⚠ UWAGA AWARIE ⚠ Po bardzo intensywnych burzach i nawałnicach, które przeszły w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. nad częścią obsługiwanych przez TAURON Dystrybucję terenów wystąpiły rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerwy w zasilaniu klientów.
Energetycy pracują cały czas w terenie przywracając zasilanie do kolejnych klientów.

Monitorujemy prognozy pogody i przygotowujemy się już teraz logistycznie i sprzętowo na kolejne burze, które są zapowiadane na najbliższe dni na naszym terenie działania.
Aktualny stan awarii oraz zakres planowych wyłączeń można sprawdzić na tej stronie.

Energetycy TAURONA przywrócili zasilanie do wszystkich klientów

12.02.2020
Energetycy TAURON Dystrybucja zakończyli usuwanie awarii spowodowanych huraganowym wiatrem. Od nocy z niedzieli na poniedziałek spółka zanotowała ponad 14 tys. zgłoszeń dotyczących awarii energetycznych. Zarówno w poniedziałek, jak i wtorek przy usuwaniu awarii pracowało blisko 800 osób.
Najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych były wynikiem opadania drzew i gałęzi i polegały na zerwaniu przewodów, łamaniu słupów i uszkodzeniu izolatorów. W wyniku działania niszczycielskiej siły wiatru dziesiątki słupów energetycznych zostało wygiętych lub złamanych, a setki przewodów i izolatorów zerwanych. Utrzymujące się przez dwa dni niekorzystne warunki atmosferyczne, burze, opady deszczu i śniegu, silny wiatr z miejscowymi bardzo mocnymi podmuchami, dodatkowo utrudniały prace przy usuwaniu awarii. 

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne powodowały, że awarie sieci energetycznych występowały falami. W poniedziałek w kulminacyjnym momencie na południu Polski bez zasilania było blisko 40 tys. gospodarstw domowych i wyłączonych było 665 stacji elektroenergetycznych. Do wieczora sytuacja uległa zdecydowanej poprawie i zasilanie zostało przywrócone do większości klientów firmy. Niestety we wtorek od rana warunki pogodowe znowu się pogorszyły. Ponownie wystąpiły silne podmuchy wiatru połączone z burzami i śnieżycami, które spowodowały, że w kulminacyjnym momencie bez zasilania było 33 tys. gospodarstw domowych i wyłączonych było 598 stacji elektroenergetycznych.

Energetycy pracujący w poniedziałek i wtorek w trudnych warunkach do późnych godzin wieczornych i nocnych, przywrócili zasilanie do praktycznie wszystkich gospodarstw domowych. Ostatnie pojedyncze naprawy zostały zrealizowane w środę rano.