O zielonej energii dla najmłodszych uczniów

11.09.2020
TAURON Dystrybucja przygotował nowe materiały na platformie „Bezpieczniki TAURONA”. Na nauczycieli czekają gotowe scenariusze lekcji, a na rodziców i dzieci filmy edukacyjne oraz gry online.

Z okazji początku nowego roku szkolonego TAURON Dystrybucja przygotował dla nauczycieli, dzieci i ich rodziców niespodziankę. To kolejne materiały edukacyjne na platformie „Bezpieczniki TAURONA”. Wszystkie opracowane z myślą o uczniach szkół podstawowych z klas 1-3. Tym razem treści przybliżą najmłodszym tematykę odnawialnych źródeł energii. Przekaz wpisuje się w ideę „Zielonego Zwrotu TAURONA”.

- Platforma to bardzo rozbudowane narzędzie edukacyjne, które obecnie zawiera już 13 gotowych scenariuszy zajęć, 20 filmów dostosowanych do percepcji dzieci w różnym wieku oraz po kilkanaście ciekawych gier online i tekstów poradnikowych. Udział szkół w programie jest zupełnie bezpłatny - mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.  

W minionym roku szkolnym portal cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym czasie na platformie zarejestrowało się ponad 1100 nauczycieli i 147 szkół podstawowych. Łącznie, z uwzględnieniem rodziców i dzieci, z „Bezpieczników TAURONA” skorzystało aż 45 tysięcy nowych użytkowników. 

Zielony Zwrot w szkołach

Wśród licznych scenariuszy lekcji na platformie „Bezpieczniki TAURONA” można znaleźć też takie poświęcone tematyce odnawialnych źródeł energii. W planie lekcji „Zielona energia i oszczędzanie prądu” znalazły się pomysły na proste doświadczenia. Dzieci dowiedzą się jak samemu wyprodukować prąd, jak działa dynamo i turbina w elektrowni. Co ważne, scenariusz jest zgodny z podstawami programowymi. Na potrzeby scenariusza powstał też kilkuminutowy film edukacyjny „Zielony prąd. Jak go wyprodukować i oszczędzać?”. Najmłodsi dowiedzą się z niego jak powstaje zielona energia i jakie są jej źródła. Film pokazuje też proces wytwarzania prądu w elektrowniach wiatrowych, wodnych oraz panelach fotowoltaicznych.

Kolejna niespodzianką, przygotowaną specjalnie dla młodszych uczniów, jest nowa darmowa gra online „Zbieraj zieloną energię”. Wybierając jeden z trzech poziomów trudności gracz może produkować zieloną energię, wykorzystując turbinę wiatrową i panel fotowoltaiczny.

Uzupełnieniem materiałów o ekologii jest też tekst „Jak oszczędzać energię elektryczną?”, pomyślany jako poradnik dla rodziców, którzy chcą być na co dzień bardziej ”eko”.

Zdaniem Michała Krupińskiego, fizyka z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN i popularyzatora nauki, materiały edukacyjne przygotowane w ramach programu „Bezpieczniki TAURONA” poruszają ważne społecznie tematy oraz doskonale wpisują się w cele i zadania stawiane przed szkołą i nauczycielami. - Przede wszystkim pomagają zrozumieć otaczający nas świat, kształtują wrażliwość ekologiczną i zachęcają do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody. Najnowsze z nich tłumaczą czym są odnawialne źródła energii oraz jak pozyskiwać i wykorzystywać energię elektryczną w ekologiczny sposób. Temat ten jest niezwykle aktualny, szczególnie w kontekście postępującego globalnego ocieplenia oraz nowej europejskiej strategii „Zielonego Ładu” - mówi Krupiński, który jest jednocześnie ekspertem dydaktycznym firmy.

Wszystkie scenariusze dla nauczycieli są kompletne, zawierają szczegółowe plany lekcji, a materiały edukacyjne są gotowe do wyświetlenia lub wydrukowania. Zawierają również instrukcje przeprowadzenia doświadczeń, quizy, karty pracy, zadania domowe. Nastawione są na promowane kreatywności, samodzielnego wyciągania wniosków i szukania odpowiedzi oraz współpracy dzieci. Przygotowane przez TAURON materiały powstały we współpracy z metodykami i psychologiem dziecięcym. Zostały też dostosowane do zmian w systemie edukacji i realizują aktualną podstawę programową.

Platforma jest dostępna pod adresem edukacja.bezpieczniki.tauron.pl