⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. 
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

Jak pomóc przy porażeniu prądem, kiedy zrobić sztuczne oddychanie?

Obejrzyj nasz kurs ratownictwa. To krótkie, ale najważniejsze szkolenie w Twoim życiu. Dzięki niemu możesz uratować ludzkie życie. Jak się zachować gdy kogoś porazi prąd, jak zrobić resuscytację, co to jest AED, kiedy i jak go użyć.

UWAGA!

Po ciężkim urazie może wystąpić groźny dla życia pacjenta wstrząs. 
Oto jego objawy: 

blada, zimna skóraperlisty, zimny pot utrata przytomności płytki, szybki oddech 
Koniecznie wezwij wtedy pogotowie ratunkowe - 112.

Kontroluj przytomność i oddech, w przypadku braku oddechu rozpocznij reanimację.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIC CI NIE ZAGRAŻA

Jeśli uznasz, że udzielenie pomocy naraża Cię na niebezpieczeństwo, możesz odstąpić od udzielenia pomocy. W takiej sytuacji Twoim obowiązkiem jest wezwanie służb profesjonalnych, takich jak straż pożarna i pogotowie ratunkowe. 

Nigdy nie dotykaj osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu! 

Odłącz bezpieczniki, wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie. Jeśli poziom napięcia jest mniejszy niż 1kV, odsuń kabel elektryczny od poszkodowanego. Użyj do tego przedmiotu, który nie przewodzi prądu (np. drewnianego kija od szczotki). 


Sprawdź stan poszkodowanego

Delikatnie dotknij i głośno zapytaj "Czy wszystko w porządku? "



Jeśli jest przytomny i oddycha 

Zadzwoń na 112, wezwij pogotowie. Zostań z poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia i przejęcia opieki nad poszkodowanym. W miarę możliwości zapewnij mu ciepło, okryj kocem, kurtką. Mów do niego, staraj się go uspokoić, ale i sprawić, by nie zasypiał. Zadawaj pytania. 



Jeśli nie reaguje

Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech. 



Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha

Ułóż go w pozycji bocznej ustalonej i wezwij pogotowie ratunkowe 999 lub 112. Regularnie oceniaj oddech. 



Jeśli brak oddechu lub nie oddycha prawidłowo

Poproś kogoś innego o wezwanie pogotowia, a sam rozpocznij resuscytację. Nie przerywaj jej pod żadnym pozorem, aż do odzyskania oddechu lub przybycia Pogotowia Ratunkowego.  Masaż serca jest KONIECZNYM warunkiem przeżycia tej osoby.


Natychmiast rozpocznij reanimację 

Połóż ręce na środku klatki piersiowej.  Uciskaj mocno na głębokość 5 cm i z częstotliwością 100/minutę  (nieco mniej niż 2 na sekundę) 

Po 30 uciśnięciach wykonaj dwa wdechy -  przyłóż szczelnie usta wokół ust poszkodowanego, jednocześnie zaciśnij nos poszkodowanego palcami.  Wdmuchuj powietrze jednostajnie, aż klatka piersiowa się uniesie, gdy klatka piersiowa opadnie, wykonaj następny oddech.  

30 uciśnięć 2 wdechy

Jeśli poszkodowany zaczyna reagować, porusza się, otwiera oczy, oddycha prawidłowo, przerwij resuscytację. 
Gdy z jakichś względów nie jesteś w stanie robić sztucznego oddychania, rób tylko masaż serca. Nie przerywaj go, aż do przyjazdu ratowników!

Jak pomóc przy poparzeniu?

Oparzenie może przytrafić się każdemu. Nie tylko przy porażeniu prądem. Naucz się jak prawidłowo postąpić w takim wypadku. Możesz pomóc innym i sobie. 

UWAGA!

Oparzenia w obrębie "okolic wrażliwych", twarzy, szyi, krocza, rąk, stóp lub w okolicach zgięciowych stawów wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. 

Zapamiętaj:

Jeśli ubranie tli się lub pali, ugaś je kocem gaśniczym lub jakimkolwiek innym okryciem. 
Zadzwoń pod numer ratunkowy 112.
Zdejmij ubranie. Jeżeli ubranie jest wtopione w ciało nie zrywaj go, tylko wytnij wokół rany.
Jeżeli oparzona jest ręka, ściągnij biżuterię, zanim uniemożliwi to narastający obrzęk. 
Ochładzaj oparzoną część ciała czystą, chłodną wodą od 10 do 20 minut.
Po ochłodzeniu osłoń ją opatrunkiem oparzeniowym lub mokrym opatrunkiem  (gaza jałowa).
Nigdy nie smaruj oparzeń tłuszczem!
 

Tego nie rób

- Nie podawaj niczego doustnie 

- Nie smaruj oparzonej skóry
maściami, kremami, tłuszczami

- Nie przekłuwaj pęcherzy

- Nie zostawiaj ratowanego samego, jeśli oparzenie jest rozległe

Zapamiętaj!

- Jeśli ubranie tli się lub pali, ugaś je (do tego celu najlepiej użyj koca gaśniczego) 
- Wezwij POGOTOWIE RATUNKOWE 999 lub 112
- Zdejmij ubranie (jeżeli ubranie jest wtopione w ciało nie zrywaj go, tylko wytnij wokół rany)
- Jeżeli oparzona jest ręka, ściągnij biżuterię, zanim narastający obrzęk uniemożliwi to
- Ochładzaj oparzoną część ciała czystą, chłodną wodą od 10 do 20 minut
- Po ochłodzeniu poczekaj, aż ochłodzona skóra wyschnie, następnie osłoń ją opatrunkiem oparzeniowym lub mokrym opatrunkiem  (gaza zmoczona czystą wodą). 
Uwagi dodatkowe: 
Jeśli używasz opatrunku tradycyjnego, to przed jego zmianą na nowy namocz go. W ten sposób zmiana opatrunku będzie mniej bolesna. 

