Energetycy przywrócili zasilanie do 100 tys. Klientów

29.10.2017
Pomimo trwających trudnych warunków pogodowych, w ciągu ostatnich trzech godzin energetycy TAURONA przywrócili zasilanie u ponad 100 tys. klientów. Od rana w terenie pracuje ponad 700 osób, które z użyciem sprzętu ciężkiego usuwają kolejne drzewa, które leżą na liniach energetycznych. Praca jest ciężka, ponieważ stale wieje silny wiatr, a w wielu miejscach pada ulewny deszcz.
Najtrudniejsza sytuacja nadal jest na Dolnym Śląsku, gdzie orkan Grzegorz wyrządził najwięcej szkód. W okolicach Lubania na jedną z linii energetycznych przewróciło się ok 40 drzew. Jest 13 złamanych i uszkodzonych słupów oraz wiele zerwanych przewodów elektrycznych. Trudna sytuacja jest także w okolicach Jeleniej Góry, Głogowa i Lubina, gdzie w wielu miejscach trzeba całkiem odbudować zniszczone fragmenty sieci energetycznych.
Utrzymują się niekorzystne warunki atmosferyczne: opady deszczu, silny wiatr z miejscowymi bardzo mocnymi podmuchami, lokalne wyładowania atmosferyczne, przelotny śnieg i grad, które utrudniają prace przy usuwaniu awarii. Silny wiatr w wielu miejscach uniemożliwia pracę przy użyciu podnośników. Podczas wyładowań atmosferycznych, ze względów bezpieczeństwa, nie można wykonywać prac na liniach napowietrznych. Pomimo tego w TAURON Dystrybucja trwa pełna mobilizacja ludzi i sprzętu, aby jak najszybciej usunąć awarie. Tam, gdzie warunki atmosferyczne na to pozwalają, prace trwają bez przerwy.
W kulminacyjnym momencie orkanu na obszarze spółki bez zasilania było ponad 190 tys. odbiorców. W ciągu ostatnich trzech godzin zasilanie zostało przywrócone do 100 tys. gospodarstw domowych.
Na godzinę 13.00 na terenie dystrybucyjnym TAURONA wciąż bez zasilania pozostaje ok 90 tysięcy klientów. Najtrudniejsza jest sytuacja jest nadal w województwach dolnośląskim, gdzie bez zasilania pozostaje jeszcze 53 tys. odbiorców. W województwie śląskim bez zasilania jest 10 tys. odbiorców, małopolskim 18 tys. i opolskim 10 tys.
Wyłączonych jest ok 2 tys. stacji transformatorowych i 28 linii wysokiego napięcia. Dotychczas spółka zarejestrowała ponad 3 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia.