Trwa usuwanie awarii energetycznych

20.06.2024
Po bardzo intensywnych burzach i nawałnicach, które przeszły w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. nad częścią obsługiwanych przez TAURON Dystrybucję terenów wystąpiły rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerwy w zasilaniu klientów.
Bardzo silne burze spowodowały opadanie na energetyczne linie napowietrzne drzew spoza pasa wycinki oraz gałęzi i innych elementów niesionych przez wiatr. Wichury i nawałnice uszkodziły linie w wielu miejscach oraz łamały konstrukcje słupów energetycznych zrywając przewody. Uszkodzenia dotyczą elementów sieci napowietrznych na wszystkich poziomach napięć.

O godz. 9:00 wyłączonych było 585 stacji energetycznych SN/nN, a bez zasilnia było ok. 31  tys. klientów TAURON Dystrybucji, głównie z woj. śląskiego i małopolskiego (Oddziałów: Gliwice, Bielsko-Biała, Kraków i Tarnów). W pozostałych Oddziałach obsługiwanych przez spółkę, sieć energetyczna pracuje normalnie, a pojedyncze przypadki wyłączeń awaryjnych usuwane są na bieżąco.

Energetycy pracują w terenie angażując w usuwanie skutków burz brygady własne, brygady ściągnięte dodatkowo z jednostek, gdzie awarie nie występują oraz specjalistyczne firmy zewnętrzne. 

- Warunki pogodowe są niestabilne. Monitorujemy prognozy pogody i przygotowujemy się już teraz logistycznie i sprzętowo na kolejne burze, które są zapowiadane na najbliższe dni na naszym terenie działania. Obecnie na terenie Oddziału Bielsko-Biała pracują dodatkowe brygady z terenu Będzina. Na obszarze Górnego Śląska mamy wsparcie od wczesnych godzin rannych ekip technicznych z Częstochowy i Opola. To pokazuje sprawność działania i zaangażowanie naszych służb. – mówi Maciej Mróz wiceprezes TAURON Dystrybucji.

Praca w wielu zadrzewionych miejscach jest niebezpieczna ze względu na łamiące się lub powalone drzewa i gałęzie. Dodatkowo przy silnych opadach często utrudniony jest dojazd do urządzeń ze względu na podmokły lub zalany teren. W takich sytuacjach dostęp do infrastruktury lub dojechanie do niej ciężkim sprzętem jest czasowo niemożliwy. Wpływa to na czas usuwania awarii. 

Aktualny stan awarii oraz zakres planowych wyłączeń można sprawdzić na tej stronie.