Wakacyjne ABC bezpieczeństwa

12.08.2021
Statystyki potwierdzają, że podczas wakacji dochodzi do wielu wypadków porażenia prądem dzieci i młodzieży. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może mieć niestety tragiczny finał. „Bezpieczniki TAURONA” od wielu lat uczą i przypominają jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w pobliżu urządzeń energetycznych.
Pod koniec maja mogliśmy wreszcie zdjąć na zewnątrz maseczki i skorzystać ze swobodnego przemieszczania się, uprawiania sportów czy zabawy na świeżym powietrzu. Z tej wolności skorzystali także uczniowie, którzy przez wiele miesięcy uczyli się w trybie zdalnym. Jeszcze przed końcem roku szkolnego doszło do kilku bardzo groźnych wypadków porażenia prądem. Ofiary tych wypadków to najczęściej młodzi ludzie w wieku 14-18 lat.

Okoliczności od lat pozostają te same. Impreza, ognisko, brawura, chęć zaimponowania znajomym i w konsekwencji wspinanie się na słupy energetyczne lub włamania i wchodzenie do stacji transformatorowych. Tragiczny finał to bolesne poparzenia, które leczy się latami, obrażenia wielonarządowe, złamania, a nawet niestety wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

- Nigdy nie lekceważymy takich informacji. Od wielu lat prowadzimy program edukacyjny „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, którego głównym celem jest przekazanie dzieciom i młodzieży podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń infrastruktury energetycznej – wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. - Dlatego, reagując na doniesienia mediów, zamieściliśmy na platformie edukacyjnej programu, jeszcze przed końcem roku szkolnego, informacje o wypadkach z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa. Do wszystkich nauczycieli zarejestrowanych w programie, wysłaliśmy maile z prośbą o przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa dołączając gotowe do wydruku lub rozesłania informacje na ten temat – dodaje Ewa Groń.

Jakie to zasady?

Pamiętamy, że urządzenia energetyczne są oznakowane specjalnymi tabliczkami ostrzegawczymi i że tych tabliczek nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Bo znajdują się na urządzeniach, na których mamy do czynienia z prądem o napięciu nawet do kilkuset tysięcy woltów. A śmiertelne niebezpieczeństwo to już 230 woltów.

Przypomnijmy więc dzieciom, że nie powinny się bawić w pobliżu urządzeń energetycznych. Do otworów wentylacyjnych tych urządzeń nie wolno wkładać żadnych przedmiotów np. patyków. W pobliżu linii energetycznych nie powinno się też puszczać latawców, bo ich linki łatwo mogą się zaplątać w przewody. Nastolatkom trzeba wytłumaczyć, że nie wolno wspinać się na słupy energetyczne. Wszystkim, niezależnie od wieku, warto uświadomić, że nie wolno dotykać, a nawet zbliżać się do zerwanych przewodów energetycznych, a w razie pożaru gasić urządzeń energetycznych wodą.

Wszystkich zainteresowanych popularyzacją wspomnianych zasad bezpieczeństwa, odsyłamy na platformę edukacyjną „Bezpieczniki TAURONA”, gdzie rodzice i nauczyciele znajdą wiele materiałów poświęconych temu tematowi. Począwszy od filmów, z których rekordy popularności bije „Włącz ostrożność” z ponad 2,5 milionami wyświetleń, poprzez kompletne scenariusze lekcji dla nauczycieli, teksty poradnikowe dla rodziców, a także gry i zabawy dla najmłodszych.

- Wakacje to również czas, kiedy przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Pracujemy obecnie nad nowym scenariuszem interaktywnej lekcji i filmem dla uczniów klas 7-8. Będzie to materiał poświęcony pracy i mocy prądu elektrycznego oraz przemianom energii elektrycznej. Uzupełniliśmy też moduł dotyczący segregacji elektrośmieci i nowych etykiet energetycznych o dwie gry szkoleniowe. Gry, łącząc formę szkolenia i zadań do wykonania, utrwalają wcześniejsze wiadomości z naszej lekcji poświęconej temu tematowi – mówi rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Platforma edukacyjna  jest dostępna pod adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl 

Zawiera materiały edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz rodziców. Jest nowoczesnym narzędziem, dzięki któremu propagujemy wiedzę dotyczącą elektryczności i bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej.

Na platformie znajdziemy m.in.: kompletne scenariusze 14 lekcji, w podziale na grupy wiekowe, 26 filmów edukacyjnych prezentujących zasady bezpieczeństwa, wyjaśniających zjawiska elektryczności, 20 gier, 18 tekstów poradnikowych dla rodziców i starszych uczniów, różne quizy i zabawy dla uczniów.

Pobierz poradnik: Jak bezpiecznie korzystać z prądu?