⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach.
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

Inteligentny licznik w każdym domu. TAURON Dystrybucja prezentuje szczegóły programu

04.01.2022
Klienci przyłączeni do sieci TAURON Dystrybucja dysponują już 840 tysiącami liczników odczytywanych zdalnie. W ubiegłym roku wystartował program AMIplus, czyli projekt masowej wymiany urządzeń pomiarowych. W efekcie realizacji przedsięwzięcia, do 2031 roku wszyscy klienci spółki (ok. 6 mln) będą mieli zamontowane liczniki zdalnego odczytu. Harmonogram prac zakłada w ciągu najbliższych ośmiu lat średnioroczną wymianę liczników na poziomie około 750 tysięcy.
Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w kraju. Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Natomiast klienci uzyskają dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej.  

W czerwcu 2021 r. rozpoczęły się przygotowywania do formalnego uruchomienia w TAURON Dystrybucja programu Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI zgodnie z wymaganiami uPE – Program AMIplus. TAURON Dystrybucja, to największy operator sieci dystrybucyjnej w Polsce i dlatego od terminowego przeprowadzenia przedsięwzięcia w spółce zależy w dużej mierze realizacja wdrożenia inteligentnego opomiarowania w skali całego kraju. 

W ramach AMIplus osiągnięcie 80% liczników inteligentnych nastąpi w 2028 r. (ok. 5,1 mln szt.) a 100% (ok. 6 mln szt.) na koniec 2030 r.

Korzyści dla klientów to przede wszystkim możliwość rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych, brak wizyt inkasentów, dostęp w aplikacji do danych dot. zużycia i struktury poboru energii w konkretnym gospodarstwie domowym oraz możliwość funkcjonowania jako prosument bez konieczności wymiany licznika na nowy.

Wymiana urządzenia na inteligentne pozwoli też na usprawnienia bieżącej obsługi klientów, w tym skrócenie czasu realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.


Pierwsze postępowanie przetargowe 

W ostatnich dniach grudnia 2021 uruchomione zostało w ramach AMIplus pierwsze postępowanie przetargowe, dotyczące zakupu liczników inteligentnych na potrzeby wymiany legalizacyjnej na terenie Wrocławia.  Wrocław to szczególny obszar dla TAURON Dystrybucja, to właśnie tam realizowany był największy w Polsce projekt pilotażowy montażu liczników zdalnego odczytu u klientów. Obecnie we Wrocławiu w ramach Projektu Smart City Wrocław, zainstalowanych jest już blisko 420 tys. liczników AMI.  

- Ogłoszone postępowanie dotyczy przetargu publicznego na zakup, montaż i uruchomienie komunikacji z liczników zdalnego odczytu w ramach wymiany legalizacyjnej we Wrocławiu, która przypada głównie na lata 2023-2024. Chcemy kupić ponad 300 tys. sztuk liczników o określonych parametrach i technologii ponieważ dotyczą one konkretnego obszaru, gdzie wybrana została już kilka lat temu technologia komunikacji PLC w oparciu o protokół OSGP. Jednak dla każdego z kolejnych etapów realizacji programu AMIplus będziemy wybierać technologię komunikacyjną odpowiadającą najlepiej naszym potrzebom i najkorzystniejszą ze względu na oferowane przez rynek możliwości technologiczne i warunki cenowe  – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. 


Harmonogram prac 

TAURON Dystrybucja, to największy operator sieci dystrybucyjnej w Polsce. Tak dużego projektu technologicznego, logistycznego, finansowego i zakupowego nie da się więc przeprowadzić równocześnie na całym terenie obsługiwanym przez spółkę. 

W najbliższych latach realizowane będą więc kolejne części działań obejmujących wymianę liczników w poszczególnych jednostkach biznesowych spółki: 

- lata 2023-2026 – wymiana 2,3 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach;
- lata 2025-2028 – wymiana 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie;
- lata 2027-2030 – wymiana 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i  Częstochowie. 

Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI wynika z nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne i wprowadzenia do tej ustawy obowiązku instalacji na masową skalę liczników zdalnego odczytu. Oznacza to, że do 4 lipca 2031 r. 100% odbiorców końcowych w całej Polsce powinno być wyposażonych w licznik zdalnego odczytu. TAURON Dystrybucja przygotowuje się do tej operacji już od kilku lat.