Nielegalny pobór prądu

Nielegalne instalacje elektryczne są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia Twojego i Twoich bliskich.

Skorzystaj z formularza lub zgłoś telefonicznie

Gwarantujemy anonimowość zgłoszenia

Dostawcy energii od lat borykają się z problemem kradzieży energii elektrycznej. Dotyczy to także TAURON Dystrybucja S.A., który przeciwdziałając kradzieżom, systematycznie monitoruje zużycie energii i kontroluje układy pomiarowo-rozliczeniowe u Klientów.

Apelujemy o pomoc w likwidowaniu nielegalnego poboru energii elektrycznej. Szkody wyrządzone wskutek kradzieży energii dotyczą nas wszystkich, ponieważ wpływają na wysokość opłat za korzystanie z energii elektrycznej.

Uwaga niebezpieczeństwo! Zagrożenie dla zdrowia i życia!

W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej w budynku. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

   
 • TAURON Dystrybucja rozpoczął akcję społeczną mającą na celu przeciwdziałanie kradzieży energii elektrycznej. W ubiegłym roku firma wykryła siedem tysięcy przypadków takich kradzieży. To kilka procent przesyłanej energii elektrycznej, dlatego TAURON Dystrybucja wspólnie z policją pracuje nad najbardziej efektywnymi narzędziami w walce z kradzieżami prądu.

  TAURON Dystrybucja rozpoczął akcję społeczną mającą na celu przeciwdziałanie kradzieży energii elektrycznej. W ubiegłym roku firma wykryła siedem tysięcy przypadków takich kradzieży. To kilka procent przesyłanej energii elektrycznej, dlatego TAURON Dystrybucja wspólnie z policją pracuje nad najbardziej efektywnymi narzędziami w walce z kradzieżami prądu.

  W ramach akcji TAURON uruchomił specjalny telefon antykradzieżowy 801 444 606 pod którym można zgłaszać podejrzenie kradzieży energii elektrycznej.

  Wszystkie zgłoszenia są anonimowe i dokładnie sprawdzane podczas przeprowadzanych kontroli.

  - Nielegalny pobór energii to bardzo niebezpieczne zjawisko. Po pierwsze, kradzież energii to groźba porażenia ludzi i wywołania pożaru. Po drugie, każda ukradziona kilowatogodzina wpływa na wzrost rachunku wszystkich uczciwie płacących klientów. Po trzecie, okradani są często sąsiedzi lub zarządcy nieruchomości - mówi Leszek Wojtachnio, dyrektor Centrum Inspekcji Energetycznej TAURON Dystrybucja.

  W najbliższym czasie TAURON Dystrybucja wyśle do zarządców nieruchomości list z prośbą o umieszczenie na klatkach schodowych specjalnych naklejek po to, aby informacja o telefonie antykradzieżowym dotarła do jak największej ilości mieszkańców. Na początku kampania będzie prowadzona w powiatach: będzińskim, zawierciańskim i w Jaworznie. Docelowo ma objąć cały teren działania TAURON Dystrybucja, czyli województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i część podkarpackiego.

  Do współpracy przy akcji zostali zaproszeni policjanci, zarządcy nieruchomości, miejskie ośrodki pomocy społecznej, samorządy i przede wszystkim klienci. Tego typu akcje były już prowadzone lokalnie i jak pokazują doświadczenia, zgłoszenia na telefon antykradzieżowy potwierdzają się nawet w ponad 40 proc. przypadków.

  Warto zwrócić uwagę na to, że nielegalny pobór energii to przestępstwo ścigane przez polskie prawo. TAURON wspólnie z policją rozpoczął prace nad harmonogramem kontroli, które mają ograniczyć to zjawisko. Policjanci podkreślają, że kradzieże energii niosą niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia i majątku ludzi, a każde zlikwidowane nielegalne podłączenie poprawia to bezpieczeństwo.

  Podczas kontroli można w każdej chwili sprawdzić tożsamość przedstawiciela spółki. W tym calu należy poprosić o upoważnienie do przeprowadzenia czynności kontrolnych oraz legitymację służbową. Na każdym wydanym przez TAURON Dystrybucja upoważnieniu znajduje się imienna pieczątka z podpisem oraz numerem kontaktowym do osoby wystawiającej upoważnienie.

  W przypadku wątpliwości można też zadzwonić i sprawdzić tożsamość kontrolujących dzwoniąc do Telefonicznej Obsługi Klienta pod numery 32 303 0 303 (obszar gliwicki), 32 606 0 606 (pozostałe obszary). Każda osoba, która boi się wpuszczać do swojego domu lub mieszkania osoby obce może też poprosić o asystę w trakcie kontroli rodzinę lub sąsiadów.

  Patronat nad akcją „Stop dla nielegalnego poboru energii” objął Wojewoda Śląski.