⚠ UWAGA AWARIE ⚠ Po bardzo intensywnych burzach i nawałnicach, które przeszły w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. nad częścią obsługiwanych przez TAURON Dystrybucję terenów wystąpiły rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerwy w zasilaniu klientów.
Energetycy pracują cały czas w terenie przywracając zasilanie do kolejnych klientów.

Monitorujemy prognozy pogody i przygotowujemy się już teraz logistycznie i sprzętowo na kolejne burze, które są zapowiadane na najbliższe dni na naszym terenie działania.
Aktualny stan awarii oraz zakres planowych wyłączeń można sprawdzić na tej stronie.

Teoria i praktyka w Opolu

07.11.2019
„Fotowoltaika i elektromobilność - perspektywy rozwoju i zagrożenia.” Tak brzmiał tytuł II Międzynarodowej Konferencji „Ratownictwo i Energetyka” zorganizowanej w Opolu w X br.  Wydarzenie było wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Katowice Koło Opole, Politechniki Opolskiej oraz spółki TAURON Dystrybucja S.A.
Konferencja przeznaczona była dla strażaków, pracowników energetyki, osób zajmujących się na co dzień bezpieczeństwem, sprawami ochrony przeciwpożarowej oraz przedstawicieli świata nauki i studentów. Patronat merytoryczny nad konferencją objęła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. 

Udział w konferencji prelegentów z PSP, służb energetycznych, świata nauki i zagranicznych gości umożliwił przedstawienie aktualnej problematyki związanej z rozwojem odnawialnych źródeł energii, a także dynamicznym rozwojem elektromobilności. Popołudniowa część spotkania miała charakter warsztatowy i polegała na pokazach ratowniczych. Przedstawiono na niej między innymi sposób ratowania poszkodowanych podczas wypadku drogowego i sposoby gaszenia płonącego samochodu elektrycznego. W takich przypadkach służby muszą stosować inne metody, niż w przypadku działań podejmowanych przy samochodach spalinowych, a wiedza w tym zakresie rozwija się wraz z rozwojem i upowszechnieniem samej technologii. Analogiczna sytuacja jest z instalacjami fotowoltaicznymi. 

- Jako Grupa TAURON wspieramy rozwój proekologicznych technologii poprzez różnego rodzaju działania badawczo-rozwojowe i technologiczne. Natomiast, jako operator systemu dystrybucyjnego, TAURON Dystrybucja musi zmierzyć się z możliwością wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, awarii lub wypadków, które mogą pojawić się wraz z dużą liczbą montowanych instalacji fotowoltaicznych i przyrostem użytkowanych samochodów elektrycznych. W takich sytuacjach ważne dla nas jest współdziałanie ze służbami, które podejmują działania i akcje ratunkowe. To dlatego zrodziła się inicjatywa konferencji „Ratownictwo i Energetyka” oraz prowadzona jest tak ścisła współpraca ze strażą pożarną i innymi służbami - podsumował konferencję Robert Zasina prezes TAURON Dystrybucja. 

W wydarzeniu wzięło udział około 250 uczestników.