Zielona Dystrybucja

Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo i edukacja - włączamy bezpieczniki. 
„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” to kolejny program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzony przez TAURON Dystrybucję. Dołączył on do grupy programów edukacyjnych dla klientów pod szyldem “Bezpieczników TAURONA” i jest nastawiony na działania dla przyrody.

Głównym celem naszych działań jest bezpieczeństwo energetyczne - w każdym jego aspekcie. 
Warunkiem niezawodności i ciągłości dostaw prądu jest właściwy stan zadrzewienia wokół linii energetycznych, co wiąże się z koniecznością prowadzenia prac wycinkowych i przycinkowych. 
Prace eksploatacyjne są niezbędne, ponieważ dzięki nim gałęzie drzew nie zagrażają dostawom energii.
 • blisko 3,5 tysiąca nowych drzew: sosny, brzozy, dęby i buki
 • roczna produkcja tlenu dla 2300 osób
 • roczne pochłanianie dwutlenku węgla na poziomie 21 ton
 • prawie 40 arów lasu
 • 3 miejsca nasadzeń: 
  Ogrodzieniec, Kąty Wrocławskie, Kamienna Góra
Jako firma odpowiedzialna społecznie oddajemy przyrodzie to, co naruszyliśmy w czasie okresowej przycinki gałęzi drzew i krzewów. Dlatego odtwarzamy ubytki w roślinności sadząc nowe drzewa.  W ramach programu “Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” edukujemy także naszych klientów, aby sami pielęgnowali drzewa rosnące na ich działkach, zapobiegając wrastaniu gałęzi w przewody elektryczne. Przypominamy, że na właścicielu terenu spoczywa obowiązek dbania o stan drzew
Zapobiegaj wrastaniu gałęzi drzew i krzewów w linie i słupy energetyczne na bieżąco pielęgnując rośliny na swoim terenie.
 

Zadbaj o bezpieczeństwo na swoim terenie. Sprawdź:  
- czy drzewa nie wrastają w sieci?
- czy gałęzie nie blokują ścieżki rowerowej lub drogi dla pieszych?
- czy nie zasłaniają sygnalizacji świetlnej lub znaku drogowego?
Jeśli któraś z tych sytuacji ma miejsce - pora na przycięcie gałęzi.

Jeśli jednak gałęzie już znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów, przycinanie ich może spowodować niebezpieczeństwo porażenia prądem. Nie rób tego sam.
Napisz do nas e-mail na adres: przyroda@tauron-dystrybucja.pl. Zgłoszenie przekażemy do właściwej Jednostki Terenowej, która zaplanuje prace eksploatacyjne w taki sposób, aby przyciąć gałęzie na zgłoszonym przez właściciela terenie.
 

By uniknąć kłopotu z przycinaniem drzew wystarczy w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych zasadzić odpowiednie rośliny niskopienne. W ten sposób nie trzeba będzie się  martwić, że wpłyną one na działanie sieci elektroenergetycznej. Jeśli zastanawiasz się o jakich roślinach mowa – przeczytaj nasz poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?”

Pobierz poradnik

Dowiedz się dlaczego TAURON Dystrybucja sadzi drzewaProgram „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” to także treści edukacyjne, pokazujące jak bezpiecznie sadzić i dbać o drzewa rosnące w pobliżu infrastruktury energetycznej:
 • Zobacz nasze krótkie animacje z serii „O czym szumią drzewa” i dowiedz się, jak zadbać o zieleń rosnącą w pobliżu linii i słupów energetycznych.

  Nie sadź drzewa tam, gdzie prąd!

  Czy wiesz jakie problemy może stworzyć nieprzycinany świerk?
  Podczas burzy czy mocnego wiatru, ale także pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu, gałęzie lub całe drzewa mogą spadać na linie energetyczne. Taka sytuacja powoduje awaryjne wyłączenia prądu i może zagrażać bezpieczeństwu ludzi.

  Jesteś właścicielem terenu, przez który przebiegają linie energetyczne? Trzymaj się tych prostych zasad: 
  - przycinaj drzewa rosnące w pobliżu słupów i przewodów, 
  - pod przewodami sadź jedynie gatunki niskich drzew, 
  - gdy linia energetyczna została zerwana, nie zbliżaj się do przewodów i natychmiast wezwij Pogotowie energetyczne dzwoniąc pod numer 991.   Sadź mądrze, przycinaj bezpiecznie

  Czy możesz posadzić drzewo w pobliżu linii lub słupa energetycznego znajdującego się na twojej działce? Tak, ale wybierz gatunek niskiego drzewa lub krzewu. 
  Regularnie i bezpiecznie przycinaj gałęzie już rosnących drzew. Nie czekaj, aż wrosną w linie i stworzą zagrożenie dla twojego zdrowia i życia oraz dla dostaw energii. 
  Pamiętaj, że na właścicielu terenu, na którym rośnie drzewo spoczywa obowiązek dbania o jego stan. 
  Czy wiesz, że wybór gatunku drzewa, które sadzisz dziś, ma ogromne znaczenie? 

