⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. 
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

Kolejne platformy pod gniazda bocianów od energetyków TAURON Dystrybucja

23.06.2020
TAURON Dystrybucja zakłada platformy pod bocianie gniazda każdego roku w okresie od października do lutego, gdy bocianów nie ma w Polsce. W uzasadnionych przypadkach takie interwencje są prowadzone także w sezonie lęgowym. Energetycy na bieżąco reagują na potrzeby ptaków i postępują według wskazań ornitologów i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

Podczas gdy większość bocianich par odchowuje już młode, niektóre pary wciąż budują gniazda. Nowe domowiska ptaków powstają w dużej mierze na słupach energetycznych. W tym roku pracownicy TAURON Dystrybucja zlokalizowali wiele nowych gniazd, a także par, które wciąż próbują zbudować na słupach swoje gniazda. Wtedy w porozumieniu z ornitologami i Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska, energetycy TARONA zabudowują platformy także w sezonie lęgowym. Ma to uzasadnienie, ponieważ platforma podtrzyma od spodu gałęzie znoszone przez ptaki, które bez interwencji energetyków nie znajdują podparcia na słupie energetycznym.

- Teraz nasze działania w ramach akcji Bociany TAURONA koncentrują się na przygotowaniu akcji obrączkowania młodych ptaków, ale gdy zachodzi taka potrzeba pomagamy też w osiedleniu się boćków na naszych słupach. Tym bardziej, że montaż platformy, poza pomocą dla wysiłków ptaków, zapewni bezpieczeństwo i bezawaryjność sieci dystrybucyjnej – mówi Ewa Groń – rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Spółka na co dzień współpracuje z ornitologami i Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony środowiska konsultując działania na rzecz bocianów. Wszystko po to, aby jak najlepiej pomagać tym ptakom. To ważne, bo według szacunków, na słupach energetycznych zarządzanych przez TAURON Dystrybucja, znajduje się około 1600 bocianich gniazd.

Mniejsza ilość drzew i domów krytych strzechą sprawia, że bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Taka lokalizacja jest dla nich coraz bardziej komfortowa. Ponadto gniazda wyniesione przez energetyków na specjalne platformy nad przewodami są dla bocianów bezpieczne – chronią je przed drapieżnikami.

- Bociania para, która aktualnie buduje gniazdo z pewnością nie dochowa się już młodych. Niemniej konsekwentne znoszenie w wybrane miejsce gałęzi może świadczyć o tym, że miejsce to ptaki uznały za przychylne do odchowania młodych. I stanie się tak w przyszłym roku. Wtedy gdy przylecą nie będą musiały zaczynać budowy gniazda od nowa. Dlatego decyzja o zabudowie platformy jest tak ważna – tłumaczy Tomasz Labocha z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

TAURON Dystrybucja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podpisały w marcu tego roku porozumienie w sprawie współpracy na rzecz ochrony bociana białego. Wspólne działanie i bieżący kontakt pozwala obu stronom szybciej reagować, a co za tym idzie efektywniej pomagać tym ptakom. Świadectwem tego jest także i ta interwencja. Nabiera ona szczególnego znaczenia w obliczu zmniejszającej się populacji bocianów w Polsce i na całym świecie. Nadzieja na kolejne bezpieczne gniazdo bocianów na sieci dystrybucyjnej TAURON Dystrybucja jest w tym wypadku bezcenna dla równowagi i ochrony przyrody.