Certyfikat ORed – Procedura dla OSDn

Certyfikat dla ORed, który jest przyłączony wyłącznie do sieci OSDn.

Definicje

ORed – obiekt redukcji, zdefiniowany na zasobach odbiorczych, tworzący kompletny układ zasilania pod jednym adresem (w jednej lokalizacji), obejmujący wszystkie miejsca przyłączenia do sieci dystrybucyjnej lub/i przesyłowej.
 
OSP – operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego – przedsiębiorstwo, które zajmuje się przesyłaniem energii elektrycznej. Jest odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym oraz bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu. Eksploatuje, konserwuje a także, w niezbędnym zakresie, remontuje i rozbudowuje sieci przesyłowe. W Polsce OSP jest spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE S.A.). 

OSDp – Operator Systemu Dystrybucyjnego Elektroenergetycznego, którego sieć dystrybucyjna jest bezpośrednio połączona z siecią przesyłową OSP. OSDp jest np. TAURON Dystrybucja S.A.

OSDn – Operator Systemu Dystrybucyjnego Elektroenergetycznego, którego sieć dystrybucyjna nie ma bezpośredniego połączenia z siecią przesyłową OSP.

Usługa IRP – prawo do oferowania redukcji obciążenia i zobowiązania do jej wykonania w wielkości zaoferowanej przez dostawcę usługi oraz wykonanie redukcji obciążenia na polecenie OSP.

Usługa IZP – prawo do oferowania zwiększenia obciążenia i zobowiązania do jego wykonania w wielkości zaoferowanej przez dostawcę usługi oraz wykonanie zwiększenia obciążenia na polecenie OSP.

DSR – ang. Demand Side Response, usługi redukcji (IRP) lub zwiększenia (IZP) poboru energii elektrycznej na polecenie OSP.

System IP DSR – system informatyczny, przeznaczony do obsługi usług IRP i IZP. Systemem zarządza OSP. OSP udostępnia go dostawcom usług IRP i IZP, aby wesprzeć ich w realizacji tych usług i usprawnić komunikację, która jest z nimi związana. OSP udostępnia system również OSDp, aby ułatwić mu certyfikację ORed.

Certyfikat dla Obiektu Redukcji – dokument wydawany przez właściwego OSD. Jeżeli OSD wyda Certyfikat w trybie podstawowym, ma on status „ORed nieaktywny”. Jest zanonimizowany z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Jeżeli OSD wyda Certyfikat w trybie dodatkowym, ma on status „ORed aktywny”. Umożliwia ORed uczestnictwo w usługach systemowych w zakresie interwencyjnej dostawy mocy czynnej.

Tryb podstawowy – uproszczony tryb certyfikacji ORed przeprowadzany przez właściwego OSD. Odbiorca nie musi składać wniosków o wydanie Certyfikatu dla ORed. Tryb podstawowy obejmuje wszystkie ORed Odbiorców, którzy zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów [1], podlegają ograniczeniom w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.

Tryb dodatkowy – tryb certyfikacji ORed, który właściwy OSD przeprowadza na wniosek Odbiorcy w ORed lub podmiotu przez niego upoważnionego.  

Podstawy prawne
[1] Rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie art. 11 ust. 6 i 6a ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne. W dniu publikacji tego materiału było to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła (Dz.U. 2021 r., poz. 2209).

Jak przebiega certyfikacja dla ORed, który ma wyłącznie PPE w sieci OSDn (nie jest połączony z siecią dystrybucyjną TAURON Dystrybucji S.A.)

  1. OSDn weryfikuje czy Odbiorca w ORed spełnia kryteria w zakresie wydania Certyfikatu dla Obiektu Redukcji (dalej Certyfikat). Jeżeli:
    • odbiorca w ORed przejdzie negatywnie weryfikację ORed w trybie podstawowym, OSDn przesyła mu informację o negatywnej weryfikacji (przykładowy wzór pisma OSDn do Odbiorcy),
    • odbiorca w ORed przejdzie pozytywnie weryfikację ORed w trybie podstawowym, OSDn przystępuje do wydania Certyfikatu. Robi to w oparciu o dane i informacje, które posiada albo na wniosek Odbiorcy w ORed lub podmiotu przez niego upoważnionego (tzw. tryb dodatkowy).
    OSDn odpowiada za weryfikację, którą przeprowadził i potwierdzenie, że ORed spełnia kryteria określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej TAURON Dystrybucji S.A. (dalej IRiESD OSDp).
  2. OSDn zanim wystawi Certyfikat, wypełnia Dane do Certyfikatu (do pobrania). Przesyła je do TAURON Dystrybucji S.A. (dalej OSDp), na adres e-mail: OSDn@tauron-dystrybucja.pl z prośbą o to, aby OSDp:
    • nadał kodom PPE OSDn swoje kody PPE, zgodne z formatem kodów OSDp, właściwych dla miejsca przyłączenia ORed, składających się na kompletny układ zasilania ORed z sieci dystrybucyjnej OSDn oraz
    • zaakceptował wskazane przez OSDn lokalizacje sieciowe o napięciu 110 kV/SN w sieci dystrybucyjnej OSDp, tj. nazwy i kody stacji elektroenergetycznej dla poszczególnych kodów PPE nadanych przez OSDp.
  3. OSDn na podstawie danych, które otrzymał od OSDp, wystawia Certyfikat. OSP zamieszcza wzór Certyfikatu na swojej stronie https://www.pse.pl/uslugi-dsr/dokumenty-dsr. Jeżeli OSDn wydaje Certyfikat w trybie podstawowym, to wypełnia:
    • na 1. stronie Certyfikatu – jedynie „nazwę OSDn”,
    • na 2. stronie przy „Adresie Obiektu Redukcji” – tylko „kod pocztowy Obiektu Redukcji”,
    • na 2. stronie w tabeli „Wykazu kodów MD/PPE składających się na kompletny układ zasilania Obiektu Redukcji” wpisuje:
      - Lp.,
      - w miejscu „MD/PPE” wpisuje „PPE”,
      - w miejscu „Lokalizacja sieciowa (kod i nazwa stacji elektroenergetycznej)” – 3 literowy kod i nazwę stacji np. Pekin (PEK),
      - w miejscu „Operator Systemu Elektroenergetycznego (OSP/OSDp/OSDn)” – „nazwę OSDn wydającego Certyfikat dla ORed”.
  4. OSDn przesyła do OSDp elektronicznie Certyfikat, który wystawił, na adres e-mail: OSDn@tauron-dystrybucja.pl, aby OSDp mógł zarejestrować go w systemie informatycznym OSP. OSDn załącza:
    • Certyfikat w formie do edycji i Certyfikat podpisany zgodnie z zasadą reprezentacji OSDn w KRS - kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub skan podpisanego Certyfikatu przez reprezentację OSDn,
    • skan Pełnomocnictwa podpisanego zgodnie z zasadą reprezentacji OSDn w KRS. Pełnomocnictwo upoważnia OSDp do rejestracji i wygaszenia Certyfikatu w systemie informatycznym OSP oraz do zmiany statusu ORed w tym systemie (wzór pełnomocnictwa),
    • informację czy Odbiorca w ORed jest jednocześnie OSDn dla certyfikowanego ORed i w jakim trybie OSDn wydał Certyfikat (podstawowym czy dodatkowym),
    • skan Wniosku o wydanie Certyfikatu dla Obiektu redukcji (ORed) podpisanego zgodnie z zasadami reprezentacji Odbiorcy w ORed lub przez podmiot przez niego upoważniony, jeżeli OSDn wydał Certyfikat na wniosek.
  5. OSDp rejestruje w systemie informatycznym OSP otrzymany od OSDn Certyfikat. System automatycznie nadaje:
    • numer Certyfikatu,
    • Identyfikator Obiektu Redukcji,
    • datę od kiedy obowiązuje Certyfikat.
    • W zależności od tego, w jakim trybie OSDn wydał Certyfikat, OSDp nadaje mu w systemie odpowiedni status („ORed aktywny” albo „ORed nieaktywny”).
  6. OSDp przesyła elektronicznie do OSDn wygenerowany z systemu i zarejestrowany Certyfikat wraz z informacją o jego statusie. Certyfikat obowiązuje od dnia następującego po rejestracji Certyfikatu w systemie informatycznym OSP. Certyfikat jest zanonimizowany jeśli OSDn wydał go w trybie podstawowym.
  7. OSDn przekazuje do Odbiorcy ORed Certyfikat, a jeżeli wydał go w trybie podstawowym, także informację o jego statusie. Informuje również Odbiorcę, co powinien zrobić i skąd pobrać oświadczenia i zgody, aby mógł uczestniczyć w świadczeniu usługi IRP lub usługi IZP. Jeżeli Odbiorca jest zainteresowany tymi usługami, przesyła do OSDn – osobiście lub przez pełnomocnika – wypełnione i podpisane dokumenty.
  8. Zmiana statusu Certyfikatu z „ORed nieaktywny” na „ORed aktywny”

