Domy Pozytywnej Energii

Akcja skierowana jest do całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Założeniem akcji jest poprawa warunków życia dzieci, które przebywają w domach dziecka. Docelowo każdy dom dziecka na terenie działania Grupy TAURON ma być „Domem Pozytywnej Energii”.

Akcja „Domy Pozytywnej energii” nie jest nowym projektem i ma swoją historię.

Jest autorską akcją spółki EnergiaPro (od 1 września 2011 roku działającej pod nazwą TAURON Dystrybucja), która w latach 2005-2010 prowadziła ją na terenie swojego działania, tzn. na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny. 

Od 2011 roku jest prowadzona na całym obszarze działania Grupy TAURON. Maskotką akcji jest byczek Tauronek. 

Tylko w tej poszerzonej formule (w latach 2011-2016) wzięło w niej udział ponad 460 domów dziecka z pięciu województw.

Zobacz stronę Akcji

Zakończyła się 13. edycja akcji Domy Pozytywnej Energii.

Finał akcji

Podczas finału akcji, który odbył się na terenie parku rozrywki Energylandia, poznaliśmy laureatów pięciu nagród głównych. Każdy z nich odebrał czek o wartości 50 tys. złotych. Wyróżnienia i czeki o wartości 10 tys. złotych odebrali przedstawiciele 15 placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka.

Zadanie konkursowe

Akcja rozpoczęła się wiosną, a tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Zdrowo jemy – energetycznie żyjemy”. Zadanie konkursowe polegało na zaproponowaniu i przygotowaniu zdrowego, samodzielnie ułożonego całodziennego menu.


Szczegóły konkursu

Dzieci miały zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia, przeanalizować pod tym kątem dotychczasowe posiłki i zaproponować w pełni wartościowe potrawy. Co więcej, trzeba je było wszystkie samodzielnie przygotować i udokumentować to na zdjęciach. Takie kolorowe i „apetyczne” prezentacje zostały poddane ocenie kapituły konkursowej, którą w tym roku wsparli swoją wiedzą dietetycy. Oni też zarekomendowali najbardziej wartościowe jadłospisy.

Laureatami nagród głównych w wysokości 50 tys. złotych zostało pięć placówek:

Powiatowe Centrum Opieki i Wychowania w Pieszycach Dom Dziecka nr 1 (woj. dolnośląskie)

„Nasza Chata” Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu (woj. podkarpackie)

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza – Dom Dziecka w Nowym Sączu (woj. małopolskie)

Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu (woj. śląskie)

Dom Dziecka w Skorogoszczy (woj. opolskie)

Wyróżnienia i czeki o wartości 10 tys. złotych odebrali też przedstawiciele 15 placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka, których prezentacje zostały również docenione przez kapitułę konkursu.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 68 placówek, a 58 nadesłało prace konkursowe poddane ocenie kapituły. Domy dziecka mogą przeznaczyć nagrody finansowe, zgodnie z regulaminem akcji, na potrzeby wychowanków, rozwój ich pasji i zainteresowań, podniesienie aktywności fizycznej czy poprawę warunków mieszkaniowych.

Zobacz film z 13. finału akcji Domy Pozytywnej Energii