Elektryczny dekalog bohatera domu

 

1. Ocieplasz dom? Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Zrób to profesjonalnie z rusztowania i uważaj na przewody elektrycznie. Wcześniej sprawdź, jak w okolicy przebiegają linie elektroenergetyczne. 
>>> zobacz film

 

2. Wiercisz dziury w domu? Powinieneś mieć schemat instalacji elektrycznej, wtedy żadnego kabla nie przewiercisz. Przewiercenie grozi ich uszkodzeniem i porażeniem domowników.
>>> zobacz film

 

3. Masz kosiarkę elektryczną? Świetnie – jest przyjazna dla środowiska, cicha i nie emituje spalin. Ale pamiętaj o tym, by nie kosić mokrej trawy i uważać na przewód zasilający.
>>> zobacz film

 

4. Przycinasz gałęzie drzew? Rób to samodzielnie tylko wtedy, kiedy linie elektroenergetyczne są wystarczająco daleko od konarów. Jeśli są zbyt blisko drzewa, zadzwoń na numer 991 i poproś o profesjonalną pomoc pracowników TAURON Dystrybucja.

 

5. Nie łącz ze sobą przewodów „na krótko”, tzn. bez użycia gniazd wtykowych i wtyków. Prowizorki są bardzo niebezpieczne! Niedopuszczalne jest też prowizoryczne naprawianie wkładek bezpiecznikowych! Bezpieczniki trzeba wymienić w całości.

 

6. Nigdy nie używaj urządzeń elektrycznych uszkodzonych mechanicznie lub z uszkodzonymi przewodami!

 

7. Uważaj zawsze na rozlaną wodę, ponieważ jest przewodnikiem prądu. Nigdy nie wchodź do pomieszczenia zalanego wodą, jeśli wcześniej nie wyłączysz bezpieczników! Bywały śmiertelne porażenia w sytuacjach powodziowych.

 

8. Nie pozwól dzieciom bawić się w basenie podczas filtrowania wody. Nie zamocz pompy, to zagrożenie porażeniem.

 

9. Pojechałeś na ryby? Nigdy nie siadaj pod liniami elektroenergetycznymi! Niech nie kusi Cię to, że będziesz tam sam. Często zdarza się wędkarzom zarzucić wędkę na te linie. Niestety oznacza to najczęściej śmiertelne porażenie.

 

10. Jeśli już zdarzy się nieszczęście, nigdy nie dotykaj porażonego zanim nie odłączysz źródła prądu. Jeśli i Ty zostaniesz porażony, nie pomożesz!

Prąd w zasięgu? Włącz ostrożność!

Ulotka  z elektrycznym dekalogiem bohatera domu