TAURON Dystrybucja zakończył usuwanie skutków orkanu Grzegorz

02.11.2017
W ciągu 24 godzin po wystąpienia pierwszych awarii spowodowanych przez huraganowy wiatr, energetycy TAURONA przywrócili zasilanie do 185 tys. klientów. Po wystąpieniu awarii w trudnych warunkach terenowych każdego dnia pracowało ponad 1700 energetyków, którzy z użyciem sprzętu ciężkiego usuwali awarie energetyczne.
Powalone drzewa, zerwane przewody, uszkodzone konstrukcje stalowe i izolatory, dziesiątki pochylonych i połamanych słupów energetycznych – to efekty orkanu Grzegorz, który przeszedł przez południe Polski. Przez następne dni w wielu miejscach utrzymywały się niekorzystne warunki atmosferyczne, które powodowały nowe awarie. Silny wiatr nadal był dokuczliwy szczególnie w Małopolsce, natomiast na Podhalu spadł mokry śnieg, który dodatkowo utrudniał pracę energetykom.

W terenie nieustannie pracowało ok 1700 energetyków TAURONA. Zwiększona liczba pracowników związana była z niepoprawiającymi się w wielu regionach warunkami atmosferycznymi i występującymi nowymi awariami. Pracujący ludzie wykorzystywali specjalistyczny sprzęt ciężki, tj. 60 dźwigów i koparek oraz ponad 200 podnośników.

W kulminacyjnym momencie orkanu na terenie dystrybucyjnym TAURONA wyłączonych było 29 linii wysokiego napięcia i 3,5 tys. stacji transformatorowych zasilających prawie 200 tys. klientów. Prace naprawcze prowadzone były w bardzo trudnych warunkach pogodowych – podczas padającego obfitego deszczu i silnego wiatru.

Na godzinę 12.00 w dniu 30.10 na terenie TAURONA bez zasilania pozostawało jeszcze ok 13 tysięcy klientów poszkodowanych przez orkan. W województwie dolnośląskim bez zasilania było 3,5 tys. odbiorców, w województwie śląskim 6 tys., małopolskim 3,5 tys. i opolskim 600.

Ostatnie awarie energetyczne spowodowane orkanem Grzegorz na terenie TAIURON Dystrybucja zostały usunięte 1 listopada. Energetycy z TAURONA przywrócili zasilanie do ostatnich klientów w godzinach dopołudniowych w środę, natomiast nadal trwają prace na sieci przy odbudowie zniszczeń, co odbywa się już bez konieczności ograniczeń w dostawach energii do klientów.