⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. 
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

Zielona Dystrybucja

Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo i edukacja - włączamy bezpieczniki. 
„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” to kolejny program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzony przez TAURON Dystrybucję. Dołączył on do grupy programów edukacyjnych dla klientów pod szyldem “Bezpieczników TAURONA” i jest nastawiony na działania dla przyrody.

Głównym celem naszych działań jest bezpieczeństwo energetyczne - w każdym jego aspekcie. 
Warunkiem niezawodności i ciągłości dostaw prądu jest właściwy stan zadrzewienia wokół linii energetycznych, co wiąże się z koniecznością prowadzenia prac wycinkowych i przycinkowych. 
Prace eksploatacyjne są niezbędne, ponieważ dzięki nim gałęzie drzew nie zagrażają dostawom energii.
  • blisko 3,5 tysiąca nowych drzew: sosny, brzozy, dęby i buki
  • roczna produkcja tlenu dla 2300 osób
  • roczne pochłanianie dwutlenku węgla na poziomie 21 ton
  • prawie 40 arów lasu
  • 3 miejsca nasadzeń: 
    Ogrodzieniec, Kąty Wrocławskie, Kamienna Góra
Jako firma odpowiedzialna społecznie oddajemy przyrodzie to, co naruszyliśmy w czasie okresowej przycinki gałęzi drzew i krzewów. Dlatego odtwarzamy ubytki w roślinności sadząc nowe drzewa.  W ramach programu “Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” edukujemy także naszych klientów, aby sami pielęgnowali drzewa rosnące na ich działkach, zapobiegając wrastaniu gałęzi w przewody elektryczne. Przypominamy, że na właścicielu terenu spoczywa obowiązek dbania o stan drzew
Zapobiegaj wrastaniu gałęzi drzew i krzewów w linie i słupy energetyczne na bieżąco pielęgnując rośliny na swoim terenie.
 

Zadbaj o bezpieczeństwo na swoim terenie. Sprawdź:  
- czy drzewa nie wrastają w sieci?
- czy gałęzie nie blokują ścieżki rowerowej lub drogi dla pieszych?
- czy nie zasłaniają sygnalizacji świetlnej lub znaku drogowego?
Jeśli któraś z tych sytuacji ma miejsce - pora na przycięcie gałęzi.

Jeśli jednak gałęzie już znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów, przycinanie ich może spowodować niebezpieczeństwo porażenia prądem. Nie rób tego sam. 
Jeśli występuje zagrożenie zdrowia lub życia zgłoś to dzwoniąc pod nr alarmowy 991.
W pozostałych przypadkach napisz do nas e-mail na adres: przyroda@tauron-dystrybucja.pl. Zgłoszenie przekażemy do właściwej Jednostki Terenowej, która zaplanuje prace eksploatacyjne w taki sposób, aby przyciąć gałęzie na zgłoszonym przez właściciela terenie.

By uniknąć kłopotu z przycinaniem drzew wystarczy w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych zasadzić odpowiednie rośliny niskopienne. W ten sposób nie trzeba będzie się  martwić, że wpłyną one na działanie sieci elektroenergetycznej. Jeśli zastanawiasz się o jakich roślinach mowa – przeczytaj nasz poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?”

Pobierz poradnik

Dowiedz się dlaczego TAURON Dystrybucja sadzi drzewa



Program „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” to także treści edukacyjne, pokazujące jak bezpiecznie sadzić i dbać o drzewa rosnące w pobliżu infrastruktury energetycznej:

  • Jakie gatunki drzewek świątecznych są najlepsze? Jak się nimi opiekować? I najważniejsze – jak je sadzić, by przetrwały Święta i w przyszłości nie zagroziły dostawom prądu? TAURON Dystrybucja podpowiada, jak zadbać o świąteczne drzewko


