⚠ UWAGA AWARIE ⚠ Po bardzo intensywnych burzach i nawałnicach, które przeszły w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. nad częścią obsługiwanych przez TAURON Dystrybucję terenów wystąpiły rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerwy w zasilaniu klientów.
Energetycy pracują cały czas w terenie przywracając zasilanie do kolejnych klientów.

Monitorujemy prognozy pogody i przygotowujemy się już teraz logistycznie i sprzętowo na kolejne burze, które są zapowiadane na najbliższe dni na naszym terenie działania.
Aktualny stan awarii oraz zakres planowych wyłączeń można sprawdzić na tej stronie.

Niemodlin ma nowe oświetlenie

24.04.2018
Zamek Książęcy w Niemodlinie zyskał nowoczesną iluminację. Nowe oświetlenie to wspólna inwestycja Urzędu Miasta i Gminy, Zamku i firmy TAURON Dystrybucja, która od lat podejmuje tego typu inicjatywy.

Iluminacja Zamku

TAURON Dystrybucja od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. Tym razem Zamek Książęcy w Niemodlinie zyskał ozdobne podświetlenie. Na stałe została oświetlona brama zamku wraz z fragmentem muru obronnego i basteją. Zadaniem nowej kompozycji i zastosowanej technologii jest równomierne rozświetlenie elewacji oraz wydobycie walorów historycznej architektury. W tym celu zostało zamontowanych 20 opraw LED oraz 7 projektorów umieszczonych na słupach oświetlenia ulicznego. W celu wyeksponowania zabytkowego wnętrza bastei zostało rozświetlone jej wnętrze. Uzupełnieniem kompozycji było umieszczenie na elewacji budynku dodatkowych 14 opraw liniowych o szerokiej charakterystyce światła zrealizowana przez właściciela zamku.

Od strony technicznej można projekt scharakteryzować następująco: oświetlenie obiektu zrealizowano techniką punktowo-zalewową, a do jego budowy wykorzystano oprawy LED w barwie ciepłej (3000 Kelwinów) o łącznej mocy 1 kW.

Sobota pełna atrakcji

Z okazji inauguracji stałego oświetlenia murów zamkowych, TAURON Dystrybucja przygotował dla mieszkańców widowisko świetlne - iluminację budynków przedzamcza, z wykorzystaniem mappingu i nowoczesnych narzędzi świetlnych. Ekranem projekcji były mury zamku, w które wkomponowane zostały grafiki i obrazy uzupełniające architekturę i ukształtowanie tego pięknego miejsca.

Szczególny zachwyt widzów wzbudziły pokazy teatru ognia, który przywodził na myśl występy średniowiecznych kuglarzy. Przed południem dzieci mogły uczestniczyć w pokazach bezpiecznych, energetycznych eksperymentów, które TAURON prezentował w specjalnym edukacyjnym namiocie.

Jasne ulice dla mieszkańców

W ramach umowy eksploatacyjnej z Gminą Niemodlin, TAURON Dystrybucja zmodernizował oświetlenie uliczne na terenie miasta. W ciągu dwóch lat zostało zamontowanych blisko 1200 nowych energooszczędnych opraw świetlnych. W 2016 roku przebudowa obejmowała wymianę 970 sztuk istniejących opraw na oprawy LED oraz montaż 232 nowych punktów świetlnych. W 2017 r. zainstalowano kolejne 225 szt. opraw nowego typu. Nowe oświetlenie ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańcom, a Gminie pozwolić na oszczędności w opłatach za energię elektryczną.

Galeria zdjęć