Multimedialna lekcja historii na Placu Sejmu Śląskiego

19.08.2019
Budynek Sejmu Śląskiego w Katowicach znowu ożył – dzięki niezwykłej iluminacji przygotowanej przez Grupę TAURON i Wojewodę Śląskiego. W ten sposób rozpoczęły się w stolicy regionu obchody setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, jak i powrotu części Górnego Śląska do Polski. Ta multimedialna lekcja historii odbyła się 16 sierpnia na Placu Sejmu Śląskiego. Wydarzenie wpisało się w obchody Roku Powstań Śląskich.
Ponad 20 minutowa projekcja stanowiła swoistego rodzaju podróż w czasie przez wydarzenia historyczne. Autorzy projekcji jako ekran wykorzystali architekturę budynku Gmachu Sejmu Śląskiego. Oprócz historycznych, archiwalnych obrazów, usłyszeliśmy wzruszające utwory muzyczne, w specjalnej aranżacji Dominiki Barabas. Finałem projekcji historycznej był kilkuminutowy efektowny mapping 3D.

- Efektowna iluminacja budynku Sejmu Śląskiego była z jednej strony multimedialną lekcją historii, związaną z setną rocznicą Powstań Śląskich, a z drugiej strony wydarzeniem, w którym wzięły udział całe rodziny – mówi Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

TAURON rozświetlił budynek Sejmu Śląskiego już po raz trzeci. Po Alchemii Światła i efektownych iluminacjach niepodległościowych, w tym roku projekcja dotyczyła rocznicy Powstań Śląskich. Projekcje zostały wyświetlone z pomocą najnowocześniejszych projektorów multimedialnych o łącznej mocy 200 tys. lumenów.

- Historia Górnego Śląska jest siłą, z której czerpiemy każdego dnia rozwijając Grupę TAURON – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

– Iluminacja oraz inne atrakcja przygotowane dla mieszkańców regionu to przyjemna i nowoczesna lekcja historii. Mam nadzieję, że w ten sposób udało nam się ożywić pamięć o tych niezwykłych wydarzeniach. O tym jak ważny był to moment w naszej historii świadczą dane gospodarcze. Śląsk stanowił prawdziwy klejnot w koronie, którego przyłączenie potroiło potencjał gospodarczy II RP – dodaje Filip Grzegorczyk.

Na Placu Sejmu Śląskiego stanęło także miasteczko TAURONA, w którym można było napić się kawy, herbaty i wody. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych w postaci malowania buziek czy modelowania balonów.

- Od kilku lat efektownie oświetlamy obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. Naszym celem jest pokazanie miejskiej architektury i przestrzeni publicznych w zupełnie nowej odsłonie. Za pomocą nowych technologii świetlnych i multimedialnych w pewnym sensie „wydobywamy” z mroku atrakcyjne budynki i przestrzenie wokół nich. To sposób na pokazanie, jak atrakcyjnie wykorzystać światło w przestrzeniach miejskich, aby stały się bardziej przyjazne i bezpieczne – tłumaczy Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.