Jak sadzić by nie przesadzić?

28.10.2022
TAURON Dystrybucja zasadził ponad tysiąc drzew na terenie dolnośląskiej Kamiennej Góry. To nie pierwsza taka inicjatywa ze strony firmy. W ciągu roku w ramach programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” spółka zasadziła już 3,5 tysiąca nowych drzew, które odbudują zielone zasoby na terenie Górnego i Dolnego Śląska.

TAURON Dystrybucja jako największy dystrybutor prądu w Polsce buduje swoją „zieloną infrastrukturę” by zrównoważyć ubytki w zieleni spowodowane pracami eksploatacyjnymi w pobliżu infrastruktury energetycznej. Działania te są niezbędne, by zabezpieczyć ciągłe dostawy energii elektrycznej do klientów.

Nasadzenia drzew to okazja do przypomnienia naszym klientom, jak ważne jest bezpieczne sadzenie drzew. Bezpieczne, czyli takie, które nie spowoduje zagrożenia dla ludzi, ale i dostaw prądu w przyszłości – tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. – Średnio 1/3 wszystkich awarii jest spowodowana przez połamane drzewa. Przyczyniają się do tego gwałtowne burze, porywisty wiatr lub ciężki, zalegający śnieg. Energetycy na bieżąco robią przeglądy i dbają o odpowiednie odległości roślinności od przewodów. Ale szczególnie ważne jest, jakie gatunki drzew i gdzie sadzą nasi klienci i jak później je pielęgnują - dodaje Ewa Groń.

Czas na las w Kamiennej Górze

Nasadzenia, które spółka zrealizowała w Kamiennej Górze pozwolą zazielenić teren, który ucierpiał na skutek anomalii pogodowych i działania szkodników. Efekt to posadzonych 1010 drzew (głównie buków) na tysiącu metrów kwadratowych lasu. Dzięki temu w ciągu roku drzewa wytworzą tlen dla ponad 600 osób oraz pochłoną ponad 5 ton CO2.

- Sadzenie drzew wymaga odpowiedniego przygotowania, doświadczenia i wiedzy specjalistycznej - wyjaśnia Paweł Romański z posadzimy.pl, wykonawca jesiennego sadzenia dla TAURON Dystrybucji. - Zatrudniamy ekspertów od lat zajmujących się lasami, bierzemy pod uwagę warunki prawne, atmosferyczne, ekosystem panujący na danym terenie, jakość gleby, wielkość miejsca do sadzenia i na tej podstawie dobieramy – wspólnie z nadleśnictwem opiekującym się danym lasem - odpowiednie gatunki sadzonek. Wszystko po to, by z małej roślinki wyrosło wielkie, zdrowe drzewo i służyło jak najdłużej.

Warto przy tym dodać, że tereny leśne, które powstają w ramach nasadzeń realizowanych przez spółkę są terenami zabezpieczonymi prawnie przed wykorzystaniem przemysłowym. To las, który będzie służył wartościami przyrodniczymi, zdrowotnymi i edukacyjnymi.

Zasadzimy wiedzę

Sadzenie drzew to nie tylko szansa na odtworzenie ubytków zieleni, ale także na edukację. Podczas jesiennej akcji sadzenia TAURON Dystrybucja zwraca uwagę na to, że wybór gatunku sadzonego drzewa ma ogromne znaczenie także dla bezpieczeństwa ludzi. Sadzone przez firmę buki osiągają wysokość nawet 30 metrów. Tak wysokie drzewa spółka sadzi z dala od infrastruktury energetycznej.

TAURON Dystrybucja przypomina, że sadząc drzewa należy zachować minimum 2 metry odległości od słupów i linii energetycznych (w zależności od rodzaju sieci). Dzięki temu można zapobiec wrastaniu gałęzi w przewody, a także uniknąć zagrożenia związanego ze zrywanymi przewodami energetycznymi przez gałęzie drzew.

Firma zaznacza także, że na właścicielu terenu, na którym rosną drzewa spoczywa obowiązek ich pielęgnacji. Warto więc z rozwagą wybierać miejsca sadzenia nowych gatunków. Wszystkie informacje na temat bezpiecznego sadzenia drzew znaleźć można w poradniku „Co sadzić, by nie przesadzić” przygotowanym przez TAURON Dystrybucję, który można bezpłatnie pobrać na tej stronie internetowej.

Co zrobić, jeśli gałęzie już wrosły w linie energetyczne?

Jeśli gałęzie już znajdują się blisko przewodów, należy powiadomić o tym energetyków. W takiej sytuacji samodzielne przycinanie gałęzi może być niebezpieczne. Zgłoszenie wraz z dokładną lokalizacją zagrożenia należy przesłać e-mailem na adres: przyroda@tauron-dystrybucja.pl. Pod wskazany adres uda się brygada elektroenergetyczna, by ocenić sytuację i w razie konieczności zaplanować prace przycinkowe. W ostatnim półroczu ponad 30 klientów spółki zgłosiło się z takim problemem. Wszystkie przypadki zostały zakwalifikowane do planu eksploatacji i są realizowane.