Nowa gra edukacyjna na platformie Bezpieczników TAURONA

23.01.2019
Stworzenie domowej instalacji elektrycznej, zasilenie dzielnic dużego miasta czy zbudowanie krajowego systemu energetycznego, to tylko niektóre z zadań nowej gry edukacyjnej Elektrołącznik,  uruchomionej na platformie „Bezpieczniki TAURONA”. To już szesnasta zabawa online, której zadaniem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży zasad przepływu prądu i łączenia obwodów elektrycznych oraz pokazanie, że uczenie się o elektryczności wcale nie musi być nudne i trudne.
Tym razem gra została przygotowana dla starszych uczniów szkoły podstawowej, którzy podczas lekcji fizyki uczą się, jak budować obwody elektryczne, jak wygląda domowa instalacje elektryczna i jak prąd przepływa z elektrowni do domu. 

- Elektrołącznik przybliża te zasady w formie zabawy. Zadaniem gracza jest odpowiednie zestawianie fragmentów przewodów tak, by podłączać odbiorniki do źródła energii.  Rozgrywka odbywa się na czterech poziomach trudności: kolorowe diody, światła domu, sieć miasta i krajowy supersystem - tłumaczy Beata Boryczko, koordynator akcji w TAURON Dystrybucja.

Gra zaczyna się od zbudowania prostego obwodu elektrycznego z kolorowymi diodami. Kolejne etapy to: tworzenie domowej instalacji elektrycznej, tak by zaświeciły się wszystkie lampy, zasilenie dzielnic dużego miasta i wreszcie stworzenie krajowego systemu energetycznego z siecią przesyłową łączącą duże miasta. Poszczególne rozgrywki są wzbogacone o ciekawostki energetyczne, z których gracz może dowiedzieć się np. jaką długość mają linie energetyczne w Polsce, kto był odkrywcą praw elektrodynamiki i co oznacza symbol Ω. 

- W innych grach zamieszczonych na platformie można zostać na chwilę energetykiem, który musi dotrzeć do wioski, by naprawić zerwane linie i dostarczyć mieszkańcom prąd albo spróbować zbudować największy słup linii wysokiego napięcia czy pomóc Tauronkowi ładować baterie do różnych urządzeń elektrycznych - mówi Beata Boryczko.

Program edukacyjny „Bezpieczniki TAURONA” jest realizowany od 2013 r. Jego głównym celem jest uczenie i przypominanie zasad bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej. Od 2017 r. program jest prowadzony w oparciu o multimedialną platformę edukacyjną skierowaną do nauczycieli szkół podstawowych, uczniów i rodziców. Filarem platformy są gotowe scenariusze interaktywnych lekcji, opracowane dla szkół podstawowych, zawierające filmy edukacyjne, opisy doświadczeń, eksperymentów i zabaw, a także wiele pomocy naukowych w postaci rysunków, fotografii, motywów dźwiękowych. 

Na platformie jest zarejestrowanych ponad 700 nauczycieli. Film „Ostrożnie z prądem” ma na kanale YouTube ponad 1,8 mln odsłon i jest najpopularniejszym filmem Grupy TAURON zamieszczonym na tym kanale.

Adres platformy e-learningowej: http://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl
 

Galeria zdjęć