⚠ UWAGA AWARIE ⚠ Po bardzo intensywnych burzach i nawałnicach, które przeszły w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. nad częścią obsługiwanych przez TAURON Dystrybucję terenów wystąpiły rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerwy w zasilaniu klientów.
Energetycy pracują cały czas w terenie przywracając zasilanie do kolejnych klientów.

Monitorujemy prognozy pogody i przygotowujemy się już teraz logistycznie i sprzętowo na kolejne burze, które są zapowiadane na najbliższe dni na naszym terenie działania.
Aktualny stan awarii oraz zakres planowych wyłączeń można sprawdzić na tej stronie.

TAURON w systemie RSO

25.02.2019
TAURON Dystrybucja będzie zasilał Regionalny Systemy Ostrzegania (RSO) informacjami o przerwach w dostawach prądu. Nastąpi to w momencie, gdy na południu Polski wystąpią rozległe awarie energetyczne na masową skalę. Wtedy osoby korzystające z RSO, na swoje urządzenie mobilne otrzymają powiadomienie o skali występujących awarii na terenie obsługiwanym przez spółkę oraz przewidywanym czasie ich usunięcia.
Regionalny System Ostrzegania jest darmową usługą, która umożliwia powiadamianie użytkowników o rożnego rodzaju zagrożeniach. Informacje przekazywane są przez Aplikację Mobilną RSO, programy naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-3, platformy hybrydowe oraz zamieszczane są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Teraz powiadomienia w ramach systemu RSO zostaną rozszerzone o informacje o masowych awariach energetycznych, które mogą wystąpić w czasie ekstremalnych warunków pogodowych. Mowa tu przede wszystkim o intensywnych burzach, którym towarzyszy huraganowy wiatr. Wtedy łamiące się i przewracające drzewa często uszkadzają sieć energetyczną na dużych obszarach, pozbawiając prądu dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych.

W ostatnich tygodniach, TAURON wspólnie z Wojewódzkimi Centrami Zarządzania Kryzysowego z Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska i Opolszczyzny przeprowadził testy związane z zasilaniem RSO komunikatami ze spółki.

- Ustaliliśmy wzór informacji, sposoby jej przekazywania oraz kanały dystrybucji. Chodzi o to, by w sytuacjach rozległych awarii nasi klienci zostali skutecznie poinformowani o tym, kiedy awaria zostanie usunięta - mówi Grzegorz Krajewski, dyrektor Departamentu Operatora Sieci w TAURON Dystrybucja.

Jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to odbiorcy otrzymujący taki komunikat będą mogli zobaczyć szacunkowy obraz terenu objętego awarią. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.

- W ubiegłym roku wprowadzona została nowa wersja systemu RSO. Jedną z największych zmian było  zastosowanie geolokalizacji czyli obrazowania na mapie miejsca zdarzenia lub miejsca (obszaru) zagrożonego. Ponadto wprowadzono tzw. wzmocnione kontrastowanie umożliwiające osobom niedowidzącym odczyt przekazywanego komunikatu w telefonie komórkowym - powiedział Andrzej Pasek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Geolokalizacja oznacza, że również informacje o awariach energetycznych osobno otrzymają mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, czyli terenów na których działa TAURON Dystrybucja.

Aplikacja RSO jest bezpłatna i dostępna u operatorów sieci komórkowych.