  9. OSDn informuje OSDp na adres e-mail: OSDn@tauron-dystrybucja.pl o tym, że otrzymał od Odbiorcy w ORed ww. zgody i oświadczenia. Przesyła także:
    • informację o typie ORed (ORed O – obiekt odbiorczy lub ORed OG - obiekt odbiorczy z generacją wewnętrzną),
    • skan Oświadczenia Odbiorcy w ORed dotyczący Certyfikatu dla ORed, podpisanego przez osoby upoważnione do reprezentowania Odbiorcy w ORed.
  10. OSDp na podstawie tych danych:
    • uzupełnia w systemie informatycznym OSP wymagane dane oraz zmienia status Certyfikatu z „ORed nieaktywny” na „ORed aktywny”,
    • wprowadza do systemu informatycznego OSP informację o tym, że Odbiorca w ORed zgodził się, aby OSP publikował na swojej stronie informację, że Odbiorca w ORed ma Certyfikat,
    • przesyła do OSDn:
      - elektronicznie wygenerowany z systemu Certyfikat dla ORed z pełnymi danymi ORed i danymi, które identyfikują Odbiorcę w ORed oraz
      - informację o konieczności współpracy w zakresie przekazywania danych pomiarowych dla potrzeb rozliczeń na Rynku Bilansującym, na podstawie zawarcia lub aktualizacji stosownej Umowy wraz z Załącznikiem nr 4. Adres e-mail do kontaktu w tym zakresie: osdn.zgloszenia@tauron-dystrybucja.pl.
    • Aktywacja Certyfikatu nie oznacza automatycznie świadczenia usługi IRP lub usługi IZP. Usługi te świadczone są na podstawie odpowiedniej umowy zawartej z PSE S.A.

    Wygaszenie Certyfikatu ORed

  11. OSDp wygasza w systemie informatycznym OSP Certyfikat, kiedy otrzyma od OSDn informację o tym, że:
    • ORed nie spełnia kryteriów określonych w IRiESD OSDp lub
    • OSDn wstrzymał świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej dla Odbiorcy w ORed lub
    • OSDn i Odbiorca w ORed rozwiązali umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej.
    • OSDp przesyła do OSDn informację o dacie wygaszenia Certyfikatu.
  12. OSDn informuje Odbiorcę w ORed o wygaszeniu Certyfikatu. Podaje także przyczynę i datę jego wygaszenia. Jeżeli ORed ma status ”ORed aktywny”, wygaszenie Certyfikatu skutkuje tym, że OSDp przestaje przekazywać dane pomiarowe dla ORed do OSP. Wiąże się to z aktualizacją Umowy współpracy w zakresie przekazywania danych pomiarowych dla potrzeb rozliczeń na Rynku Bilansującym w tym zakresie.
  13. Aktualizacja Certyfikatu ORed

  14. OSDn aktualizuje wydany wcześniej Certyfikat:
    • jeżeli Odbiorca w ORed wnioskuje o aktualizację Certyfikatu w zakresie:
      - zmiany danych zawartych w Certyfikacie, w szczególności dotyczących PPE (dodanie lub usunięcie), które tworzą kompletny układ zasilania ORed lub
      - innych danych i informacji odnośnie Odbiorcy w ORed,
    • w oparciu o dane i informacje, które OSDn posiada odnośnie Odbiorców przyłączonych do swojej sieci.
    • OSDn przesyła do OSDp zaktualizowany Certyfikat (patrz pkt 4).              
  15. OSDp, na podstawie tego Certyfikatu:
    • przeprowadza jego aktualizację w systemie informatycznym OSP,
    • przesyła do OSDn wygenerowany z systemu i zaktualizowany Certyfikat.
  16. Ponowienie procesu certyfikacji

  17. Jeżeli OSDn pozyska informację, że przyczyna dla której nie mógł wydać Certyfikatu została usunięta, ponawia – w ciągu 30 dni – proces certyfikacji w trybie podstawowym i przesyła do OSDp wystawiony Certyfikat (patrz pkt 4). 
  18. Dodatkowe informacje

    OSDn na swojej stronie internetowej informuje o formie i sposobie składania wniosków o wydanie i aktualizację Certyfikatu oraz oświadczeń, o których mowa w IRiESD OSDp. 

    Dokumenty niezbędne do wydania i aktualizacji Certyfikatu, jego wzór, a także oświadczenia i zgody Odbiorcy w ORed, dostępne są na stronie internetowej PSE S.A. https://www.pse.pl/uslugi-dsr/dokumenty-dsr w zakładce Obszary działalności / Usługi DSR / Dokumenty.

    IRiESD OSDp zawiera przepisy szczegółowe dotyczące procesu certyfikowania. OSDp udostępnia tę instrukcję na stronie www.tauron-dystrybucja.pl w zakładce Usługi dystrybucyjne / Techniczne / IRiESD. Przepisy szczegółowe zawarte są także w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, która jest dostępna na stronie internetowej PSE S.A. www.pse.pl/dokumenty.

    Dla ORed, który ma PPE również w sieci innego operatora, certyfikację przeprowadza się zgodnie z procedurą dostępną na stronie www.tauron-dystrybucja.pl w zakładce Usługi dystrybucyjne / Dla Klientów / Certyfikat ORed.

    Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, mogą je Państwo zadać na adres e-mail: OSDn@tauron-dystrybucja.pl.