 • Jak blisko można posadzić drzewo od linii średniego i niskiego napięcia? Linie średniego napięcia (10-12m wysokości). Linie niskiego napięcia (8-10m wysokości). 


  Czy wiesz, że prawie połowa uszkodzeń sieci elektroenergetycznej, w wyniku których klienci są pozbawieni prądu, powstaje na skutek powalonych na linie drzew i gałęzi? Dzieje się tak w trakcie gwałtownych burz i wichur w okresie letnio-jesiennym oraz opadów śniegu i oblodzeń zimą.
  W większości przypadków chodzi o drzewa, które rosły poza pasem eksploatacyjnym.
     Dlatego przygotowaliśmy poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?”, z którego dowiecie się:
  • jakie drzewa można sadzić w pobliżu linii energetycznych?
  • w jakich odległościach od linii energetycznych można sadzić rośliny?
  • jak bezpiecznie sadzić drzewa?
  • kiedy sadzić drzewa? 

  Czy wiesz, że nasz poradnik dostępny jest także dla osób z niepełnosprawnościami? Jeśli nie możesz odczytać treści poradnika, odsłuchaj ją.

  Czytanie poradnika umilają dźwięki szumiących drzew i trele ptaków. Jeśli jednak potrzebujesz odsłuchać treść włącz opcję odczytu (widok/odczytaj na głos). Może się tak zdarzyć, że program nie czyta od razu w języku polskim, wtedy należy zmienić ustawienia programu. A zrobisz to tak: Edycja/preferencje/czytanie/opcje odczytywania na głos - odznacz „użyj domyślnego głosu” - zaznacz „Microsoft Paulina Desktop Polish” Edycja/preferencje/zabezpieczenia rozszerzone/zabezpieczenia piaskownicy - odznacz „Podczas uruchamiania włącz tryb chroniony” i uruchom program ponownie.

  Słowniczek
  Niektóre słowa są podkreślone - najedź na nie kursorem, a rozwinie się definicja.

  Charakterystyka drzew
  Kliknij na nazwy poszczególnych gatunków drzew z naszej Złotej 10 i dowiedz się więcej.


 •  

  Podstawowe zasady dbania o drzewa w pobliżu słupów i przewodów
  1. Nie pozwól, by gałęzie drzewa wrosły w linie energetyczne.
  Pielęgnuj drzewa i krzewy rosnące na Twojej posesji. Wrastające w przewody gałęzie zagrażają dostawom prądu i stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi. Możesz tego uniknąć prowadząc okresową przycinkę drzew.
  2. Zgłaszaj do TAURON Dystrybucji przypadki drzew, które już wrosły w przewody.
  Nie przycinaj ich sam – grozi to porażeniem prądem. Napisz do nas na adres przyroda@tauron-dystrybucja.pl
  3. Badaj stare, duże drzewa co dwa - trzy lata. 
  Stan drzewa ocenią specjaliści - dendrolodzy i arboryści. Rozpoznają oni drzewa zagrażające bezpieczeństwu ludzi i budynków znajdujących się w ich pobliżu.
  4. Jeśli drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi, należy je wyciąć.
  Pamiętaj, że w niektórych przypadkach usunięcie drzewa wymaga zgody wójta, burmistrza lub prezydenta.
  Przepisy te reguluje ustawa o ochronie przyrody.
  5. Sadź gatunki niskopienne i krzewy w pobliżu słupów i przewodów.
  Zobacz nasz poradnik
   


  Zasady kształtowania koron drzew
  1. Podczas pojedynczej akcji cięcia nie usuwaj więcej niż 15-20% masy liściowej.
  2. Usuwaj całe gałęzie, a jako pierwsze wybieraj najgrubsze spośród tych, które należy usunąć na przestrzeni najbliższych lat.
  3. Nie wycinaj jednocześnie gałęzi wyrastających z pnia na tej samej wysokości, ani bezpośrednio nad i pod gałęziami już wyciętymi.
   


