Bezpieczna energia

Energia elektryczna jest dobrodziejstwem cywilizacji. Obecnie nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez elektryczności. Jednak prąd może stać się dla człowieka zagrożeniem. 

Nielegalny pobór

Nielegalne instalacje elektryczne są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia Twojego i Twoich bliskich
Zgłoś nielegalny pobór telefonicznie 32 606 0 616 lub

Zgłoś anonimowo przez www

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich?

 • Cała Polska pokryta jest siecią energetyczną - liniami średniego i wysokiego napięcia umieszczonymi na słupach, którymi przesyłany jest prąd o napięciu co najmniej kilku tysięcy Volt.

  Do porażenia prądem dochodzi nie tylko w momencie dotknięcia przewodu. Czasem wystarczy zbliżyć się do niego, co może wywołać powstanie łuku elektrycznego, który może porazić.

  Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy
  Sprawdź
 • Sprzęt AGD

  Użytkujesz go zgodnie z instrukcją? 
  Sprawdziłeś, czy nie obciążasz nadmiernie domowej instalacji elektrycznej? Urządzenia o dużej mocy (np. pralka, suszarka) należy podłączyć wyłącznie do prawidłowo zainstalowanego gniazdka z uziemieniem Nie wolno stosować przedłużaczy i rozdzielaczy prądu dla urządzeń dużej mocy (np. pralka) 
  Przewód zasilający należy wyciągać z gniazdka za wtyczkę, nigdy za przewód Wtyczki przewodu zasilającego nie wolno wkładać i wyciągać z gniazdka mokrymi rękami

  Instalacja

  Zgodnie z prawem budowlanym, właściciel lub administrator domu powinien przynajmniej raz na 5 lat zlecić dokonanie przeglądu instalacji elektrycznej.
  Pamiętaj o regularnych przeglądach instalacji elektrycznej.

  Elektryczny dekalog bohatera domu
  Sprawdź
 • Rozmawiaj z dziećmi o tym, jak bardzo prąd może być niebezpieczny. Ucz ich bezpiecznego zachowania przy urządzeniach elektrycznych. Wytłumacz, że nie mogą bawić się w ich pobliżu. Dzieci muszą wiedzieć, że nie wolno wchodzić na słupy, bawić się w ich pobliżu latawcem, czy też bawić się gniazdkami elektrycznymi.

  Naucz, jak bezpiecznie korzystać z prądu. Sprawdź
 • Czy pamiętasz o regularnych przeglądach domowej instalacji elektrycznej?
  Czy natychmiast zgłaszasz usterki w instalacji elektrycznej?
  Czy drobne naprawy (wymiana żarówki, zmiana/ naprawa kontaktu, gniazdka) przeprowadzasz bezpiecznie?

  UWAGA: nawet wymiana żarówki powinna odbywać się po odłączeniu zasilania (wyłączeniu prądu).
  Sprawdziłeś czy nie obciążasz nadmiernie domowej instalacji elektrycznej? Nadmierne obciążenie może być przyczyną pożaru.

  Elektryczny dekalog bohatera domu
  Sprawdź
 • Atmosfera Świąt, migoczące światła i bezpieczna iluminacja.
  Co sprawdzić przed i podczas montażu oświetlenia dekoracyjnego? Zobacz
 • Podłączonych do sieci urządzeń elektrycznych nie wolno gasić wodą, lecz specjalnie przeznaczonymi do tego celu gaśnicami proszkowymi lub śniegowymi, oznaczonymi na obudowie symbolem E.

  Na ich obudowie jest umieszczana odpowiednia informacja, np. "Ostrożnie przy gaszeniu urządzeń elektrycznych o napięciu do 1000V - zachować odstęp minimum 1 metr."
 • Pierwsza pomoc przy poparzeniach prądem

  Sprawdź