Samorządy docenione przez energetyków

05.11.2021
Rozstrzygnięto siódmą edycję konkursu „Samorząd przyjazny energii”. Z obszaru działania TAURON Dystrybucji na najwyższe uznanie jury zasłużyła Gmina Radziechowy-Wieprz z województwa śląskiego. Gmina otrzyma tytuł „Samorząd przyjazny energii”, pamiątkową statuetkę oraz grant w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje. 
Konkurs był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

- W tej edycji nagrodziliśmy kolejne samorządy, które poprzez aktywność w obszarze  inwestycji energetycznych wspierają niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, przeciwdziałają powstawaniu smogu, czy też przyczyniają się do rozwoju elektromobilności - mówi  Wojciech Tabiś, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Gmina Radziechowy-Wieprz została doceniona za termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, wymianę starych kotłów węglowych na pompy ciepła oraz kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego. W ramach programu „Słoneczna Żywiecczyzna” na terenie gminy powstało 271 instalacji fotowoltaicznych. Ponadto gmina wyznaczyła tereny dla infrastruktury energetycznej, co pozwoliło na szybką i sprawną realizację przyłączenia odbiorców przemysłowych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Radziechowy-Wieprz.

Konkurs „Samorząd przyjazny energii” jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, we współpracy z operatorami sieci elektroenergetycznych: Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja oraz Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

Informacje o konkursie i wyniki można znaleźć na stronie internetowej: ptpiree.pl