   


  Bezpieczne sadzenie i pielęgnacja
  1. Upewnij się, czy w miejscu planowanego nasadzenia nie przebiegają podziemne kable elektryczne, światłowody lub rury z wodą/gazem.
  2. Rozejrzyj się wokół, sprawdź, czy praca może być wykonana bezpiecznie.
  3. Sprawdź stan narzędzi – czy są sprawne, a przewody nie są uszkodzone?
  4. Ubierz się odpowiednio, zabezpiecz zwłaszcza dłonie, stopy i oczy.
   
  Pobierz plakat „Jak dbać o drzewa i dostawy prądu”
 • Posadziliśmy już 3480 drzew 


  Co energetyka ma wspólnego z drzewami?
  Drzewa rosnące na Ziemi tworzą tzw. „zieloną infrastrukturę” – połączoną ze sobą, skomunikowaną, dającą nam szereg korzyści – tlen do oddychania, cień, miejsca do relaksu, ochronę.

   


  TAURON Dystrybucja – jako dystrybutor energii elektrycznej - tworzy z kolei infrastrukturę energetyczną, by za jej pomocą przesyłać energię elektryczną, w sposób niezawodny i bezpieczny. Dbamy o nią także poprzez utrzymywanie odpowiednich, bezpiecznych odległości roślinności znajdującej się w pobliżu linii energetycznych. W tym celu stosujemy zabieg przycinania gałęzi drzew i krzewów. Edukujemy także naszych klientów, aby pielęgnowali drzewa rosnące na ich działkach, zapobiegając tym samym wrastaniu gałęzi w przewody elektryczne. Powstały na skutek przycinki ubytek w roślinności rekompensujemy sadzeniem nowych drzew. 

  Wspólnie z naszym partnerem, firmą Posadzimy.pl, posadziliśmy już prawie 3,5 tys. drzew. 
  Zobacz nasze sadzenia Nasze pierwsze sadzenie odbyło się  w Ogrodzieńcu w woj. śląskim. Sadzonki te przyczyniły się do odbudowy lasu, który uległ zniszczeniu w wyniku gwałtownej nawałnicy. W tym roku zadrzewiliśmy teren Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku.  

  Starannie wybieramy miejsca do nasadzeń. Drzewa, które posadziliśmy to gatunki rosnące wysoko, dlatego znalazły się w lasach i parkach, gdzie mogą swobodnie osiągać swoje naturalne rozmiary. 

  Natomiast w miastach, tam, gdzie występuje jakakolwiek infrastruktura, a już zwłaszcza elektroenergetyczna, zalecamy odpowiedzialnie planować sadzenie i wybierać gatunki, które nie rosną wysoko, a ich korony można łatwo kształtować. 

   


 • Napisz do nas, jeśli gałęzie drzew znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów lub słupa energetycznego znajdującego się na Twojej działce. Zgłoszenie przekażemy do właściwej Jednostki Terenowej, która zaplanuje prace eksploatacyjne w taki sposób, aby przyciąć gałęzie na zgłoszonym przez właściciela terenie.

  Napisz do nas, jeśli w twojej okolicy są akcje nasadzania – prześlemy poradnik ich organizatorom. e-mail: przyroda@tauron-dystrybucja.pl

Czy możesz posadzić drzewo w pobliżu linii lub słupa energetycznego znajdującego się na twojej działce? 

Tak, ale wybierz gatunek niskiego drzewa lub krzewu.  
Regularnie i bezpiecznie przycinaj gałęzie już rosnących drzew. 
Nie czekaj, aż wrosną w linie i stworzą zagrożenie dla twojego zdrowia i życia oraz dla dostaw energii. 
Pamiętaj, że na właścicielu terenu, na którym rośnie drzewo spoczywa obowiązek dbania o jego stan. 

Jesteś właścicielem terenu, przez który przebiegają linie energetyczne? Trzymaj się tych prostych zasad: 

- przycinaj drzewa rosnące w pobliżu słupów i przewodów, 
- pod przewodami sadź jedynie gatunki niskich drzew, 
- gdy linia energetyczna została zerwana, nie zbliżaj się do przewodów i natychmiast wezwij Pogotowie energetyczne dzwoniąc pod numer 991. 

Czy wiesz, że wybór gatunku drzewa, które sadzisz dziś, ma ogromne znaczenie? 

Chcesz wiedzieć, jakie drzewa i krzewy sadzić w pobliżu linii i słupów energetycznych? Pobierz poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić” przygotowany przez TAURON Dystrybucję
 

Galeria zdjęć