TAURON Dystrybucja radzi, czym kierować się przy wyborze świątecznego oświetlenia

09.12.2022
Kolorowo, bezpiecznie w użytkowaniu i niedrogo. W okresie świątecznym świetlne łańcuchy, girlandy i kurtyny pojawiają się nie tylko w naszych domach, ale też balkonach i w przydomowych ogrodach. Najważniejsze jednak, by dekoracje były bezpieczne w użytkowaniu. Energetyczny lider podpowiada jak o to zadbać w ramach akcji Bezpieczniki TAURONA. 
- Jeśli planujesz zakup świątecznego oświetlenia, zadbaj przede wszystkim o to, by było ono bezpieczne. Nigdy nie kupuj lampek z niewiadomego źródła. Przed zakupem sprawdź jakość wykonania i wymagane certyfikaty – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. 

Na opakowaniu powinien znajdować się certyfikat CE, który potwierdza, że zestaw jest zgodny z normami Unii Europejskiej i bezpieczny w użytkowaniu. W przypadku oświetlenia elewacyjnego i ogrodowego musi ono także posiadać atest dopuszczający do stosowania w warunkach wysokiej wilgotności i niskich temperatur. 

Jeśli oświetlenie ma zostać umieszczone pod zadaszeniem, stopień ochrony (Index of Protection) powinien wynosić  przynajmniej IP 44, jeśli nie będzie niczym chronione, powinien wynosić IP 65. To ważne, ponieważ zbyt niski stopień ochrony może grozić zwarciem, pożarem, a nawet porażeniem prądem. 

- Oznaczenie IP znajdziesz na opakowaniu. Jeżeli lampki świąteczne mają trafić na zewnątrz domu, bardzo ważna jest również szczelność. Oświetlenie powinno posiadać II klasę ochronności iluminacji (izolacja wzmocniona), przedstawianą na opakowaniu lub w instrukcji symbolem dwóch kwadratów. Piktogram z domem i choinką oznacza możliwości używania oświetlenia na zewnątrz, a odwrócony trójkąt z literą F informuje o niepalności produktu – wyjaśnia rzecznik prasowy spółki TAURON Dystrybucja.

Jakie oświetlenie zapewni nam najpiękniejszy blask? 

Jeśli marzysz o trwałej iluminacji, warto przemyśleć wymianę starych łańcuchów żarowych na nowe, wykonane w technologii LED. Łańcuchy żarowe mogą rozgrzewać się do bardzo wysokich temperatur – nawet do 200°C, co sprzyja awariom i może grozić pożarem. 

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będą nowoczesne lampki wykonane w technologii LED, które się nie nagrzewają. Światełka LED są także trwałe – czas ich pracy wynosi między 25 000 a 50 000 godzin. Ich światło jest jaśniejsze i mocniejsze od tego emitowanego przez tradycyjne lampki żarowe. LEDy pobierają też znacznie mniej energii. 

A jeśli chcesz sprawdzić, ile będzie cię kosztowało świąteczne oświetlenie skorzystaj z kalkulatora zużycia prądu przygotowanego przez TAURON Dystrybucję: tauron-dystrybucja.pl/kalkulator-zuzycia-pradu

Jeśli nie wiesz, jak długie światełka wybrać, przyjmij, że łańcuch powinien być trzy razy dłuższy, niż wynosi wysokość choinki.

Łączenie ma znaczenie

Z ilu łańcuchów będzie się składać twoja dekoracja? Pytanie jest istotne, bo właściwe połączenie kompletów lampek wpływa na bezpieczeństwo. 

Znaczenie ma tu zarówno sposób połączenia jak i maksymalna dopuszczalna ilość łączonych elementów. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z importerem lub producentem ozdób – mówi Ewa Groń, rzecznik TAURON Dystrybucji – Przekroczenie dopuszczanej przez producenta długości łańcucha może spowodować przepalenie przewodów przyłączeniowych, a w konsekwencji pożar. Choinka ma jednak przede wszystkim zachwycać. Podpowiemy więc: jeśli nie wiesz, jak długie światełka wybrać, to dla uzyskania takiego efektu przyjmij, że łańcuch powinien być trzy razy dłuższy, niż wynosi wysokość choinki – dodaje Ewa Groń

Przed montażem

Przed montażem rozłóż światełka i sprawdź czy przewody nie są uszkodzone, nie mają śladów przegrzania czy przetarcia izolacji. Nieprawidłowo działające ozdoby mogą spowodować pożar lub narazić domowników na porażenie prądem. Rozwinięty łańcuch podłącz do instalacji i przejrzyj lampki. Jeśli dostrzegłeś uszkodzenia – nie wieszaj i nie naprawiaj ich. Zestawy świątecznego oświetlenia wykonane są jako produkt jednorazowy i nie nadają się do samodzielnego naprawiania. Niesprawny komplet wyrzuć do odpadów znakowanych jako elektrośmieci. 

Czas na montaż

Montaż ozdób na zewnątrz powinno wykonywać się w pogodny dzień, w asyście kogoś do pomocy. Pracując na wysokości, też koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Używaj stabilnej drabiny wykonanej z materiału, który nie przewodzi prądu – świetnie sprawdzi się wykonana z drewna. 

Montując oświetlenie pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić czy:
połączenie zasilające oświetlenie jest wykonane w formie hermetycznej (wtyczka-gniazdko),
wszystkie jego elementy są odłączone od zasilania,
przewody zasilające nie są nadmiernie naprężone, 
przewody i wtyczki są zabezpieczone przed ewentualnym działaniem wysokich temperatur ze sztucznych ogni lub fajerwerków,
elementy zasilające i podłączone do sieci są niedostępne i bezpieczne dla dzieci.

Przyłączone elementy oświetlenia zewnętrznego należy zabezpieczać odpowiednio dobranym bezpiecznikiem przeciwpożarowym, chroniącym przed porażeniem elektrycznym.

Blask świecy, a może świeca LED? 

Świąteczny klimat to również blask świecy. Czy można zastąpić tradycyjną woskową świecę? Jak najbardziej, a propozycja jest bezpieczna i wygodna w użyciu. Świeca LED – bo o niej mowa – składa się z diody LED imitującej płomień i  obudowy, która przypomina zwykłą świecę woskową lub lampion. 

Nie płonienie, nie stanowi więc zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych. Możesz postawić ją w oknie przy zasłonie, koło łóżka, na tarasie czy w łazience - nie wznieci pożaru, ani nie zgaśnie. Świece LED są bezprzewodowe, ładowane indukcyjnie lub bateriami. W niektórych egzemplarzach można regulować natężenie czy włączyć migotanie światła. Technologia LED doskonale sprawdza się także w przypadku innych pięknych i klimatycznych akcesoriów, takich jak lampiony, lampy, czy latarenki. 

Po więcej porad dla majsterkowiczów wejdź na stronę internetową prowadzonego przez TAURON Dystrybucję programu Bezpieczniki TAURONA: bezpieczniki.tauron-dystrybucja.pl

>>> pobierz poradnik