Bezpieczna energia

Energia elektryczna to jedno z największych dobrodziejstw cywilizacji. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie dziś życia bez elektryczności. Jednak prąd może stać się zagrożeniem, jeśli nie przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poczytaj jak bezpiecznie korzystać z energii.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich?

Dowiesz się więcej na stronach Bezpieczników Taurona.
 
  • Cały kraj pokryty jest siecią energetyczną. Liniami  średniego i wysokiego napięcia przesyłany jest prąd o napięciu co najmniej kilku tysięcy Volt. 

    Do porażenia prądem dochodzi nie tylko w momencie dotknięcia przewodu. Często wystarczy tylko się do niego zbliżyć, by powstał niebezpieczny łuk elektryczny. Porażenie nim grozi poważnymi oparzeniami, nierzadko kończy się śmiercią. 

    Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy
    Sprawdź
  • Sprzęt AGD

    Użytkujesz go zgodnie z instrukcją?  Sprawdziłeś, czy nie obciążasz nadmiernie domowej instalacji elektrycznej?  Urządzenia o dużej mocy (np. pralka, suszarka) koniecznie podłącz do prawidłowo zainstalowanego gniazdka z uziemieniem.   Nigdy nie stosuj przedłużaczy i rozdzielaczy prądu dla urządzeń dużej mocy (np. pralka). Wtyczki przewodu zasilającego dotykaj wyłącznie suchymi dłońmi.

    Instalacja

    Pamiętaj o regularnych przeglądach instalacji elektrycznej.

    WAŻNE: Zgodnie z prawem budowlanym, właściciel lub administrator domu powinien przynajmniej raz na 5 lat zlecić przegląd instalacji elektrycznej.
     

    Elektryczny dekalog bohatera domu
    Sprawdź
  • Naucz dzieci jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak zachowywać się w  ich pobliżu. Wytłumacz, że nie powinny bawić się w pobliżu linii elektroenergetycznych i stacji transformatorowych.  Powiedz, by nie zbliżały się do nisko wiszących lub zerwanych przewodów i natychmiast zawiadamiały dorosłych o zauważonych nieprawidłowościach. 

    Naucz, jak bezpiecznie korzystać z prądu. Sprawdź
  • Czy pamiętasz o regularnych przeglądach domowej instalacji elektrycznej?
    Czy zlecasz naprawę usterek instalacji elektrycznej fachowcom z uprawnieniami?
    Czy drobne naprawy (wymiana żarówki, zmiana/ naprawa kontaktu, gniazdka) przeprowadzasz bezpiecznie?

    UWAGA: nawet żarówkę powinieneś wymieniać  po odłączeniu zasilania (wyłączeniu prądu).

    Sprawdziłeś czy nie obciążasz zbytnio domowej instalacji elektrycznej? Nadmierne obciążenie może być przyczyną pożaru.


    Elektryczny dekalog bohatera domu
    Sprawdź
  • Nielegalne instalacje elektryczne – również u sąsiadów – są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia – twojego i twoich bliskich

    Zgłoś nielegalny pobór telefonicznie 32 606 0 616 lub
    Zgłoś anonimowo przez www
  • Magiczna atmosfera świąt, migoczące światła i iluminacja.
    Jak bezpiecznie zamontować oświetlenie? Pobierz poradnik
  • WAŻNE: Podłączonych do sieci urządzeń elektrycznych nie wolno gasić wodą, lecz specjalnie przeznaczonymi do tego celu gaśnicami proszkowymi lub śniegowymi, oznaczonymi na obudowie symbolem E.

    Na ich obudowie jest umieszczana odpowiednia informacja, np. "Ostrożnie przy gaszeniu urządzeń elektrycznych o napięciu do 1000V - zachować odstęp minimum 1 metr."
  • Pierwsza pomoc przy poparzeniach prądem

    Sprawdź