     Przed nami Boże Narodzenie i czas przedświątecznych decyzji – choinka żywa czy sztuczna? Cięta czy doniczkowa? Wszystko zależy od tego, jakie plany macie wobec niej w poświątecznej przyszłości. TAURON Dystrybucja, we współpracy ze specjalistami, przygotował krótki poradnik, z którego dowiesz się:

     jaki gatunek świątecznego drzewka wybrać? 
    ZOBACZ FILM: 3 propozycje drzewek choinkowych 
    jak opiekować się choinką, aby przetrwała Święta i aby można ją było zasadzić?
    ZOBACZ FILM: Zrób te 4 rzeczy jeśli chcesz posadzić choinkę w ogrodzie 
    jak sadzić choinkę, aby nie spowodowała awarii prądu?
    ZOBACZ FILM: Tych 3 rzeczy nie rób jeśli chcesz posadzić choinkę w ogrodzie

    Na zakupy zamiast supermarketu wybierz szkółkę leśną. Dzięki temu możesz przedłużyć życie drzewka i zasadzić je po Świętach w odpowiednim miejscu, na własnym terenie. 
    Pamiętaj jednak, że jodły, świerki czy sosny w przyszłości mogą urosnąć na wysokość 20-30 metrów, a zasięg ich koron może osiągnąć połowę ich wysokości. 

    grafika przedstawiająca zasady sadzenia choinki w ogrodzie: kup drzewko w szkółce, trzymaj w domu tylko 2 tygodnie, posadź na własnym terenie i z dala od linii energetycznych

    Przypominamy, aby sadząc drzewka zachować odpowiednią odległość od linii elektroenergetycznych, tak, by rosnące drzewa i ich gałęzie w przyszłości ich nie dosięgły i nie spowodowały przerwy w dostawie prądu lub zagrożenia porażenia prądem osób postronnych
    TAURON Dystrybucja, jako Operator Systemu Dystrybucyjnego, zobowiązana jest dbać o stan sieci energetycznych. Dlatego realizuje niezbędne przycinki, a w ostateczności wycinki roślinności, która zagraża bezpieczeństwu dostaw energii, a także bezpieczeństwu ludzi. 
     
    grafika przedstawiająca jak blisko można zasadzić drzewo przy linii energetycznej średniego napięcia czyli 5 metrów i niskiego napięcia czyli 2 metry

    Zrównoważony rozwój jest dla nas bardzo ważny. Zdajemy sobie sprawę, że dokonując niezbędnych zabiegów eksploatacyjnych, uszczuplamy zielone zasoby. Dlatego uzupełniamy te ubytki i zasadziliśmy prawie 3,5 tysiąca drzewek, w miejscach, gdzie mogą bezpiecznie rosnąć. W ramach programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” również sadzimy drzewa, nawet te wysokie jak sosny. Jednak robimy to w odpowiednich warunkach – głównie w lasach, jak na terenie gminy Ogrodzieniec i Kamienna Góra. 


    Pochodzenie choinki ma znaczenie

    Aby choinka otrzymała drugie życie w ogrodzie, musi zostać kupiona już w odpowiednim stanie i ze sprawdzonego źródła, czyli szkółki z sadzonkami. Niestety, duża część choinek doniczkowych dostępnych w okresie świątecznym wykopywana jest z gruntu na chwilę przed sprzedażą, przy jednoczesnym odcięciu sporej części systemu korzeniowego. Tak potraktowane drzewka spełniają głównie rolę ozdoby domu i przeważnie nie dożywają do wiosny. - Warto dowiedzieć się od sprzedawcy, czy oferowane drzewa miały czas na przekorzenienie się, a najlepiej na wzrost w doniczce - podpowiada Maciej Byrczek arborysta-dendrolog. - Jeśli więc nie mamy dostępu do drzewek z odpowiednio zachowanym systemem korzeniowym, wybierajmy choinki cięte, z uwagi na mniejszy problem z transportem, ich utylizacją i generowaniem plastikowych odpadów w postaci donic – dodaje.
     
    Wybierając drzewka cięte, również warto wybrać się do szkółek oferujących możliwość własnoręcznego wyboru i ścięcia drzewka. Dzięki temu możemy zamienić obowiązek zdobycia choinki w przedświątecznej gonitwie zakupowej, w przyjemnie spędzony czas z rodziną na świeżym powietrzu, nawiązując do tradycji „pozyskania drzewka z lasu”.


