⚠ UWAGA ⚠ Trwa usuwanie awarii energetycznych. Część urządzeń i infrastruktury energetycznej na terenach zalanych lub podmokłych jest wyłączana ze względów bezpieczeństwa.

TAURON testuje nowe narzędzie do prac pod napięciem

02.07.2020
TAURON Dystrybucja testuje nowoczesne metody prac prowadzonych pod napięciem. Modułowe narzędzie do utrzymywania naprężeń, to technologia do tej pory niewykorzystywana w Polsce. Pozwala ona usprawnić pracę na sieci elektroenergetycznej, prowadzoną bez konieczności wyłączania zasilania dla klientów.

Technika prac pod napięciem (PPN) jest potrzebna i przydatna z punktu widzenia zarówno odbiorców energii elektrycznej, jak i dostawcy energii. Jej zastosowanie w TAURON Dystrybucja w ostatnich latach wzrasta o ok. 10% rocznie. Dzieje się tak, ponieważ spółka wdraża nowe technologie i testuje urządzenia, które pozwalają rozszerzyć zakres prac i podnieść bezpieczeństwo wykonywanych robót.

Nowoczesne, innowacyjne w skali Polski rozwiązanie, służy do utrzymywania naprężeń podczas prac. Urządzenie jest obecnie testowane w legnickim oddziale TAURON Dystrybucja, gdzie również dzięki niemu liczba robót prowadzonych w technologii PPN zwiększyła się sześciokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat.

- O możliwości prowadzenia prac na sieci bez konieczności wyłączania zasilania dla klientów, decydują dwa kluczowe czynniki. Jest to stosowanie nowoczesnego sprzętu oraz ciągłe szkolenie pracowników. Korzyści z PPN widzą przede wszystkim klienci, którzy nie odczuwają zakłóceń w dostawie energii, pomimo tego, że na sieci elektroenergetycznej trwają prace modernizacyjne lub przyłączeniowe. Z naszej perspektywy przy stosowaniu tej technologii podstawową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes TAURON Dystrybucja.

Podczas prowadzenia prac pod napięciem energetyk chroniony jest poprzez szereg zabezpieczeń. Głównym z nich są środki ochrony osobistej, czyli rękawice i rękawy elektroizolacyjne w pełni przystosowane do napięcia linii, na której prowadzone są prace. Prace wykonywane są z podnośnika z wysięgnikiem izolacyjnym.

Praca w technologii PPN jest bardzo wymagająca. W jej trakcie może dojść do niebezpiecznych sytuacji, m.in. do zerwania przewodów.

- By uniknąć tego zagrożenia zastosowaliśmy urządzenie do utrzymywania naprężeń, którego celem jest tymczasowe mechaniczne połączenie uszkodzonego przewodu napowietrznego. Urządzenie to zakłada się za pomocą drążków izolacyjnych z odległości, cały czas monitorując stan uszkodzonej linii lusterkiem inspekcyjnym - tłumaczy Marek Kuchciak, dyrektor legnickiego oddziału TAURON Dystrybucja.

Drugą nowością wprowadzoną w zakresie PPN jest dodatkowe wyposażenie specjalistycznych podnośników. Elektromonterzy pracujący w tym systemie przy wycince gałęzi, będą teraz pracować sprawniej i szybciej dzięki zainstalowaniu nowoczesnych elektroizolacyjnych pilarek drążkowych. Są one zasilane z układów hydraulicznych podnośnika, przez co wzrasta ich niezawodność i nieograniczona czasowo wydajność.

Prace w technologii PPN prowadzone są w TAURON Dystrybucja na sieciach niskiego oraz średniego napięcia.