Awarie sieci energetycznych na Dolnym Śląsku

21.10.2021
Na części terenu obsługiwanego przez TAURON Dystrybucja występują bardzo silne wiatry, powodujące uszkodzenia infrastruktury energetycznej. Uszkodzenia są wynikiem opadania na linie napowietrzne drzew spoza pasa wycinki oraz gałęzi i innych elementów niesionych przez wiatr.
Wichury uszkadzają linie energetyczne w wielu miejscach i łamią konstrukcje słupów energetycznych. Uszkodzenia dotyczą elementów sieci napowietrznych na wszystkich poziomach napięć. 
Trudne warunki pogodowe utrzymują się głównie w zachodniej części działania spółki, to jest na terenie Oddziałów: Jelenia Góra, Legnica, Wrocław i Wałbrzych

O godzinie 14.00 liczba wyłączonych stacji SN/nN wynosiła 2476 a pozbawionych zasilania było ponad 108 tys. klientów TAURON Dystrybucja. 

Usuwanie awarii w wielu zadrzewionych miejscach jest bardzo trudne lub niemożliwe ze względu na bardzo porywisty wiatr łamiący gałęzie i przewracający drzewa, co zagraża pracującym brygadom.
W godzinach popołudniowych przy usuwaniu awarii zaangażowanych jest około 400 pracowników  TAURON Dystrybucja, wykorzystujących około 180 pojazdów pogotowia energetycznego i pojazdów specjalistycznych.
Tam gdzie jest to możliwe prace trwają nieprzerwanie, ściągane są dodatkowe brygady oraz specjalistyczny sprzęt. Obsada linii alarmowej 991 została zwiększona dwukrotnie, co poprawia możliwości skontaktowania się ze spółką. 

W pozostałych Oddziałach obsługiwanych przez TAURON Dystrybucja sieć energetyczna pracuje normalnie a pojedyncze przypadki wyłączeń awaryjnych usuwane są na bieżąco.