    Choinka wymaga opieki 

    Zarówno drzewka cięte, jak i te hodowane w doniczkach potrzebują wody. W wypadku choinek doniczkowych należy jednak zachować umiar, by nie utopić systemu korzeniowego. Najlepiej raz na dobę kontrolować poziom wilgotności gleby i dostosowywać częstotliwość podlewania do aktualnych potrzeb. Podobnie róbcie w wypadku drzew ciętych, dbając o to, by pień w stojaku był zawsze zakryty lustrem wody.
    Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Po zakupie najlepiej choinkę przechować przez 1-2 dni w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż domowa (np. garaż). Tak przygotowane drzewko powinno wytrzymać dłużej w naszych wnętrzach. Jako miejsca docelowe należy wybierać te z dala od źródeł ciepła (kaloryferów, piecyków), najlepiej w najchłodniejszych pomieszczeniach. Jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe warto rozważyć podkładkę pod drzewem (np. gruby dywan).
    Jeśli będziecie chcieli po okresie świątecznym posadzić drzewko, pamiętajcie żeby skracać do minimum czas pobytu zielonego gościa w domu. Najlepiej skrócić ten okres do jednego lub maksymalnie dwóch tygodni. Dłużej przechowywane w wysokiej temperaturze drzewka będą miały małe szanse na przeżycie. -Pamiętajmy też o odpowiednich warunkach świetlno-wilgotnościowych –- sadząc młode drzewa w miejscach, gdzie nie stoi woda, za to są odpowiednio nasłonecznione - mówi dendrolog, Maciej Byrczek.” 

    Więcej porad odnośnie bezpiecznego sadzenia drzew znajdziecie w poradniku TAURON Dystrybucji „Co sadzić, by nie przesadzić?” do pobrania tutaj

    na zdjęciu na tle błękitnego nieba widać dużą choinkę, której gałęzie znajdują się blisko linii energetycznej

    Popularne drzewa, które wykorzystujemy jako choinki, sięgają 20-30 metrów wysokości i mogą zagrozić dostawom prądu i bezpieczeństwu ludzi

    grafika prezentująca trzy najbardziej popularne w Polsce drzewa choinkowe czyli świerki pospolite, świerki kłujące oraz jodły

     
     
  • Zobacz nasze krótkie animacje z serii „O czym szumią drzewa” i dowiedz się, jak zadbać o zieleń rosnącą w pobliżu linii i słupów energetycznych.

    Nie sadź drzewa tam, gdzie prąd!

    Czy wiesz jakie problemy może stworzyć nieprzycinany świerk?
    Podczas burzy czy mocnego wiatru, ale także pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu, gałęzie lub całe drzewa mogą spadać na linie energetyczne. Taka sytuacja powoduje awaryjne wyłączenia prądu i może zagrażać bezpieczeństwu ludzi.

    Jesteś właścicielem terenu, przez który przebiegają linie energetyczne? Trzymaj się tych prostych zasad: 
    - przycinaj drzewa rosnące w pobliżu słupów i przewodów, 
    - pod przewodami sadź jedynie gatunki niskich drzew, 
    - gdy linia energetyczna została zerwana, nie zbliżaj się do przewodów i natychmiast wezwij Pogotowie energetyczne dzwoniąc pod numer 991. 



    Sadź mądrze, przycinaj bezpiecznie

    Czy możesz posadzić drzewo w pobliżu linii lub słupa energetycznego znajdującego się na twojej działce? Tak, ale wybierz gatunek niskiego drzewa lub krzewu. 
    Regularnie i bezpiecznie przycinaj gałęzie już rosnących drzew. Nie czekaj, aż wrosną w linie i stworzą zagrożenie dla twojego zdrowia i życia oraz dla dostaw energii. 
    Pamiętaj, że na właścicielu terenu, na którym rośnie drzewo spoczywa obowiązek dbania o jego stan. 
    Czy wiesz, że wybór gatunku drzewa, które sadzisz dziś, ma ogromne znaczenie? 

  • Jak blisko można posadzić drzewo od linii średniego i niskiego napięcia? Linie średniego napięcia (10-12m wysokości). Linie niskiego napięcia (8-10m wysokości). 


