Zielona Dystrybucja

Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo i edukacja - włączamy bezpieczniki. Głównym celem naszych działań jest bezpieczeństwo energetyczne - w każdym jego aspekcie. Warunkiem niezawodności i ciągłości dostaw prądu jest właściwy stan zadrzewienia wokół linii energetycznych, co wiąże się z koniecznością prowadzenia prac wycinkowych i  przycinkowych. By zrównoważyć ubytki w zieleni energetycy sadzą nowe drzewka. 

Wysokie drzewa, których gałęzie znajdują się blisko linii energetycznych bardzo często powodują awarie. Wystarczy mocny wiatr lub obfite opady śniegu. W takich sytuacjach pracownicy TAURON Dystrybucji pracują dniem i nocą, aby powrócił prąd. Czasem po kolana w śniegu, innym razem w strugach deszczu czy gorącym słońcu. Na bieżąco robią przeglądy i dbają o odpowiednie odległości roślinności od przewodów - wspólnie z dendrologami i arborystami. 

Wy też zadbajcie o bezpieczeństwo na swoich posesjach. Sprawdźcie:  
czy wasze drzewa nie wrastają w sieci?
czy gałęzie nie blokują ścieżki rowerowej lub drogi dla pieszych?
czy nie zasłaniają sygnalizacji świetlnej lub znaku drogowego? 
Jeśli któraś z tych sytuacji ma miejsce - pora na przycięcie gałęzi. Najlepiej i najbezpieczniej zlecić to zadanie specjalistom - dendrologom i arborystom.

Wystarczy też w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych zasadzić odpowiednie rośliny niskopienne, a nie będzie się trzeba martwić, że wpłyną one na działanie sieci elektroenergetycznej. Jeśli zastanawiacie się o jakich roślinach mowa – przeczytajcie nasz poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?”

Pobierz poradnik

 • Pracownicy TAURON Dystrybucji prowadzą prace pielęgnacyjne związane z drzewami od momentu postawienia pierwszych sieci elektroenergetycznych. Ich doświadczenie mówi, że jeśli wybierzecie odpowiednie gatunki drzew i krzewów już na etapie projektowania zieleni w pobliżu linii i urządzeń energetycznych – w kolejnych latach ich gałęzie nie będą wpływały na dostawy energii elektrycznej.
  Co sadzić, jak sadzić i kiedy sadzić oraz jeszcze kilku innych przydatnych ciekawostek dowiecie się z naszego poradnika. Będziecie też mogli sprawdzić się w quizie dendrologicznym – ciekawi jesteśmy, czy wszystko odgadniecie?


  Odsłuchanie treści
  Czytanie poradnika umilają dźwięki szumiących drzew i trele ptaków. Jeśli jednak potrzebujesz odsłuchać treść włącz opcję odczytu (widok/odczytaj na głos). Może się tak zdarzyć, że program nie czyta od razu w języku polskim, wtedy należy zmienić ustawienia programu. A zrobisz to tak: Edycja/preferencje/czytanie/opcje odczytywania na głos - odznacz „użyj domyślnego głosu” - zaznacz „Microsoft Paulina Desktop Polish” Edycja/preferencje/zabezpieczenia rozszerzone/zabezpieczenia piaskownicy - odznacz „Podczas uruchamiania włącz tryb chroniony” i uruchom program ponownie
  Słowniczek
  Niektóre słowa są podkreślone - najedź na nie kursorem, a rozwinie się definicja
  Charakterystyka drzew
  Kliknij na nazwy poszczególnych gatunków drzew z naszej Złotej 10 i dowiedz się więcej. • Drzewa towarzyszą nam od zawsze. W ich towarzystwie ludziom żyje się milej i zdrowiej. Ich zieleń jest kojąca dla oczu, a szum wiatru i śpiew ptaków w ich koronach poprawiają nastrój i pomagają myśleć pozytywnie. Tworzą ”zieloną infrastrukturę”. Energetycy dbają również o równoważenie ubytków w zieleni poprzez sadzenie nowych drzewek.
  Dbamy o naszą infrastrukturę energetyczną, by niezawodnie i nieprzerwanie dostarczać prąd. Teraz zadbamy, by dostarczać tlen i pochłaniać dwutlenek węgla. Nasz pierwszy las powstał w Ogrodzieńcu, gdzie zasadziliśmy 440 sosen, by odtworzyć las zniszczony przez burzę.

  Zobacz nasze sadzenia


 • Pytania lub zgłoszenia dotyczące tematów poruszanych w dziale Zielona Dystrybucja prosimy przesyłać na adres e-mail: przyroda@tauron-dystrybucja.pl

Galeria zdjęć