Bociany TAURONA

TAURON Dystrybucja w ramach projektu „Bociany TAURONA” od wielu lat dba o bocianie gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych. Przeczytaj więcej o naszych działaniach.

Zagrożenie dla bocianów

Niestety, sieć energetyczna często zagraża życiu bocianów. Szczególnie nieizolowane przewody elektryczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ptaków i ich młodych. Natomiast bocianie domostwo rozrastając się rok po roku potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów i może być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych.
 
Każdego roku gniazda oczyszczamy i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów, W których płynie energia. To pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a TAURON Dystrybucja utrzymać sieci energetyczne w dobrym stanie technicznym. Czytaj więcej o zimowych porządkach.

Dodatkowo organizujemy szkolenia dla swoich pracowników, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekować się ptakami, profesjonalnie przygotować gniazdo i bezpiecznie umieścić je na platformie. Ranne zwierzęta, które na przykład wypadły z gniazda, są przewożone przez energetyków do specjalistycznych ośrodków. Wielu pracowników spółki w czasie ubiegłorocznego ataku zimy zajmowało się także dożywianiem bocianów.

Energetycy pomagają w obrączkowaniu bocianów

Obrączkowanie piskląt jest jednym z kilku działań, które są realizowane przez spółkę obok bieżącej opieki nad bocianimi gniazdami założonymi na sieci elektroenergetycznej.
Spółka na co dzień współpracuje z ornitologami i konsultuje swoje działania na rzecz bocianów, aby jak najlepiej pomagać ptakom. To ważne, bo na słupach energetycznych zarządzanych przez TAURON Dystrybucja, znajduje się ponad 2200 gniazd.
W okresie letnim współpraca z ornitologami obejmuje obrączkowanie ptaków.

Czytaj więcej o obrączkowaniu bocianów 

Zobacz nasz film o bocianach

Bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Energetycy na co dzień współpracują z ornitologami i konsultują swoje działania, aby jak najlepiej pomagać bocianom.

- "W naszym najbliższym otoczeniu ubywa wysokich drzew, nie ma już praktycznie dachów krytych strzechą i w związku z tym bociany coraz częściej na lokalizację gniazda wybierają słupy energetyczne. Platforma, na której umieszcza się gniazdo i wynosi powyżej przewodów, to rozwiązanie najlepsze. Zapewnia bezpieczeństwo ptakom i chroni je przed drapieżnikami, np. kunami "- mówi dr Jacek Betleja, ornitolog.

Bocian biały (Ciconia ciconia)

Charakterystyka

Bociany mierzą ponad 1 m długości, a rozpiętość skrzydeł sięga 2 m. Upierzenie obu płci jest identyczne, ale samica jest nieco mniejsza od samca.

Wszystkie gatunki z tej rodziny to podobne ptaki o długich nogach i dużym dziobie, ale różniące się ubarwieniem i zwyczajami i znane są jako: bociany, dławigady, marabuty, kleszczaki i żabiru.

Środowisko życia

Bociany to ptaki związane z obszarami wilgotnymi i podmokłymi, ale gniazdują zarówno w terenach otwartych, jak i w lasach. W Polsce występują jeszcze bociany czarne Ciconia nigra, ale jest ich znacznie mniej niż ich białych kuzynów

Do rodziny bocianowatych Ciconiidae, należy 19 gatunków, rozmieszczonych na całym świecie. 

Zwyczaje

Wraz ze zmianami w krajobrazie zmieniły się także zwyczaje bocianów. Jeszcze 30-40 lat temu większość bocianów zakładała gniazda na krytych strzechą dachach budynków wiejskich i na drzewach. Teraz na południu Polski ogromna większość gniazd znajduje się na słupach energetycznych, choć na północnym-wschodzie nadal bociany najczęściej zakładają gniazda na budynkach i na drzewach.

Żywność bocianów

Bociany żywią się wyłącznie pokarmem zwierzęcym i jest to pokarm różnorodny. Wbrew utartym opiniom nie są to wyłącznie żaby, ale przede wszystkim gryzonie jak również ryby i duże owady.

Znaczną część ich diety stanowią także dżdżownice, łatwo wyłapywane przez bociany kiedy po intensywnym deszczu pojawiają się na powierzchni ziemi. Bociany także często żerują w czasie prac polowych. Idąc za pługiem albo kosiarką korzystają z okazji, że pojawiają się łatwo dostępne owady i inne bezkręgowce.

Bociany podobnie jak sowy z niestrawionego w żołądku pokarmu formują tzw. wypluwkę. To podłużne „kluski” złożone głównie z sierści gryzoni, które ptaki wypluwają i często można znaleźć je pod gniazdem. 

Czy wiesz, że...?

W Polsce żyje jeszcze jeden gatunek bociana – bocian czarny Ciconia nigra, ale gniazduje w lasach, w miejscach rzadko odwiedzanych przez ludzi

Bocian biały już od dawna związany jest z ludźmi, a pierwsze wzmianki o zakładaniu gniazd w pobliżu zabudowań pochodzą z Polski z XVI wieku

Coraz więcej bocianów zakłada gniazda na słupach energetycznych, a zamontowanie specjalnej platformy zabezpiecza ptaki przed porażeniem

Największe gniazda bociana białego mogą ważyć nawet 2 tony

Bociany jadają głównie gryzonie, ryby i dżdżownice, a dużo rzadziej łapią żaby

Najdłużej żyjący na wolności bocian biały miał 39 lat

Bociany obrączkuje się w Polsce już od początku 20. wieku; w ostatnich latach zakłada się corocznie około 1000 obrączek bocianim pisklętom

Podczas obrączkowania pisklęta bocianów udają, że są martwe

Bociany z Polski lecą przez Bliski Wschód na zimowiska do wschodniej i południowej Afryki

Młode bociany pozostają 3-4 lata w Afryce i dopiero wtedy, jako dojrzałe ptaki, przylatują na lęgi do Polski

Polska jest krajem gdzie gniazduje największa część światowej populacji bocianów białych – co czwarty bocian pochodzi z naszego kraju

W krajach zachodniej Europy liczebność bociana białego zmniejszyła się gwałtownie w drugiej połowie 20. wieku, wskutek przekształcania krajobrazu i stosowania środków chemicznych w rolnictwie