⚠ UWAGA AWARIE ⚠ Po bardzo intensywnych burzach i nawałnicach, które przeszły w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. nad częścią obsługiwanych przez TAURON Dystrybucję terenów wystąpiły rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerwy w zasilaniu klientów.
Energetycy pracują cały czas w terenie przywracając zasilanie do kolejnych klientów.

Monitorujemy prognozy pogody i przygotowujemy się już teraz logistycznie i sprzętowo na kolejne burze, które są zapowiadane na najbliższe dni na naszym terenie działania.
Aktualny stan awarii oraz zakres planowych wyłączeń można sprawdzić na tej stronie.

Szkolenie z pierwszej pomocy z laureatem Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym

16.06.2021
TAURON Dystrybucja prowadzi akcję szkoleniową, której celem jest podnoszenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, między innymi w wypadkach porażenia prądem. 
Każdego roku na sieci elektroenergetycznej dochodzi do dramatycznych zdarzeń spowodowanych brakiem wiedzy, odpowiedzialności lub niefrasobliwością. Wspinaczka na słupy, włamania do stacji transformatorowych, zbliżanie maszyn lub narzędzi pracy podczas wykonywania prac polowych lub budowlanych, to najczęstsze przyczyny groźnych wypadków. TAURON Dystrybucja prowadzi więc akcje informacyjne, w których przestrzega i uczy, jak reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia a w najbliższych dniach firma przeprowadzi cykl trzech szkoleń online z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. 

Zajęcia poprowadzi Jarosław Sowizdraniuk, ekspert w dziedzinie ratownictwa medycznego, na co dzień pracujący jako ratownik medyczny. Prowadzi zajęcia z medycyny ratunkowej w Katedrze Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest również wielokrotnym laureatem Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.

Żeby wziąć udział w szkoleniu należy wejść na stronę wydarzenia na Facebooku: Pierwsza pomoc ma MegaMoc!

W  trakcie pierwszego szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem.

Szkolenie składa się z trzech modułów:

17 czerwca, godz. 20:00 – porażenie prądem, resuscytacja oraz użycie zautomatyzowanego defibrylatora (AED)
24 czerwca, godz. 20:00 – oparzenia
1 lipca, godz. 20:00 – złamania

Podczas szkolenia zostaną zaprezentowane najnowsze zasady udzielania pierwszej pomocy. Postęp w medycynie sprawia, że procedury ratunkowe są systematycznie aktualizowane lub zmieniane. Warto więc wiedzieć, jak możemy pomóc poszkodowanemu, jednocześnie chroniąc siebie w trudnych sytuacjach.

Dla wielu osób może okazać się dużym zaskoczeniem, że coś, czego byli uczeni jeszcze nie tak dawno i o czym w dalszym ciągu można przeczytać w Internecie, dziś jest nie tylko nieaktualne, ale uznane za szkodliwe dla poszkodowanego – mówi Jarosław Sowizdraniuk, ratownik medyczny prowadzący szkolenie. - Nawet z pozoru niewielkie zmiany mogą mieć znaczący wpływ na wynik reanimacji. Nie chcemy wykonywać poprzedniej wersji procedury pierwszej pomocy, jeśli dostępna jest nowsza, skuteczniejsza metoda, zwłaszcza jeśli chodzi o procedury ratujące życie – wyjaśnia Jarosław Sowizdraniuk.

Szkolenia adresowane są do wszystkich, którzy chcą zdobyć lub odświeżyć wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Podczas trzech krótkich spotkań online zostaną zaprezentowane najnowsze techniki udzielania pierwszej pomocy w sytuacji m.in. porażenia prądem, zatrzymania akcji serca, złamania, oparzenia oraz instrukcja użycia zautomatyzowanego defibrylatora (AED). W trakcie każdej części szkolenia internauci będą mieli możliwość zadawania pytań prowadzącemu.

Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim wypadkom, możemy natomiast edukować i przypominać o zasadach bezpieczeństwa. Szkolenie z pierwszej pomocy, powinni zobaczyć absolutnie wszyscy. Dzięki naszej reakcji, umiejętności i opanowaniu zależeć może czyjeś życie – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

>>> Sprawdź Bezpieczniki TAURONA