Co najmniej 150 uszkodzonych słupów i 1 500 zerwanych linii średniego i niskiego napięcia

24.01.2023
Tak wygląda wstępny bilans uszkodzeń sieci elektroenergetycznej w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 dni.  Awarie były skoncentrowane punktowo w południowej i wschodniej części województwa małopolskiego, ponieważ tylko w tym regionie wystąpiły opady mokrego, ciężkiego śniegu.
- Standardowe warunki zimowe  tj. nawet bardzo duże opady typowego śniegu czy niskie temperatury nie wpływają istotnie na pracę linii energetycznych. Sytuacja staje się trudna przy dużych i skoncentrowanych opadach mokrego, ciężkiego śniegu oblepiającego linie i konary oraz zimowej szadzi obciążającej przęsła lub łamiącej konary drzew pod ciężarem lodu. Obecne awarie są nietypowe, ponieważ co najmniej 150 uszkodzonych słupów i 1 500 zerwanych linii niskiego i średniego napięcia było skoncentrowanych na stosunkowo niewielkim obszarze. -  mówi Ewa Groń rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. 

Obecnie trwają nadal prace głównie na sieci niskiego napięcia.  Do pomocy przy odbudowie infrastruktury ściągane są dodatkowe zespoły z Oddziałów TAURON Dystrybucji, gdzie uszkodzenia nie wystąpiły. Wcześniej były to brygady z Gliwic, Będzina, Opola i Częstochowy, teraz również z Wrocławia. W pierwszej kolejności obsługiwane są zgłoszenia, których czas realizacji przekroczył 24 godziny. 

W ciągu dzisiejszego dnia bez zasilania na terenie Małopolski jest od 1 do 2 tys. klientów. Wahania tej liczby wynikają z prac prowadzonych na sieci i konieczności w niektórych miejscach czasowego wyłączenia ciągów, które wcześniej były przewrócone do pracy. 

Część obwodów została też zabezpieczona lub załączona do pracy w celu jak najszybszego zasilenia klientów a w najbliższych dniach trzeba będzie w te miejsca wrócić, żeby wykonać bardziej skomplikowane prace ziemne i konstrukcyjne. 

Na terenie objętym awariami wstrzymane zostały zakładane wcześniej prace planowe  tj.  modernizacyjne i przyłączeniowe. Wynika to z zaangażowania wszystkich dostępnych brygad i pracowników technicznych do usuwania awarii na terenie Małopolski.