Ostrzeżenie

UWAGA! Trudne warunki pogodowe tj. intensywne wichury powodują uszkodzenia sieci energetycznej na terenie obsługiwanym przez TAURON Dystrybucja. Wichury uszkadzają linie energetyczne w wielu miejscach i łamią konstrukcje słupów energetycznych. Rozległe awarie energetyczne występują głównie w zachodniej części działania spółki na terenie Oddziałów: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra i Legnica. Brygady pogotowia energetycznego i służby techniczne spółki pracują bardzo intensywnie nad przywróceniem zasilania do klientów. Obsada linii alarmowej 991 została zwiększona, może jednak wystąpić dłuższy czas oczekiwania na zgłoszenie awarii.

Zgłoś awarię

Bezpieczniki TAURONA

Celem "Bezpieczników TAURONA" jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

"Bezpieczniki TAURONA: Włącz dla dobra dziecka"

Multimedialna platforma e-learningowa, kreatywne konkursy z nagrodami, ciekawe gadżety i objazdowe miasteczka propagujące wiedzę o zasadach bezpiecznego użytkowania energii - to elementy kampanii "Bezpieczniki TAURONA: Włącz dla dobra dziecka". 
 
Adresujemy ją do dzieci, młodzieży a także rodziców i nauczycieli, których zachęcamy do aktywnego włączenia się do programu

Zobacz stronę Akcji

Interaktywne lekcje

atrakcyjne filmy edukacyjne

Opisy doświadczeń

opisy eksperymentów i zabaw

pomoce naukowe

Platformę można znaleźć pod adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl a strona całej akcji edukacyjnej to: bezpieczniki.tauron.pl

Platforma e-learningowa

Przeznaczenie platformy

Nowoczesne narzędzie edukacyjne, jakim jest platforma e-learningowa, umożliwia przystąpienie do programu szkołom z terenu całego kraju. Bazując na doświadczeniach z poprzednich edycji „Bezpieczników” TAURON stworzył obecnie całkowicie nową, multimedialną platformę edukacyjną przygotowaną z myślą o nauczycielach szkół podstawowych, uczniach i ich rodzicach.

Zalety platformy

Filarem platformy są gotowe scenariusze interaktywnych lekcji, opracowane dla dwóch grup wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych. Lekcje zawierają filmy edukacyjne, są pełne doświadczeń, eksperymentów i zabaw, a także wykorzystują wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych.

Platforma dla każdego

Część materiałów dydaktycznych zamieszczonych na platformie przygotowanych zostało z myślą o uczniach niepełnosprawnych. Najważniejsze filmy edukacyjne zamieszczone na platformie przygotowane są w trzech wersjach: z audiodeskrypcją dla uczniów niewidzących lub słabo widzących, z językiem migowym i z napisami dostosowanymi do potrzeb uczniów niesłyszących lub słabo słyszących. Jeden ze scenariuszy lekcji dla klas 1-3 został także przygotowany z myślą o klasach integracyjnych
"Dzięki platformie program zyskuje nowe grono odbiorców, ponieważ do tej pory przeprowadzaliśmy zajęcia edukacyjne bezpośrednio w szkołach na terenie działania spółki" - mówi Beata Boryczko, koordynator projektu w TAURON Dystrybucja. - "Treści, jakie przekazujemy dzieciom, mają przede wszystkim podnieść ich poziom bezpieczeństwa.  Uznaliśmy więc, że warto zmienić formułę programu i stworzyć nowoczesne i powszechnie dostępne narzędzie dydaktyczne. Dzięki temu nauczyciel w każdej szkole w Polsce sam będzie mógł wybrać temat lekcji związany z prądem, energią elektryczną lub bezpieczeństwem i przeprowadzić lekcję, dostosowując ją do potrzeb uczniów"

Pstryk i wszystko jasne

Filarem platformy są gotowe scenariusze interaktywnych lekcji, opracowane dla dwóch grup wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych. Lekcje zawierają filmy edukacyjne, są pełne doświadczeń, eksperymentów i zabaw. a także wykorzystują wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych.

Na lekcjach wykorzystywanych jest wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych. Dzięki temu uczniowie bardziej angażują się w przeprowadzenie eksperymentów lub doświadczeń i pracując - najczęściej zespołowo - uczą się nie tylko współdziałania, ale przede wszystkim samodzielnie dochodzą do wniosków i odkrywają prawa fizyki

Na potrzeby scenariuszy lekcji powstało również pięć ok. 4-minutowych filmów,  przedstawiających główne tematy lekcji. Wykorzystano także  dwa dłuższe filmy edukacyjne, wyprodukowane wcześniej dla „Bezpieczników”. Wszystkie materiały umieszczone na platformie były konsultowane z metodykiem szkolnym oraz psychologiem dziecięcym.

A po szkole

Dział "Dla uczniów"

Niezależnie od sekcji „Dla nauczyciela” platforma zawiera też dział „Dla uczniów”, który nie wymaga logowania a zawiera gry, zabawy, eksperymenty oraz testy o elektryczności. I również w tym przypadku zadania i quizy oraz ich stopień trudności jest dostosowany do dzieci w różnych grupach wiekowych. Przy elementach zabawy i gier zręcznościowych najważniejszym tematem nadal pozostaje jednak bezpieczeństwo, czyli bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej i właściwe zachowanie się w pobliżu urządzeń energetycznych. Inne przybliżane dzieciom tematy, to np. pokazanie czym jest prąd, jak i gdzie się go wytwarza oraz jak jest przesyłany z elektrowni do domów.

Platforma zawiera również dział przeznaczony dla rodziców.

- "Platforma edukacyjna przygotowana przez TAURON jest innowacyjnym narzędziem do propagowania bezpiecznych zachowań i wiedzy na temat prądu wśród najmłodszych. Stronę zbudowano tak, aby swoje potrzeby mógł realizować zarówno nauczyciel jak i uczeń. Nowością jest, że zaproponowano też materiały dla rodzica, co pozwala im szczególnie aktywnie zaangażować się w rozwój swojego dziecka i rozbudzać jego zainteresowania" - mówi Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ekspert Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

TAURON nagradza

Nowa formuła „Bezpieczników TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”  aktywizuje głównie nauczycieli i pozwala im na wprowadzenie do lekcji nowych, atrakcyjnych treści i narzędzi edukacyjnych. Dla nauczycieli i klas, które zarejestrują się do programu, przeprowadzą „energetyczną” lekcję i najciekawiej pokażą, opiszą lub zrelacjonują ją na swojej stronie www lub na profilu społecznościowym - TAURON ufundował drobne upominki.