Piknik „Drzewa mają megaMOC” - ODWOŁANY

21.10.2021
Zaplanowany na piątek 22 października w Kątach Wrocławskich Piknik ekologiczny, zostaje odwołany. Ze względu na obecne trudne warunki pogodowe, uniemożliwiające bezpieczne sadzenie drzew, wydarzenie zostanie zorganizowane w innym terminie. 
Przepraszamy i zapraszamy do Kątów Wrocławskich w kolejnym, podanym wkrótce terminie. 
Piknik „Drzewa mają megaMOC” zaplanowany jest na piątek, 22 października w godz. 12.00-17.00.  Wydarzenie odbędzie się obok hali przy ulicy Brzozowej w Kątach Wrocławskich. 

- Dla dzieci przygotowaliśmy zabawy i zajęcia dotyczące ekologii ale również bezpieczeństwa przy urządzeniach elektrycznych. Najmłodsi będą więc mogli uczestniczyć w warsztatach z kreatywnego przetwarzania odpadów, a także wziąć udział w ekoquizie, czy zamienić się w projektantów ekologicznej mody. Tych, którzy nas odwiedzą chcemy też przeszkolić z pierwszej pomocy przedmedycznej i opowiedzieć o pracy energetyków podczas prezentacji wozu pogotowania energetycznego – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. 
Natomiast dla nieco starszych uczestników przewidziane są prelekcje i fachowe doradztwo z zakresu sadzenia drzew, a w szczególności sadzenia w pobliżu linii energetycznych. 

Poradnik o sadzeniu drzew

Rocznie jedno duże drzewo potrafi wyprodukować tyle tlenu, ile wystarczy człowiekowi na 2 lata życia. Do tego pochłania CO2 i inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Zielone punkty mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także zdrowotny – tworzą miejsca idealne do wypoczynku. Ponadto drzewa obniżają temperaturę powietrza latem, redukując miejskie wysypy ciepła, dają przyjemny cień i zmniejszają poziom hałasu. Jednak by drzewa nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców miast, konieczna jest wiedza o prawidłowym sposobie ich sadzenia w okolicach Infrastruktury energetycznej – linii energetycznych będących pod napięciem. 

Jednym z naszych celów jest promowanie poradnika o prawidłowym sadzeniu drzew i krzewów w pobliżu linii energetycznych – „Co sadzić, by nie przesadzić”. Poradnik mówi o  takich gatunkach drzew i krzewów, które w perspektywie wieloletniej nie będą utrudniały dostawy energii i zagrażały bezpieczeństwu ludzi, Ponieważ są to gatunki niskopienne nie będzie też potrzeby ich wycinki. Dbając o środowisko i zielone, przyjazne mieszkańcom miasta  nie tyko zwracamy uwagę na zachowanie szczególnych zasad podczas sadzenia i pielęgnacji drzew przy liniach energetycznych. Tak, jak w tym przypadku angażujemy się również w akcje sadzenia drzew w różnych miejscach. W tym roku posadziliśmy ich już ponad 1500 – dodaje Ewa Groń.

przeczytaj cały poradnik
Wydarzenia tego typu pozwalają budować wspólnotę, która jednoczy się wokół przyrody i jej ochrony. Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony firm zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Przy współpracy z Dolnośląskim Związkiem Parków Krajobrazowych oraz partnerów komercyjnych udało nam się zgromadzić sumę, która pozwoli na zakup sporej liczby drzewek. Liczę na to, że przerodzi się to w cykliczny projekt, który pomoże stworzyć w naszej gminie przyjazne i zielone miejsce do życia – mówi Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

Wydarzenie rozpocznie się od wspólnego sadzenia drzew z pomocą wolontariuszy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, firm partnerskich, osadzeni z Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu oraz mieszkańcy posadzą niemalże 100 sadzonek, przy profesjonalnym wsparciu firmy zajmującej się takimi usługami. Nasadzenia wykonane zostaną w kilku miejscach na terenie gminy, m.in. przy ulicy Korczaka w pobliżu firmy Cedo. Następnie na placu obok Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Brzozowej nastąpi uroczyste zasadzenie pamiątkowego dębu.

TAURON Dystrybucja jest partnerem akcji, prowadzonej przez Gminę Kąty Wrocławskie przy współudziale Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.