Zielona Dystrybucja

Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo i edukacja - włączamy bezpieczniki. Głównym celem naszych działań jest bezpieczeństwo energetyczne - w każdym jego aspekcie. Warunkiem niezawodności i ciągłości dostaw prądu jest właściwy stan zadrzewienia wokół linii energetycznych, co wiąże się z koniecznością prowadzenia prac wycinkowych i  przycinkowych. By zrównoważyć ubytki w zieleni energetycy sadzą nowe drzewka. 

Wysokie drzewa, których gałęzie znajdują się blisko linii energetycznych bardzo często powodują awarie. Wystarczy mocny wiatr lub obfite opady śniegu. W takich sytuacjach pracownicy TAURON Dystrybucji pracują dniem i nocą, aby powrócił prąd. Czasem po kolana w śniegu, innym razem w strugach deszczu czy gorącym słońcu. Na bieżąco robią przeglądy i dbają o odpowiednie odległości roślinności od przewodów - wspólnie z dendrologami i arborystami. 

Wy też zadbajcie o bezpieczeństwo na swoich posesjach. Sprawdźcie:  
czy wasze drzewa nie wrastają w sieci?
czy gałęzie nie blokują ścieżki rowerowej lub drogi dla pieszych?
czy nie zasłaniają sygnalizacji świetlnej lub znaku drogowego? 
Jeśli któraś z tych sytuacji ma miejsce - pora na przycięcie gałęzi. Najlepiej i najbezpieczniej zlecić to zadanie specjalistom - dendrologom i arborystom.

Wystarczy też w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych zasadzić odpowiednie rośliny niskopienne, a nie będzie się trzeba martwić, że wpłyną one na działanie sieci elektroenergetycznej. Jeśli zastanawiacie się o jakich roślinach mowa – przeczytajcie nasz poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?”

Pobierz poradnik • Pobierz plik PDF
 • Pracownicy TAURON Dystrybucji prowadzą prace pielęgnacyjne związane z drzewami od momentu postawienia pierwszych sieci elektroenergetycznych. Ich doświadczenie mówi, że jeśli wybierzecie odpowiednie gatunki drzew i krzewów już na etapie projektowania zieleni w pobliżu linii i urządzeń energetycznych – w kolejnych latach ich gałęzie nie będą wpływały na dostawy energii elektrycznej.
  Co sadzić, jak sadzić i kiedy sadzić oraz jeszcze kilku innych przydatnych ciekawostek dowiecie się z naszego poradnika. Będziecie też mogli sprawdzić się w quizie dendrologicznym – ciekawi jesteśmy, czy wszystko odgadniecie?


  Odsłuchanie treści
  Czytanie poradnika umilają dźwięki szumiących drzew i trele ptaków. Jeśli jednak potrzebujesz odsłuchać treść włącz opcję odczytu (widok/odczytaj na głos). Może się tak zdarzyć, że program nie czyta od razu w języku polskim, wtedy należy zmienić ustawienia programu. A zrobisz to tak: Edycja/preferencje/czytanie/opcje odczytywania na głos - odznacz „użyj domyślnego głosu” - zaznacz „Microsoft Paulina Desktop Polish” Edycja/preferencje/zabezpieczenia rozszerzone/zabezpieczenia piaskownicy - odznacz „Podczas uruchamiania włącz tryb chroniony” i uruchom program ponownie
  Słowniczek
  Niektóre słowa są podkreślone - najedź na nie kursorem, a rozwinie się definicja
  Charakterystyka drzew
  Kliknij na nazwy poszczególnych gatunków drzew z naszej Złotej 10 i dowiedz się więcej.


 • Czy możesz posadzić drzewo w pobliżu linii lub słupa energetycznego znajdującego się na twojej działce? Tak, ale wybierz gatunek niskiego drzewa lub krzewu i zachowaj odpowiednie odległości.
  Regularnie i bezpiecznie przycinaj gałęzie już rosnących drzew. Nie czekaj, aż wrosną w linie i stworzą zagrożenie dla twojego zdrowia i życia oraz dla dostaw energii.

