Niemodlin ma nowe oświetlenie

24.04.2018
Zamek Książęcy w Niemodlinie zyskał nowoczesną iluminację. Nowe oświetlenie to wspólna inwestycja Urzędu Miasta i Gminy, Zamku i firmy TAURON Dystrybucja, która od lat podejmuje tego typu inicjatywy.

Iluminacja Zamku

TAURON Dystrybucja od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. Tym razem Zamek Książęcy w Niemodlinie zyskał ozdobne podświetlenie. Na stałe została oświetlona brama zamku wraz z fragmentem muru obronnego i basteją. Zadaniem nowej kompozycji i zastosowanej technologii jest równomierne rozświetlenie elewacji oraz wydobycie walorów historycznej architektury. W tym celu zostało zamontowanych 20 opraw LED oraz 7 projektorów umieszczonych na słupach oświetlenia ulicznego. W celu wyeksponowania zabytkowego wnętrza bastei zostało rozświetlone jej wnętrze. Uzupełnieniem kompozycji było umieszczenie na elewacji budynku dodatkowych 14 opraw liniowych o szerokiej charakterystyce światła zrealizowana przez właściciela zamku.

Od strony technicznej można projekt scharakteryzować następująco: oświetlenie obiektu zrealizowano techniką punktowo-zalewową, a do jego budowy wykorzystano oprawy LED w barwie ciepłej (3000 Kelwinów) o łącznej mocy 1 kW.

Sobota pełna atrakcji

Z okazji inauguracji stałego oświetlenia murów zamkowych, TAURON Dystrybucja przygotował dla mieszkańców widowisko świetlne - iluminację budynków przedzamcza, z wykorzystaniem mappingu i nowoczesnych narzędzi świetlnych. Ekranem projekcji były mury zamku, w które wkomponowane zostały grafiki i obrazy uzupełniające architekturę i ukształtowanie tego pięknego miejsca.

Szczególny zachwyt widzów wzbudziły pokazy teatru ognia, który przywodził na myśl występy średniowiecznych kuglarzy. Przed południem dzieci mogły uczestniczyć w pokazach bezpiecznych, energetycznych eksperymentów, które TAURON prezentował w specjalnym edukacyjnym namiocie.

Jasne ulice dla mieszkańców

W ramach umowy eksploatacyjnej z Gminą Niemodlin, TAURON Dystrybucja zmodernizował oświetlenie uliczne na terenie miasta. W ciągu dwóch lat zostało zamontowanych blisko 1200 nowych energooszczędnych opraw świetlnych. W 2016 roku przebudowa obejmowała wymianę 970 sztuk istniejących opraw na oprawy LED oraz montaż 232 nowych punktów świetlnych. W 2017 r. zainstalowano kolejne 225 szt. opraw nowego typu. Nowe oświetlenie ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańcom, a Gminie pozwolić na oszczędności w opłatach za energię elektryczną.

Galeria zdjęć