Włącz dla przyrody

Działamy w malowniczym i urozmaiconym krajobrazowo terenie niemalże całej południowej Polski. Dostarczamy prąd, bezpieczeństwo i wiedzę. Tu budujemy naszą infrastrukturę energetyczną i dbamy o nią, czuwamy nad tym, by była niezawodna i bezpieczna.

Dbajmy wspólnie. Naturalnie!

Nasza infrastruktura znajduje się w bezpośrednim otoczeniu przyrody, dlatego odnosimy się z szacunkiem do tego cennego zasobu. Spełniamy standardy i wymogi ochrony środowiska oraz prowadzimy akcje i projekty ekologiczne, aby zapewnić naszym Klientom prąd zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wyrazem poszanowania i troski o wspólne dobro – naturę jest realizacja projektu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody”. Obejmuje on szereg działań przyjaznych środowisku w obszarach: działalności podstawowej, majątku firmy, organizacji pracy i funkcjonowania biur. Bo każdy krok w tym kierunku ma znaczenie - nawet ten najmniejszy.

Bociany TAURONA

TAURON Dystrybucja ma ponad 112 tys. km linii niskiego napięcia. Można byłoby nimi 3-krotnie opleść Ziemię! To właśnie na tej sieci coraz częściej bociany zakładają gniazda. Trudno się dziwić skoro słupy podtrzymujące linie energetyczne są wszędzie tam, gdzie bociany mają dobre warunki do życia lub co najmniej w ich pobliżu. Ponadto słup podtrzymujący linie, którymi płynie prąd, skutecznie odstrasza i uniemożliwia dostęp intruzów - bociany mogą się na nim czuć bezpiecznie. 

Do gniazda na 10-metrowym słupie ptaki mają dogodny dostęp i doskonały widok na okolicę. Mogą tu swobodnie lądować i wzbijać się do lotu, bo wokół linii nie ma wysokich drzew. Teraz, gdy energetycy wynoszą gniazda na specjalne stalowe podesty bociany mają znakomite warunki mieszkalne. Obecnie na sieci dystrybucyjnej spółki znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd.


Dowiedz się więcej

Zielona Dystrybucja

Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo i edukacja - włączamy nasze bezpieczniki. Głównym celem naszych działań jest bezpieczeństwo energetyczne - w każdym jego aspekcie.

Wysokie drzewa, których gałęzie znajdują się blisko linii energetycznych bardzo często powodują awarie. Wystarczy mocny wiatr lub obfite opady śniegu. W takich sytuacjach pracownicy TAURON Dystrybucji pracują dniem i nocą, aby powrócił prąd. Czasem po kolana w śniegu, innym razem w strugach deszczu czy gorącym słońcu. Na bieżąco robią przeglądy i dbają o odpowiednie odległości roślinności od przewodów – wspólnie z dendrologami i arborystami.

Energetycy dbają również o równoważenie ubytków w zieleni poprzez sadzenie nowych drzewek  


Dowiedz się więcej