  Zobacz, co mogło spotkać Wieśka, który o tym zapomniał.


  Jeśli jednak gałęzie już znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów, napisz do nas e-mail na adres: przyroda@tauron-dystrybucja.pl

  Pamiętaj, że na właścicielu terenu, na którym rośnie drzewo spoczywa obowiązek dbania o jego stan.
  Czy wiesz, że wybór gatunku drzewa, które sadzisz dziś, ma ogromne znaczenie?


  Zobacz, jakie problemy może stworzyć nieprzycinany świerk Nowaków. Podczas burzy czy mocnego wiatru, ale także pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu, gałęzie lub całe drzewa mogą spadać na linie energetyczne. Taka sytuacja powoduje awaryjne wyłączenia prądu, ale również może zagrażać bezpieczeństwu ludzi.


  Jesteś właścicielem terenu, przez który przebiegają linie energetyczne?

  Trzymaj się tych prostych zasad:
  - dbaj o drzewa rosnące w pobliżu słupów i przewodów,
  - pod przewodami sadź jedynie gatunki niskich drzew,
  - gdy linia energetyczna została zerwana, nie zbliżaj się do przewodów i natychmiast wezwij Pogotowie energetyczne dzwoniąc pod numer 991.

   


  A jeśli chcesz wiedzieć, jakie drzewa i krzewy sadzić w pobliżu linii i słupów energetycznych, pobierz poradnik przygotowany przez TAURON Dystrybucję:
  Pobierz poradnik

  Dbajmy wspólnie. Naturalnie!

 • Drzewa towarzyszą nam od zawsze. W ich towarzystwie ludziom żyje się milej i zdrowiej. Ich zieleń jest kojąca dla oczu, a szum wiatru i śpiew ptaków w ich koronach poprawiają nastrój i pomagają myśleć pozytywnie. Tworzą ”zieloną infrastrukturę”. Energetycy dbają również o równoważenie ubytków w zieleni poprzez sadzenie nowych drzewek.

   

  Dbamy o naszą infrastrukturę energetyczną, by niezawodnie i nieprzerwanie dostarczać prąd. Teraz zadbamy, by dostarczać tlen i pochłaniać dwutlenek węgla. Nasz pierwszy las powstał w Ogrodzieńcu, gdzie zasadziliśmy 440 sosen, by odtworzyć las zniszczony przez burzę.

  Jesienią 2021 znów zawitaliśmy do Ogrodzieńca, gdzie posadziliśmy 1000 drzew. Tym razem do sadzonek sosnowych dodaliśmy brzozy, by bardziej zadbać o różnorodność biologiczną tego odbudowywanego lasu. 

  A czy wiecie, że jeden z gatunków brzozy znajduje się na podium naszej „Złotej 10”?
  Brzoza karłowata (łac. Betula Nana, Betula Nana Golden Treasure) jest gatunkiem niskopiennym, więc zasadzona nawet w pobliżu linii energetycznych nie zaszkodzi dostawom prądu. O drzewach ze „Złotej 10” dowiecie się więcej tutaj


  Zobacz nasze sadzenia


  Z okazji oficjalnej premiery programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” zasadziliśmy także 20 drzew na terenie Gminy Kąty Wrocławskie, tworząc wspólnie „Zielone Kąty”. Razem z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie oraz firm działających w regionie zasadziliśmy pamiątkowy dąb. Drzewko to decyzją mieszkańców otrzymało imię „Dąb Kątek”.
   


 • Pytania lub zgłoszenia dotyczące tematów poruszanych w dziale Zielona Dystrybucja prosimy przesyłać na adres e-mail: przyroda@tauron-dystrybucja.pl

Galeria zdjęć