    Czy wiesz, że prawie połowa uszkodzeń sieci elektroenergetycznej, w wyniku których klienci są pozbawieni prądu, powstaje na skutek powalonych na linie drzew i gałęzi? Dzieje się tak w trakcie gwałtownych burz i wichur w okresie letnio-jesiennym oraz opadów śniegu i oblodzeń zimą.
    W większości przypadków chodzi o drzewa, które rosły poza pasem eksploatacyjnym.
     



    Dlatego przygotowaliśmy poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?”, z którego dowiecie się:
    • jakie drzewa można sadzić w pobliżu linii energetycznych?
    • w jakich odległościach od linii energetycznych można sadzić rośliny?
    • jak bezpiecznie sadzić drzewa?
    • kiedy sadzić drzewa? 

    Czy wiesz, że nasz poradnik dostępny jest także dla osób z niepełnosprawnościami? Jeśli nie możesz odczytać treści poradnika, odsłuchaj ją.

    Czytanie poradnika umilają dźwięki szumiących drzew i trele ptaków. Jeśli jednak potrzebujesz odsłuchać treść włącz opcję odczytu (widok/odczytaj na głos). Może się tak zdarzyć, że program nie czyta od razu w języku polskim, wtedy należy zmienić ustawienia programu. A zrobisz to tak: Edycja/preferencje/czytanie/opcje odczytywania na głos - odznacz „użyj domyślnego głosu” - zaznacz „Microsoft Paulina Desktop Polish” Edycja/preferencje/zabezpieczenia rozszerzone/zabezpieczenia piaskownicy - odznacz „Podczas uruchamiania włącz tryb chroniony” i uruchom program ponownie.

    Słowniczek
    Niektóre słowa są podkreślone - najedź na nie kursorem, a rozwinie się definicja.

    Charakterystyka drzew
    Kliknij na nazwy poszczególnych gatunków drzew z naszej Złotej 10 i dowiedz się więcej.


  •  

    Podstawowe zasady dbania o drzewa w pobliżu słupów i przewodów
    1. Nie pozwól, by gałęzie drzewa wrosły w linie energetyczne.
    Pielęgnuj drzewa i krzewy rosnące na Twojej posesji. Wrastające w przewody gałęzie zagrażają dostawom prądu i stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi. Możesz tego uniknąć prowadząc okresową przycinkę drzew.
    2. Zgłaszaj do TAURON Dystrybucji przypadki drzew, które już wrosły w przewody.
    Nie przycinaj ich sam – grozi to porażeniem prądem. Napisz do nas na adres przyroda@tauron-dystrybucja.pl
    3. Badaj stare, duże drzewa co dwa - trzy lata. 
    Stan drzewa ocenią specjaliści - dendrolodzy i arboryści. Rozpoznają oni drzewa zagrażające bezpieczeństwu ludzi i budynków znajdujących się w ich pobliżu.
    4. Jeśli drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi, należy je wyciąć.
    Pamiętaj, że w niektórych przypadkach usunięcie drzewa wymaga zgody wójta, burmistrza lub prezydenta.
    Przepisy te reguluje ustawa o ochronie przyrody.
    5. Sadź gatunki niskopienne i krzewy w pobliżu słupów i przewodów.
    Zobacz nasz poradnik
     


    Zasady kształtowania koron drzew
    1. Podczas pojedynczej akcji cięcia nie usuwaj więcej niż 15-20% masy liściowej.
    2. Usuwaj całe gałęzie, a jako pierwsze wybieraj najgrubsze spośród tych, które należy usunąć na przestrzeni najbliższych lat.
    3. Nie wycinaj jednocześnie gałęzi wyrastających z pnia na tej samej wysokości, ani bezpośrednio nad i pod gałęziami już wyciętymi.
     


     


    Bezpieczne sadzenie i pielęgnacja
    1. Upewnij się, czy w miejscu planowanego nasadzenia nie przebiegają podziemne kable elektryczne, światłowody lub rury z wodą/gazem.
    2. Rozejrzyj się wokół, sprawdź, czy praca może być wykonana bezpiecznie.
    3. Sprawdź stan narzędzi – czy są sprawne, a przewody nie są uszkodzone?
    4. Ubierz się odpowiednio, zabezpiecz zwłaszcza dłonie, stopy i oczy.
     