Sprawdź jak udzielić pierwszej pomocy w innych przypadkach!

Jak pomóc przy złamaniu?

Tym razem nauczysz się jak postępować przy złamaniach. Mogą się one zdarzyć również przy porażeniu prądem, ale nie tylko.
Zobacz film

Jak postąpić gdy ktoś straci przytomność i się trzęsie? Czy to epilepsja?

Naucz się jak pomóc koleżance, koledze w pracy, ale też i obcej osobie w przypadku drgawek. Przyczyną drgawek może być epilepsja, uraz głowy lub inna choroba. Działasz w takich przypadkach zawsze tak samo. Od Tego czy odważysz  się pomóc zależy bardzo wiele. 
Zobacz film

Jak pomóc przy zadławieniu?

Jadacie w pracy wspólnie posiłki? Często to jedyne chwile na luźną rozmowę, budowanie przyjacielskich relacji w pracy. Przy rozmowach i śmiechu łatwo może dojść do zadławienia. Czy wiesz, że zadławienie może spowodować śmierć? Zobacz co zrobić, by uratować kogoś kto się dławi. Działaj zdecydowanie. Od Ciebie zależy wiele.
Zobacz film

Co zrobić, gdy kogoś z twojego otoczenia złapie ból w okolicach klatki piersiowej? Czy to zawał?

Dowiedz się co może być przyczyną i jak ratować osobę z bólem w klatce piersiowej. Nie wolno ci nie wiedzieć. Musisz pomóc. Tylko od ciebie zależy, czy ta osoba - twój bliski, kolega, koleżanka z pracy - przeżyje zawał serca.
Zobacz film

Jak pomóc w przypadku duszności? 

Twój kolega lub koleżanka nagle zaczyna ciężko oddychać, z trudem łapie powietrze, zaczyna się dusić. Zobacz jak należy działać w takiej sytuacji.
Zobacz film

Podstępna przewlekła choroba, która potrafi szybko zabić. Jak pomóc cukrzykowi?

Jeśli twój kolega, koleżanka ma cukrzycę – poproś, by nauczyli cię jak im pomóc kiedy zasłabną czy nawet stracą przytomność. Jeśli to ty chorujesz na cukrzycę, nie wstydź się opowiedzieć o chorobie współpracownikom. Muszą wiedzieć co może się zdarzyć i jak ci pomóc, gdy zesłabniesz lub będziesz się zachowywał „dziwnie”. Nauczymy cię, jak pomóc choremu, któremu niebezpiecznie „spadł” cukier.
Zobacz film

Jak rozpoznać udar?

Twój współpracownik ma problem z mówieniem czy poruszaniem się? Zasłabł? Jakie objawy są przy udarze? Zobacz jak rozpoznać udar i jak pomóc. Liczy się tu każda minuta.
Zobacz film

Anafilaksja, czyli uczulenie. Jak ratować osobę ze wstrząsem anafilaktycznym?

Co to jest odwrócona odporność. Dowiedz się jak ratować życie koleżanki lub kolegi, kiedy ich organizm zareaguje zbyt gwałtownie na jakiś alergen. To może być cokolwiek – owoc, lek, kosmetyk. Liczy się wtedy każda minuta.
Zobacz film

Jak zatamować krwotok z nosa?

Jak pomóc w razie krwawienia z nosa? Zobacz, okazuje się, że tradycyjne metody tamowania krwawienia z nosa wcale nie są takie niezawodne.
Zobacz film

Jak zatamować krwotok? Jak opatrzyć zranienie?

Czy wiesz, że ubytek już 1 litra krwi jest groźny dla zdrowia, a ubytek 2 litrów grozi śmiercią? Zanim zadzwonisz na 112 musisz zatamować krwotok, aby uniknąć utraty zbyt dużej ilości krwi. Od ciebie zależy czy poszkodowany przeżyje.
Zobacz film

Jak ratować małe dziecko?

Jak resuscytować dziecko? Jak robić sztuczne oddychanie dziecku? Jak użyć AED?  Jaka jest kolejność udzielania pierwszej pomocy dziecku? Zobacz nasz film i dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy małemu dziecku.
Zobacz film

Jak wyposażyć apteczkę?

Co warto mieć w wyposażeniu apteczki? Czego nie może zabraknąć w apteczce? Ktoś z twojego otoczenia potrzebuje pomocy? Zadbaj o to, by w domu, w pracy czy samochodzie była dobrze wyposażona apteczka. I by każdy wiedział gdzie ona jest i jak z niej skorzystać.
Zobacz film

Jak pomóc przy amputacji?

Jak ratować człowieka, który stracił kończynę? Jak zabezpieczyć odciętą lub oderwaną kończynę? Co zrobić w przypadku amputacji palca podczas wypadku? Ile jest czasu na przyszycie odciętej kończyny? Jak zatamować upływ krwi po odcięciu kończyny?
Zobacz film

Jak pomóc człowiekowi, który upadł z wysokości?

Jak nie zaszkodzić komuś kto upadł z wysokości? Co robić w przypadku upadku z wysokości? Już upadek z wysokości człowieka może zakończyć się tragicznie. Zobacz jak pomóc, by uratować życie człowieka, który spadnie z wysokości.
Zobacz film