TAURON Dystrybucja zmienia światłem przestrzenie miejskie

30.05.2018
TAURON Dystrybucja rozpoczął w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) cykl wydarzeń, których celem jest pokazanie miejskiej architektury i przestrzeni publicznych w zupełnie nowej odsłonie. Za pomocą nowych technologii świetlnych i multimedialnych firma w pewnym sensie „wydobywa” z mroku atrakcyjne budynki i przestrzenie wokół nich. W ten sposób pokazuje, jak w atrakcyjny sposób wykorzystywać światło w przestrzeniach miejskich, aby stały się bardziej przyjazne i bezpieczne.

Podczas tegorocznych Dni Oleśnicy, tuż po zmroku, w parku okalającym mury zamku, królowało światło. Metamorfozę przeżyły parkowe drzewa, ożywione kolorami i intrygującymi instalacjami świetlnymi. Także jedna ze ścian oleśnickiego zamku zamieniła się w wielki ekran, rozświetlony fantazyjnymi obrazami.

Przygotowane przez TAURON Dystrybucja dekoracje i instalacje mają ożywić otoczenie i zachęcić mieszkańców do spacerów. Firma chce w ten sposób pokazać, jak za pomocą światła można wykreować zupełnie nowe oblicze elementów i obiektów przestrzeni publicznej. To w pewnym sensie kolejny element realizowanego od trzech lat projektu Alchemia Światła. To megawidowisko multimedialne, w którym firma w niekonwencjonalny sposób wykorzystuje światło i nowoczesne techniki wizualizacyjne.

TAURON Dystrybucja od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. W ostatnim czasie rozbłysły ozdobne iluminacje w Zamku w Niemodlinie, na Rynku w Opolu, bazylice w Panewnikach, w kościele w Nakle Śląskim czy Urzędach Miast w Tarnowskich Górach i Tworogu. Od zeszłego roku świetlne realizacje TAURONA dodają także klimatu miastom w okresie świąt. W Krakowie i Katowicach firma sprawiła mieszkańcom świecące w ultrafiolecie choinki utkane z piętnastu kilometrów nici i taśm oraz iluminowała akcentami świątecznymi budynek krakowskiej kurii.

Firma we współpracy z samorządami opracowuje także masterplany oświetlenia miast. To spójna koncepcja, która wyznacza nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia. Zakłada uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście w taki sposób, aby było ono efektywne. Zapewniało estetykę przestrzeni poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom po zmroku. To pewnego rodzaju mapa drogowa rozwoju oświetlenia.

W najbliższą sobotę już kolejne świetlne wydarzenie. Tym razem transformację przeżyją średniowieczne mury i dziedzińce górującego nad miastem Zamku w Bolkowie. Na jedną noc zamkowe wzgórze zamieni się w prawdziwą plenerową galerię światła. Początek wydarzenia już po zmroku.

Galeria zdjęć