Bezpiecznie i kreatywnie o prądzie

15.10.2018
Nowe filmy edukacyjne, scenariusze lekcji dla wszystkich klas szkoły podstawowej, ciekawe eksperymenty czy gra z energetykiem w roli głównej - to tylko niektóre z materiałów udostępnionych na nowoczesnej platformie e-learningowej przez TAURON Dystrybucja. W ubiegłym roku szkolnym ponad 22 tys. użytkowników skorzystało z zamieszczonych na niej materiałów.

Spółka od pięciu lat prowadzi program Bezpieczniki TAURONA i w ten sposób dba o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników energii elektrycznej. W 2017 r. została uruchomiona platforma edukacyjna, która zawiera gotowe moduły zajęć szkolnych, składające się nie tylko ze scenariuszy lekcji, ale również eksperymentów i zabaw do przeprowadzenia w szkole.

Innowacyjne kształcenie

Dzięki interaktywnemu charakterowi zajęć uczniowie bardziej angażują się w przeprowadzanie eksperymentów lub doświadczeń. Pracując, najczęściej zespołowo, uczą się nie tylko współdziałania, ale przede wszystkim samodzielnie dochodzą do wniosków i odkrywają prawa fizyki.

Wśród pomocy dydaktycznych znajduje się również dziesięć ok. 5 minutowych filmów,  przedstawiających główne tematy lekcji i dwa dłuższe filmy edukacyjne. Jeden z nich doczekał się już ponad 1,7 mln odsłon. W pięciu nowych filmach pojawia się jeden z ekspertów programu, Michał Krupiński, doktor fizyki i pracownik Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Nikt lepiej nie wytłumaczy co to jest napięcie krokowe, jeśli nie naukowiec i popularyzator nauki jednocześnie, opowiadający o trudnych zagadnieniach z pasją.

- Krótkie filmy są świetnym uzupełnieniem zagadnień omawianych podczas zajęć i stanowią urozmaicenie tradycyjnego przebiegu lekcji. W niektórych przypadkach mogą stać się też podstawą dla nietypowego zadania domowego. Sposób ich wykorzystania zależy wyłącznie od inwencji nauczyciela - mówi Michał Krupiński.

Nowy moduł dla klas 7 i 8

Nowością na platformie są moduły dla klas 7 i 8 szkoły podstawowej. Nauczyciele znajdą tam scenariusze lekcji fizyki realizujące dwa niełatwe dla uczniów zagadnienia takie jak indukcja elektrostatyczna oraz moc odbiorników połączonych szeregowo i równolegle. Tematy wytypowane zostały wspólnie z metodykami programu i nauczycielami z wieloletnim doświadczeniem. 
W tym roku na platformie pojawiła się także gra edukacyjna, w której głównym bohaterem jest energetyk. Celem gry jest przypomnienie, w formie zabawy, zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych i zwrócenie uwagi na zagrożenia spowodowane burzami lub wichurami.

Platforma jest dostępna pod adresem www.edukacja.bezpieczniki.tauron.pl Wszystkie przygotowane przez TAURON materiały powstały we współpracy z metodykami i psychologiem dziecięcym. Zostały również dostosowane do zmian w systemie edukacji i realizują aktualną podstawę programową. Udział szkół w programie jest bezpłatny, a pełny dostęp do materiałów edukacyjnych możliwy po zalogowaniu.

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” to program edukacyjny prowadzony przez TAURON Dystrybucja od 2013 roku. W początkowej fazie programu energetycy realizowali lekcje na temat elektryczności i bezpiecznego korzystania z prądu. Udział w nich wzięło ponad 170 tysięcy uczniów z terenu działania firmy. Od ubiegłego roku firma wiedzę o elektryczności przekazuje za pośrednictwem multimedialnej platformy edukacyjnej, którą można znaleźć pod adresem: www.edukacja.bezpieczniki.tauron.pl. Rejestracja na platformie jest bezpłatna i dostępna dla szkół podstawowych w całej Polsce.


Prezentacja platformy edukacyjnej

Zobacz zdjęcia