W zielone gramy z TAURONEM

04.11.2020
18 gier online o różnym stopniu trudności znajdą uczniowie, rodzice i nauczyciele na platformie Bezpieczniki TAURONA. Najnowsza gra „Zbieraj zieloną energię” jest połączona z całym modułem edukacyjnym dotyczącym odnawialnych źródeł energii. Platforma jest dostępna pod adresem edukacja.bezpieczniki.tauron.pl a same gry zostały zebrane pod linkiem krainatauronka.pl

Ze wszystkich materiałów zamieszczonych na platformie Bezpieczniki TAURONA mogą bezpłatnie korzystać dzieci, rodzice i nauczyciele. Oferta jest bardzo szeroka i obejmuje kompletne scenariusze lekcji dla różnych klas zgodne z podstawą programową, filmy edukacyjne, teksty o charakterze poradnikowym, a także ciekawe gry komputerowe. Wśród tych ostatnich są proste gry dla najmłodszych jak np. „Prąd do pary”, „Podłącz do kontaktu” czy „Mistrz e-auta”. Dla uczniów starszych, z klas 4-6 platforma proponuje natomiast m.in. gry „Elektrokonstruktor”, „Ładowator”, „Wyrzuć elektrośmieci”. Dla najstarszej grupy wiekowej przeznaczone są gry bardziej zaawansowane pod względem tematyki i mechaniki np.: „Misja energetyk” lub „Elektrołącznik”.

Dobrze przygotowana gra komputerowa może być doskonałym narzędziem edukacyjnym i odkrywającym dzieciom świat. Na platformie zamieszczonych jest aż 18 darmowych gier online o różnym stopniu trudności. Najnowsza gra „Zbieraj zieloną energię” wciąga i poszerza zakres wiedzy dzieci, które po wybraniu jednego z trzech poziomów trudności mogą produkować zieloną energię, wykorzystując turbinę wiatrową i panel fotowoltaiczny. Całość w atrakcyjny sposób podnosi świadomość ekologiczną dzieci i przekazuje im wiedzę o odnawialnych źródłach energii - tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, to program edukacyjny o długoletniej tradycji. Celem programu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z elektryczności oraz prawidłowego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych, a także rozbudzanie zainteresowania naukami ścisłymi, w tym szczególnie fizyką.

Tylko w ostatnich 10 miesiącach, w okresie od stycznia do końca października z gier skorzystało blisko 55 tys. osób. W tym czasie na platformie zarejestrowało się blisko 800 nowych nauczycieli, a łącznie z uwzględnieniem rodziców i dzieci z „Bezpieczników TAURONA” skorzystało od stycznia br. ponad 41 tysięcy nowych użytkowników.

Współpraca z Ministerstwem Edukacji i innymi partnerami

Szczególnie podczas realizowania form nauczania zdalnego TAURON szuka różnych pomysłów na współpracę, która pomaga dotrzeć do nauczycieli z wiedzą o samej platformie i jej edukacyjnej ofercie. Jedną z ciekawych inicjatyw w tym zakresie, jest pilotażowy projekt MEN, zakładający wykorzystanie w nauczaniu gier komputerowych. W projekcie mają być wykorzystane gry o walorach edukacyjnych, w tym również te przygotowane już przez firmy i przedsiębiorstwa z różnych branż. 

- Odpowiedzieliśmy za zaproszenie Ministerstwa i zgłosiliśmy nasze gry do programuObecnie jesteśmy na etapie kontaktu z regionalnymi koordynatorami Programu. Mamy nadzieję, że w ten sposób gry związane z elektrycznością, bezpieczeństwem i zieloną energią trafią do jeszcze większej liczby szkół, jako narzędzie wspierające nauczycieli. Kreatywni nauczyciele mogą wykorzystywać gry np. jako element nagrody po zakończonych zajęciach tematycznych lub dodając do nich inne materiały z platformy, tj. scenariusze edukacyjne, filmy i teksty poradnikowe mogą przeprowadzić kompletną i ciekawą lekcję – tłumaczy Ewa Groń.

W ubiegłym roku TAURON Dystrybucja podjęła też współpracę z Fundacją Uniwersytet Dzieci. Idea współpracy z Fundacją ma swój początek w podobnych celach i pomysłach na działanie. Wspólnym obszarem jest stawianie na rozwój edukacji i przekazywanie wiedzy również w formie zabawy, a także inspirowanie nauczycieli do kreatywnego podejścia do nauczania.

- Aktywności związane z konstruowaniem i projektowaniem bardzo angażują uczniów. Stwarzają możliwość samodzielnego dochodzenia do wiedzy i pozwalają rozwijać ważne kompetencje, takie jak krytyczne myślenie czy współpraca, które zaliczane są do kompetencji przyszłości - podkreśla Joanna Gulczyńska, dyrektor programu Uniwersytet Dzieci w Klasie.

Ze szczególnie dużym zainteresowaniem w projektach Fundacji spotkał się scenariusz lekcji odpowiadający na pytanie „Dlaczego żarówka świeci?”, który odnosi się do podstawowych zagadnień związanych z elektrycznością. Jego uzupełnieniem i rozszerzeniem może być jedna z kilkunastu gier TAURONA. Platforma i wszystkie gry są bezpłatne.

Pełna treść materiałów edukacyjnych jest dostępna po zalogowaniu na stronie edukacja.bezpieczniki.tauron.pl a wszystkie gry pod adresem: krainatauronka.pl