznych.