⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach.
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

TAURON Dystrybucja uczy, jak czytać nowe etykiety energetyczne

12.03.2021
Sprzęt gospodarstwa domowego od 1 marca powinien być oznaczany nowymi etykietami  energetycznymi, opisującymi energochłonność i inne parametry urządzenia. TAURON Dystrybucja przygotowuje na te zmiany nauczycieli, dzieci i ich rodziców. Wszystko dzięki nowym materiałom edukacyjnym zamieszczonym na stronie „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” pod adresem edukacja.bezpieczniki.tauron.pl

- Na platformie „Bezpieczników” przygotowaliśmy nowy scenariusz zajęć dla klas 4-6 „Etykiety energetyczne i elektrośmieci”. Omawiane są w nim zmiany, które od marca obowiązują w zakresie etykiet -  mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. - Po lekcji przeprowadzonej według naszego scenariusza uczeń będzie potrafił określić klasę energetyczną urządzenia w oparciu o jego etykietę, porównać pod względem energetycznym dwa urządzenia tej samej klasy oraz prawidłowo odczytać informacje zawarte na etykiecie urządzenia elektrycznego. Zwraca to uwagę młodych ludzi na problemy energochłonności urządzeń i konieczność ochrony środowiska naturalnego – wyjaśnia Groń.

Pierwsze etykiety energetyczne zostały wprowadzone w latach 90. XX w. Szybki postęp technologiczny sprawił, że pierwotnie wprowadzona skala się wyczerpała i ponad najwyższą klasę A dodano kolejne: A+, A++, A+++.  Ze względu na to, że branża AGD intensywnie się  rozwija, Unia Europejska zdecydowała o konieczności modyfikacji etykiet i powrocie do pierwotnej skali od A do G.

Nowe etykiety już obowiązują na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach. Na lampach i innych źródłach światła pojawią się według nowych wzorów od 1 września 2021 r. Do zmiany etykiety przygotowywała się intensywnie branża AGD. TAURON Dystrybucja postanowił włączyć się w propagowanie energooszczędnych urządzeń poprzez edukację i propagowanie wiedzy w tym zakresie.

Nowe etykiety

Scenariusz „Etykiety energetyczne i elektrośmieci”, to gotowe narzędzie dla nauczycieli do przeprowadzenia ciekawej lekcji. W scenariuszu zajęć są między innymi 2 quizy dla uczniów, doświadczenie z odzyskiwaniem ferromagnetyków ze starego sprzętu np. telefonu komórkowego oraz zadania domowe. Druga część scenariusza wyjaśnia dlaczego elektrośmieci wymagają odrębnej segregacji i edukuje jak można je powtórnie wykorzystać.

Do pełnego zilustrowania tematu przygotowane też zostały przez TAURON Dystrybucja dwie kilkuminutowe animacje: „Jak czytać etykiety energetyczne?” oraz „Gdzie wyrzucić elektrośmieci?”. Animacje dostępne są nie tylko na platformie „Bezpieczników”, ale także na kanale youtube.com/TauronTV

Korzyści dla wszystkich

Osobom kupującym lub użytkującym sprzęt AGD etykieta energetyczna ma pomóc w szybkim i łatwym porównaniu podobnych produktów danego typu i tym samym ułatwić podjęcie decyzji o zakupie konkretnego urządzenia. Dodatkowo etykiety nie tylko pokazują zużycie energii elektrycznej, ale także zużycie wody czy poziom emitowanego hałasu. Dobry wybór przy wyborze urządzenia może podnieść więc codzienny komfort i przynieść oszczędności użytkownikom.

Dla środowiska naturalnego, w skali globalnej korzyści są ogromne. Jedne z badań pokazują, że gdyby wszyscy w Europie wymienili starsze, ponad 10-letnie urządzenia na nowe, rocznie zaoszczędzono by aż 20 miliardów kWh energii elektrycznej. Oznacza to, że do powietrza trafiłoby znacznie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Byłaby to wielka korzyść dla środowiska naturalnego, ale także ogromna oszczędność pieniędzy w makroskali.

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, to program, którego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z elektryczności oraz prawidłowego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych, a także rozbudzanie zainteresowania szeroko rozumianą ekologią i naukami ścisłym. Na platformie jest już 14 scenariuszy zajęć i 26 filmów edukacyjnych. Ze wszystkich materiałów zamieszczonych na platformie mogą bezpłatnie korzystać dzieci, rodzice i nauczyciele. Teraz platforma została wzbogacona o aktualny temat etykiet energetycznych i elektrośmieci.