Energetycy TAURONA przywrócili zasilanie do wszystkich klientów

12.02.2020
Energetycy TAURON Dystrybucja zakończyli usuwanie awarii spowodowanych huraganowym wiatrem. Od nocy z niedzieli na poniedziałek spółka zanotowała ponad 14 tys. zgłoszeń dotyczących awarii energetycznych. Zarówno w poniedziałek, jak i wtorek przy usuwaniu awarii pracowało blisko 800 osób.
Najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych były wynikiem opadania drzew i gałęzi i polegały na zerwaniu przewodów, łamaniu słupów i uszkodzeniu izolatorów. W wyniku działania niszczycielskiej siły wiatru dziesiątki słupów energetycznych zostało wygiętych lub złamanych, a setki przewodów i izolatorów zerwanych. Utrzymujące się przez dwa dni niekorzystne warunki atmosferyczne, burze, opady deszczu i śniegu, silny wiatr z miejscowymi bardzo mocnymi podmuchami, dodatkowo utrudniały prace przy usuwaniu awarii. 

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne powodowały, że awarie sieci energetycznych występowały falami. W poniedziałek w kulminacyjnym momencie na południu Polski bez zasilania było blisko 40 tys. gospodarstw domowych i wyłączonych było 665 stacji elektroenergetycznych. Do wieczora sytuacja uległa zdecydowanej poprawie i zasilanie zostało przywrócone do większości klientów firmy. Niestety we wtorek od rana warunki pogodowe znowu się pogorszyły. Ponownie wystąpiły silne podmuchy wiatru połączone z burzami i śnieżycami, które spowodowały, że w kulminacyjnym momencie bez zasilania było 33 tys. gospodarstw domowych i wyłączonych było 598 stacji elektroenergetycznych.

Energetycy pracujący w poniedziałek i wtorek w trudnych warunkach do późnych godzin wieczornych i nocnych, przywrócili zasilanie do praktycznie wszystkich gospodarstw domowych. Ostatnie pojedyncze naprawy zostały zrealizowane w środę rano.