Bezpieczniki TAURONA

Celem "Bezpieczników TAURONA" jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

"Bezpieczniki TAURONA: Włącz dla dobra dziecka"

Multimedialna platforma e-learningowa, kreatywne konkursy z nagrodami, ciekawe gadżety i objazdowe miasteczka propagujące wiedzę o zasadach bezpiecznego użytkowania energii - to elementy kampanii "Bezpieczniki TAURONA: Włącz dla dobra dziecka". 
 
Adresujemy ją do dzieci, młodzieży a także rodziców i nauczycieli, których zachęcamy do aktywnego włączenia się do programu

Zobacz stronę Akcji

Interaktywne lekcje

atrakcyjne filmy edukacyjne

Opisy doświadczeń

opisy eksperymentów i zabaw

pomoce naukowe

Platformę można znaleźć pod adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl a strona całej akcji edukacyjnej to: bezpieczniki.tauron.pl

Platforma e-learningowa

Przeznaczenie platformy

Nowoczesne narzędzie edukacyjne, jakim jest platforma e-learningowa, umożliwia przystąpienie do programu szkołom z terenu całego kraju. Bazując na doświadczeniach z poprzednich edycji „Bezpieczników” TAURON stworzył obecnie całkowicie nową, multimedialną platformę edukacyjną przygotowaną z myślą o nauczycielach szkół podstawowych, uczniach i ich rodzicach.

Zalety platformy

Filarem platformy są gotowe scenariusze interaktywnych lekcji, opracowane dla dwóch grup wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych. Lekcje zawierają filmy edukacyjne, są pełne doświadczeń, eksperymentów i zabaw, a także wykorzystują wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych.

Platforma dla każdego

Część materiałów dydaktycznych zamieszczonych na platformie przygotowanych zostało z myślą o uczniach niepełnosprawnych. Najważniejsze filmy edukacyjne zamieszczone na platformie przygotowane są w trzech wersjach: z audiodeskrypcją dla uczniów niewidzących lub słabo widzących, z językiem migowym i z napisami dostosowanymi do potrzeb uczniów niesłyszących lub słabo słyszących. Jeden ze scenariuszy lekcji dla klas 1-3 został także przygotowany z myślą o klasach integracyjnych
"Dzięki platformie program zyskuje nowe grono odbiorców, ponieważ do tej pory przeprowadzaliśmy zajęcia edukacyjne bezpośrednio w szkołach na terenie działania spółki" - mówi Beata Boryczko, koordynator projektu w TAURON Dystrybucja. - "Treści, jakie przekazujemy dzieciom, mają przede wszystkim podnieść ich poziom bezpieczeństwa.  Uznaliśmy więc, że warto zmienić formułę programu i stworzyć nowoczesne i powszechnie dostępne narzędzie dydaktyczne. Dzięki temu nauczyciel w każdej szkole w Polsce sam będzie mógł wybrać temat lekcji związany z prądem, energią elektryczną lub bezpieczeństwem i przeprowadzić lekcję, dostosowując ją do potrzeb uczniów"

Pstryk i wszystko jasne

Filarem platformy są gotowe scenariusze interaktywnych lekcji, opracowane dla dwóch grup wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych. Lekcje zawierają filmy edukacyjne, są pełne doświadczeń, eksperymentów i zabaw. a także wykorzystują wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych.

Na lekcjach wykorzystywanych jest wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych. Dzięki temu uczniowie bardziej angażują się w przeprowadzenie eksperymentów lub doświadczeń i pracując - najczęściej zespołowo - uczą się nie tylko współdziałania, ale przede wszystkim samodzielnie dochodzą do wniosków i odkrywają prawa fizyki

Na potrzeby scenariuszy lekcji powstało również pięć ok. 4-minutowych filmów,  przedstawiających główne tematy lekcji. Wykorzystano także  dwa dłuższe filmy edukacyjne, wyprodukowane wcześniej dla „Bezpieczników”. Wszystkie materiały umieszczone na platformie były konsultowane z metodykiem szkolnym oraz psychologiem dziecięcym.

A po szkole

Dział "Dla uczniów"

Niezależnie od sekcji „Dla nauczyciela” platforma zawiera też dział „Dla uczniów”, który nie wymaga logowania a zawiera gry, zabawy, eksperymenty oraz testy o elektryczności. I również w tym przypadku zadania i quizy oraz ich stopień trudności jest dostosowany do dzieci w różnych grupach wiekowych. Przy elementach zabawy i gier zręcznościowych najważniejszym tematem nadal pozostaje jednak bezpieczeństwo, czyli bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej i właściwe zachowanie się w pobliżu urządzeń energetycznych. Inne przybliżane dzieciom tematy, to np. pokazanie czym jest prąd, jak i gdzie się go wytwarza oraz jak jest przesyłany z elektrowni do domów.

Platforma zawiera również dział przeznaczony dla rodziców.

- "Platforma edukacyjna przygotowana przez TAURON jest innowacyjnym narzędziem do propagowania bezpiecznych zachowań i wiedzy na temat prądu wśród najmłodszych. Stronę zbudowano tak, aby swoje potrzeby mógł realizować zarówno nauczyciel jak i uczeń. Nowością jest, że zaproponowano też materiały dla rodzica, co pozwala im szczególnie aktywnie zaangażować się w rozwój swojego dziecka i rozbudzać jego zainteresowania" - mówi Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ekspert Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

TAURON nagradza

Nowa formuła „Bezpieczników TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”  aktywizuje głównie nauczycieli i pozwala im na wprowadzenie do lekcji nowych, atrakcyjnych treści i narzędzi edukacyjnych. Dla nauczycieli i klas, które zarejestrują się do programu, przeprowadzą „energetyczną” lekcję i najciekawiej pokażą, opiszą lub zrelacjonują ją na swojej stronie www lub na profilu społecznościowym - TAURON ufundował drobne upominki.