⚠ UWAGA ⚠ Docierają do nas sygnały, że możesz natknąć się w sieci na FAŁSZYWE STRONY INTERNETOWE z użyciem wizerunku TAURONA.
Strony te promowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach. 
W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON. 
 
Apelujemy do klientów o szczególną ostrożność! Nie należy klikać w podejrzane linki, ani podawać swoich danych osobowych. Nie prowadzimy w mediach społecznościowych żadnej kampanii inwestycyjnej dla klientów!

Letnie ABC bezpieczeństwa

01.06.2022
Statystyki potwierdzają, że latem dochodzi do wielu wypadków porażenia prądem dzieci i młodzieży. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może mieć tragiczny finał. W ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja o wejściu na słup energetyczny w Krośnie 14-letniego chłopca. Zdarzenie zakończyło się tragicznie, życia chłopca nie udało się uratować. TAURON Dystrybucja i „Bezpieczniki TAURONA” przypominają, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w pobliżu urządzeń energetycznych.
Wiosną i latem w długie i ciepłe dni dzieci oraz młodzież coraz więcej czasu spędzają poza domem. Jest to też czas, w którym co roku dochodzi do wielu bardzo groźnych wypadków porażenia prądem. Ofiary tych wypadków to najczęściej starsze dzieci i młodzież.

Okoliczności od lat pozostają podobne. Czasem impreza, czasem ognisko, często brawura i chęć zaimponowania znajomym i w konsekwencji wspinanie się na słupy energetyczne lub włamania i wchodzenie do stacji transformatorowych. Tragiczny finał to bolesne poparzenia, które leczy się latami, obrażenia wielonarządowe, złamania, a nawet wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

- Każda informacja o wypadku to dla nas dodatkowy sygnał, jak ważna i wciąż potrzebna jest akcja, którą prowadzimy. Od wielu lat zachęcamy do uczestniczenia w programie edukacyjnym „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, którego głównym celem jest przekazanie dzieciom i młodzieży podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, a także bezpiecznego zachowania się w pobliżu urządzeń infrastruktury energetycznej – wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucji. - Dlatego, jak zawsze przed wakacjami, na platformie edukacyjnej programu zamieściliśmy informację z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa. Do wszystkich nauczycieli zarejestrowanych w programie wysłaliśmy maile z prośbą o przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa oraz gotowe do wydruku lub rozesłania materiały na ten temat – dodaje Ewa Groń.

Zasady bezpiecznego korzystania z prądu

Pamiętamy, że urządzenia energetyczne są oznakowane specjalnymi tabliczkami ostrzegawczymi i że tych tabliczek nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Bo znajdują się na urządzeniach, w których płynie prąd o napięciu nawet do kilkuset tysięcy woltów. A śmiertelne niebezpieczeństwo to już 230 woltów.

Przypomnijmy więc dzieciom, że nie powinny się bawić w pobliżu urządzeń energetycznych. Do otworów wentylacyjnych tych urządzeń nie wolno wkładać żadnych przedmiotów np. patyków. W pobliżu linii energetycznych nie powinno się też puszczać latawców, bo ich linki łatwo mogą się zaplątać w przewody. Nastolatkom trzeba wytłumaczyć, że nie wolno wspinać się na słupy energetyczne. Wszystkim, niezależnie od wieku, warto uświadomić, że nigdy nie wolno dotykać, a nawet zbliżać się do zerwanych przewodów energetycznych, a w razie pożaru gasić urządzeń energetycznych i elektrycznych wodą.

Wszystkich zainteresowanych popularyzacją zasad bezpieczeństwa, odsyłamy na platformę edukacyjną „Bezpieczniki TAURONA”, gdzie rodzice i nauczyciele znajdą wiele materiałów poświęconych temu tematowi. Począwszy od filmów, poprzez kompletne scenariusze lekcji, teksty poradnikowe, a także gry i zabawy dla uczniów.

Materiały edukacyjne można pobierać bezpłatnie z platformy „Bezpieczników” dostępnej pod adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl. Skorzystało z nich już ponad 3,5 tysiąca nauczycieli z całej Polski.

POBIERZ 10 ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z PRĄDU