    Pobierz plakat „Jak dbać o drzewa i dostawy prądu”
  • Posadziliśmy już 3480 drzew 


    Co energetyka ma wspólnego z drzewami?
    Drzewa rosnące na Ziemi tworzą tzw. „zieloną infrastrukturę” – połączoną ze sobą, skomunikowaną, dającą nam szereg korzyści – tlen do oddychania, cień, miejsca do relaksu, ochronę.

     


    TAURON Dystrybucja – jako dystrybutor energii elektrycznej - tworzy z kolei infrastrukturę energetyczną, by za jej pomocą przesyłać energię elektryczną, w sposób niezawodny i bezpieczny. Dbamy o nią także poprzez utrzymywanie odpowiednich, bezpiecznych odległości roślinności znajdującej się w pobliżu linii energetycznych. W tym celu stosujemy zabieg przycinania gałęzi drzew i krzewów. Edukujemy także naszych klientów, aby pielęgnowali drzewa rosnące na ich działkach, zapobiegając tym samym wrastaniu gałęzi w przewody elektryczne. Powstały na skutek przycinki ubytek w roślinności rekompensujemy sadzeniem nowych drzew. 

    Wspólnie z naszym partnerem, firmą Posadzimy.pl, posadziliśmy już prawie 3,5 tys. drzew. 
    Zobacz nasze sadzenia Nasze pierwsze sadzenie odbyło się  w Ogrodzieńcu w woj. śląskim. Sadzonki te przyczyniły się do odbudowy lasu, który uległ zniszczeniu w wyniku gwałtownej nawałnicy. W tym roku zadrzewiliśmy teren Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku.  

    Starannie wybieramy miejsca do nasadzeń. Drzewa, które posadziliśmy to gatunki rosnące wysoko, dlatego znalazły się w lasach i parkach, gdzie mogą swobodnie osiągać swoje naturalne rozmiary. 

    Natomiast w miastach, tam, gdzie występuje jakakolwiek infrastruktura, a już zwłaszcza elektroenergetyczna, zalecamy odpowiedzialnie planować sadzenie i wybierać gatunki, które nie rosną wysoko, a ich korony można łatwo kształtować. 

     


  • Napisz do nas, jeśli gałęzie drzew znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów lub słupa energetycznego znajdującego się na Twojej działce. Zgłoszenie przekażemy do właściwej Jednostki Terenowej, która zaplanuje prace eksploatacyjne w taki sposób, aby przyciąć gałęzie na zgłoszonym przez właściciela terenie.

    Napisz do nas, jeśli w twojej okolicy są akcje nasadzania – prześlemy poradnik ich organizatorom. e-mail: przyroda@tauron-dystrybucja.pl

Czy możesz posadzić drzewo w pobliżu linii lub słupa energetycznego znajdującego się na twojej działce? 

Tak, ale wybierz gatunek niskiego drzewa lub krzewu.  
Regularnie i bezpiecznie przycinaj gałęzie już rosnących drzew. 
Nie czekaj, aż wrosną w linie i stworzą zagrożenie dla twojego zdrowia i życia oraz dla dostaw energii. 
Pamiętaj, że na właścicielu terenu, na którym rośnie drzewo spoczywa obowiązek dbania o jego stan. 

Jesteś właścicielem terenu, przez który przebiegają linie energetyczne? Trzymaj się tych prostych zasad: 

- przycinaj drzewa rosnące w pobliżu słupów i przewodów, 
- pod przewodami sadź jedynie gatunki niskich drzew, 
- gdy linia energetyczna została zerwana, nie zbliżaj się do przewodów i natychmiast wezwij Pogotowie energetyczne dzwoniąc pod numer 991. 

Czy wiesz, że wybór gatunku drzewa, które sadzisz dziś, ma ogromne znaczenie? 

Chcesz wiedzieć, jakie drzewa i krzewy sadzić w pobliżu linii i słupów energetycznych? Pobierz poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić” przygotowany przez TAURON Dystrybucję
 

Galeria zdjęć