Kolejne pracownie w szkołach zawodowych doposażone przez TAURON Dystrybucję

11.12.2023
Jakie prezenty są najlepsze? Takie, które sprawiają, że możemy się rozwijać. Dlatego TAURON Dystrybucja przekazuje sprzęt i narzędzia do pracowni elektrycznych w szkołach branżowych, z którymi współpracuje. W Mikołajki, 6 grudnia przedstawiciele spółki byli z takimi technicznymi prezentami w głogowskim Zespole Szkół Politechnicznych. 
TAURON Dystrybucja na stałe współpracuje już z 33 szkołami zawodowymi z południa Polski, z którymi ma podpisane Porozumienia o współpracy. Wkrótce grono to powiększy się o placówki w Lubaniu i Bolesławcu.

- Zaangażowanie i pasję – czyli coś, co cenimy u naszych pracowników - widzę i słyszę w czasie rozmów z uczniami kierunków elektrycznych. Sprzęt i narzędzia, które zapewniamy, pomagają tę pasję rozwijać i uzupełniają proces kształcenia przyszłych elektryków. Ważną informacją, którą chcemy przekazać młodym ludziom podczas takich wizyt jest to, że po skończeniu edukacji czeka na nich praca w kluczowej branży dla naszego społecznego i gospodarczego rozwoju. Energetyka cały czas się zmienia, jednak cały czas jest w niej zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem elektrycznym, dobrze przygotowane do wykonywania zawodu np. elektromontera - powiedział Radosław Pobol prezes TAURON Dystrybucji, podczas spotkania z uczniami głogowskiego Zespołu Szkół Politechnicznych.

W ramach współpracy ze szkołami branżowymi w ciągu roku do pracowni elektrycznych szkół trafiają urządzenia i materiały dydaktyczne, które są wykorzystywane podczas zajęć praktycznych i lekcji. To szkoły i nauczyciele decydują, jaki sprzęt jest im potrzebny. W niektórych przypadkach jest to kilkaset sztuk drobnego osprzętu elektrycznego, w innych pojedyncze większe urządzenia np. zestawy komputerowe lub zaawansowane technologicznie oprogramowanie Virtual Reality.

Do placówek trafiły między innymi: trójfazowy licznik energii, styk pomocniczy, wtyczka przenośna, wyłączniki silnikowe, rozdzielnica natynkowa, przekaźnik prądowy, regulator i czujnik temperatury, ściemniacz oświetleniowy, sterownik rolet, miernik tester elektryczny, próbnik napięcia, zestaw do odizolowywania przewodów, praska do tulejek, wyłączniki. 

Od początku tego roku szkolnego sprzęt trafił już do placówek oświatowych w: Jaworznie, Dąbrowie Górniczej, Chrzanowie, Będzinie, Sosnowcu, Częstochowie, Gliwicach, Kluczborku, Brzegu, Opolu, Wrocławiu, Legnicy, Lubinie czy Głogowie.

Nie tylko nowoczesne pracownie

Doposażanie pracowni to nie jedyny element współpracy ze szkołami branżowym. TAURON Dystrybucja organizuje również warsztaty rozwojowe i praktyki, uczestniczy w dniach otwartych czy festiwalach zawodów. 

Spółka organizuje też praktyki zawodowe, które są bardzo wysoko oceniane przez uczniów. W parze z teoretycznym przygotowaniem do wykonywania zawodu idą także wyjazdy do stacji i na obiekty energetyczne, gdzie uczniowie mają możliwość skonfrontowania wiedzy z praktycznymi rozwiązaniami stosowanymi w energetyce zawodowej. Podczas takich spotkań o swojej pasji zawodowej i doświadczeniu powiadają fachowcy z wieloletnim stażem pracy. 
W kontaktach z młodymi ludźmi ważna jest również rola działów HR TAURON Dystrybucji, które lokalnie odpowiadają za procesy rekrutacji. Przygotowując młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, pracownicy informują ich o możliwych ścieżkach kariery w energetyce, warunkach zatrudnienia w energetyce zawodowej, podpowiadają co jest ważne w CV oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.